11 rzeczy, które sprawiają, że Twoja rodzina jest wyjątkowa
Rodzinne rytuały pomagają stworzyć ważne punkty odniesienia, które zapewniają dzieciom poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Są solidnymi skałami, na których można budować pozytywne, zdrowe relacje. I mogą mieć znaczenie w każdej sytuacji rodzinnej.
Co sprawia, że dana rodzina jest rodziną? Prawdopodobnie dla każdej rodziny odpowiedź będzie inna. Ale w niejednej pojawi się taka odpowiedź: regularne rodzinne zajęcia, które rozwijają poczucie wspólnoty, tradycji, rytuału. Szczególnie widać to podczas świąt i rodzinnych spotkań. Ale takie zajęcia mogą przecież z powodzeniem funkcjonować przez cały rok.
Oto lista 11 rodzinnych rytuałów – regularnych praktyk, które można określić jako „czas rodzinny". Nie jest to z pewnością wyczerpująca lista. Jest tu mnóstwo miejsca na tradycje i rozrywki, które są wyjątkowe dla Twojej rodziny. Często są to charakterystyczne zajęcia, które członkowie rodziny postrzegają jako bardzo szczególne.
- Czas na czytanie
Czytanie dzieciom i z nimi było ulubioną rozrywką w domu Canfieldów, zwłaszcza gdy dzieci były małe. Dziś czytam swoim wnukom. Siedzenie z książką zapewnia czas bliskości, dzielenia się nowymi pomysłami i sprawiania, że dzieci czują się wyjątkowo. Polecam – 10 minut czytania dzieciom przed snem jest świetnym pomysłem na zakończenie dnia.
- Spotkania przy stole
Może to być wyzwaniem w wielu rodzinach, ponieważ wszyscy mamy własne harmonogramy i obowiązki. Ale ważne jest, aby spotykać się tak często, jak to możliwe, aby opowiadać historie z naszego dnia, zadawać pytania i omawiać pomysły. Rodzinne posiłki w domu są świetne, ale nie zapominaj, że obiad w ulubionej restauracji, piknik, pizza na wynos lub wyjście na niedzielne późne śniadanie mogą również przyczynić się do budowania wspólnoty.
- Gesty czułości
Jest to bardziej nawyk niż czynność, ale niezwykle ważny. Kiedy wracasz do domu po pracy lub po innej dłuższej nieobecności, upewnij się, że przytuliłeś się z każdym domownikiem – nawet jeśli musisz oderwać dziecko od ekranu, gry komputerowej czy jakichś zabaw. Naukowcy twierdzą, że dziecko potrzebuje tuzina uścisków dziennie. Spraw, by Twoje dzieci dostawały ich więcej.
- Gry i zabawy
Czy jest lepszy sposób na pobudzenie wyobraźni, sprawności fizycznej i umysłowej dzieci oraz zdrowego ducha rywalizacji? Może to być zabawa w „a kuku” z niemowlęciem, ze starszymi gra w piłkę nożną, rodzinny turniej Scrabble, gra w statki czy wypróbowanie jakiejś nowej gry planszowej (może dzieci mają już jakieś propozycje w tym temacie). Znajdź coś, co spodoba się całej rodzinie.
- Domowe dyżury
Codzienne obowiązki pomagają dziecku znaleźć swoje miejsce w rodzinie. Dają mu też szansę wniesienia wkładu i mogą zapewnić więcej okazji do spędzania z nim czasu. Umów się z dzieckiem na jego wkład w obowiązki domowe lub zaproś, aby towarzyszyło Ci w zakupach czy Twoich przydomowych pracach, by spędzić dodatkowy czas razem.
- Wspólne gotowanie
Tak, jedzenie zasługuje na dwa miejsca na tej liście. Świetnie jest zaangażować całą rodzinę w przygotowywanie posiłków. Może wyglądać to tak: mama przyrządza zapiekankę, bo tylko ona robi najlepszą; syn wyrabia ciasto; córka próbuje swoich sił w pieczeniu sernika; a ty... cóż, może będziesz nadzorować grilla, przygotujesz sałatkę lub umyjesz naczynia. Wszyscy pracujecie nad wspólnym celem. Ty też będziesz mógł cieszyć się wynikami.
- Tworzenie albumów
Ta praktyka nie polega tylko na pstrykaniu zdjęć i rolek. Chodzi o fotografie rodzinne – cyfrowe i tradycyjne – starannie opracowane w albumy. Znajdą się w nich wybrane zdjęcia, które będą służyć przywołaniu wspomnień z wakacji i innych ważnych wydarzeń rodzinnych, a także utrwalać uczucie radości, które się z nimi wiązały. Dzieci (i dorośli) robią czasem przezabawne rzeczy, gdy są w obiektywie.
- Opowiadanie historii
Te stare albumy ze zdjęciami i książeczki dla dzieci mogą służyć jako trampoliny do ciekawych historii z minionych lat. Może masz czarno-białe zdjęcia swoich rodziców i dziadków, na które możesz spojrzeć i opowiedzieć coś z historii swojej rodziny. A jeszcze lepiej, zaangażuj w te opowieści babcię i dziadka, jeśli są dostępni. Zabawne może być również opowiedzenie dzieciom wymyślonej historii, w której są jedną z postaci. A może znajdź dobrą historię w książce z opowiadaniami.
- Rodzinne wycieczki
Wybierz się na przejażdżkę na wieś w trybie offline – bez telefonów komórkowych – aby zobaczyć krowy, chmury, drzewa i wzgórza. Pełnowymiarowe wakacje również są super, niezależnie od tego, czy celem są Alpy, czy pobliski kemping nad jeziorem. Tylko nie skupiaj się za bardzo na celu podróży, bo utrudni Ci to czerpanie z niej radości. I pamiętaj: często najlepsze wspomnienia wiążą się z niespodziewanymi, niskobudżetowymi wycieczkami.
- Duchowość rodzinna
Dla wielu rodzin nie ma nic ważniejszego niż pielęgnowanie duchowości. Istotnym rytuałem będzie więc wspólna rodzinna modlitwa, lektura duchowa, udział w życiu wspólnoty wierzących lub w praktykach typu pielgrzymki czy rekolekcje, czas na świadectwa i dyskusje o wierze w domu. Jeśli pewne przekonania i wartości są dla Ciebie ważne, upewnij się, że znajdują one odzwierciedlenie w Twoich regularnych zajęciach rodzinnych.
- Pomaganie potrzebującym
To, co może uczynić Waszą rodzinę wyjątkową, to także opracowanie rodzinnej deklaracji misji a w konsekwencji wspólnego z dziećmi planu pomagania potrzebującym. Jest wiele okazji do dawania i służenia. Można robić to regularnie, np. co miesiąc. Warto wspólnie wybrać cel charytatywny darowizn, np. pomóc konkretnej potrzebującej wsparcia rodzinie, zorganizować rodzinną zbiórkę ubrań, wstać wcześnie rano w jedną sobotę w miesiącu, aby przygotować paczki z posiłkami, wspierać rodziny związane z Ojcowskim Klubem we Lwowie czy cokolwiek innego. Z pewnością w Twojej okolicy znajdziesz okazje do czynienia dobra innym. Pozwól swoim dzieciom doświadczyć radości dawania i pozwól im zobaczyć, że służenie innym jest dla Ciebie ważne.
Prawdopodobnie Twoja rodzina już wykonuje wiele z tych rytuałów – i to jest godne pochwały. Przez takie regularne budujące czynności wzmacniasz swoją rodzinę, zapewniasz swoim dzieciom ważne punkty odniesienia i tworzysz wspomnienia, które będą pielęgnować przez długi, długi czas.
A co Ty byś dodał do tej listy? Jakie tradycje i rytuały mają znaczenie w Twojej rodzinie? Swoim doświadczeniem i pomysłami podziel się na ojcowskiej grupie na Facebooku.
Przeczytałeś? Działaj:
- Jakie rutynowe czynności, tradycje, zajęcia czy przepisy sprawiają, że Twoja rodzina jest wyjątkowa?
- Który z 11 powyższych rytuałów działa też w Twojej rodzinie? Który z nich chciałbyś powtarzać częściej?
- Znajdź nową grę dla swojej rodziny, aby zagrać razem np. w najbliższe święta, wakacje lub podczas następnego dłuższego spotkania rodzinnego. Jeśli potrzebujesz inspiracji, zapytaj znajomych lub ojców w Ojcowskim Klubie.
- Bądź w pełni zaangażowany podczas spędzania czasu z rodziną. Nie wybiegaj myślami, nie pozwól też, by telewizor, telefon lub cokolwiek innego odciągało Cię od przebywania w pełni z dziećmi.
Artykuł powstał dzięki współpracy serwisu tato.net z portalem fathers.com National Center For Fathering w USA.