Co wiesz o aktywności swego dziecka w internecie?

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 11

„Ile czasu Twoje dziecko spędza dziennie w internecie?” – na to pytanie w badaniu NASK „Nastolatki 3.0” rodzice odpowiedzieli (średnia): 3 godz. 38 min. W tym samym badaniu ich dzieci przyznały, że ten czas wynosi 4 godz. 50 min. To tylko jedna z różnic pomiędzy tym, jak aktywność młodzieży w sieci postrzegają ich opiekunowie, a jak faktycznie ona wygląda.  

Ta aktywność dziecka w sieci jeszcze się wydłuża w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Przebywa wtedy w internecie do średnio 6 godz. i 10 min. Z odpowiedzi rodziców wynika, że to „zaledwie” 4 godz. 37 min. Różnica jest spora. 

Blisko co dziesiąty (11,5%) nastolatek jest aktywny w sieci ponad 8 godz. dziennie, a co piąty (21,3%) spędza tyle czasu przed monitorem w dni wolne od edukacji. Co więcej, co szósty ankietowany (16,9%) intensywnie korzysta z internetu w godzinach nocnych. Z badań wynika, że rodzice najczęściej nie mają świadomości, że tak się dzieje. 

A co dzieci robią online? W wolnym czasie najchętniej korzystają z komunikatorów i czatów internetowych (77,9%), słuchają muzyki (64,9%), grają w gry online (53,8%), oglądają filmy i seriale (50,5%). 

Badania jasno wskazują, że jako rodzice nie doszacowujemy, jak długo dzieci są online. Poza tym coraz częściej, choć przebywamy w rodzinie razem, to jesteśmy obecni tylko pozornie, bo w rzeczywistości pochłaniają nas ekrany. To mocno wpływa na jakość relacji. 

Nie ulegajmy przekonaniu, że to, co dzieje się online, jest mniej rzeczywiste, mniej ważne a my i tak nie mamy na to wpływu. Faktem jest, że stały wzrost aktywności nastolatków online to naturalna konsekwencja rozwoju usług cyfrowych i społeczeństwa informacyjnego. Nie bez znaczenia są też nawyki, które pojawiły się w czasie kwarantanny i nauki zdalnej. Mamy jednak do dyspozycji wiele sprawdzonych narzędzi, jak choćby rodzinny kodeks cyfrowy, o którym więcej dowiesz się tutaj >> rodzinny kodeks cyfrowy. Najważniejsza jest równowaga pomiędzy byciem online i offline oraz jakość treści, po które dziecko sięga (i po które sam sięgasz).  

Co spotyka dzieci w sieci?  

  • Co piąty nastolatek doświadczył przemocy w internecie (23,4%). Tymczasem zaledwie 10% rodziców zdaje sobie sprawę z tego faktu. Aż 75% rodziców twierdzi, że ich dzieci nie dotknęło to zjawisko, a 15%, że nie ma wiedzy na ten temat.  
  • Nastolatkowie przyznają, że w sieci spotyka je: wyzywanie (29,7%, wg rodziców – 13,5%) ośmieszanie (22,8%, wg rodziców – 12,5%), poniżanie (22%, wg rodziców – 9%).  
  • Najczęściej doświadczają w sieci ataków słownych ze względu na wygląd fizyczny (13,7%), ubiór (8,5%), upodobania i hobby (9,7%). 

Przemoc online boli tak samo jak ta doświadczana „w realu”, a do jej zatrzymania często niezbędna jest pomoc dorosłego. Zdaniem większości badanych rodziców (69,1%) w przypadku doświadczenia przemocy internetowej dziecko opowiedziałoby im o tej sytuacji. Dopiero w drugiej kolejności poprosiłoby o pomoc przyjaciół (22,5%), nauczycieli (23,8%) i pedagogów szkolnych (24,2%). Tymczasem w tym samym badaniu tylko 24,1% nastolatków zadeklarowało powiadomienie rodziców o doświadczeniu przemocy w internecie. Największy odsetek badanych (32,4%) nie powiadamia nikogo o takiej sytuacji. Co trzeci nastolatek (31,9%) szuka wsparcia u przyjaciół.  

Ta garść faktów może wywoływać Twój niepokój, niedowierzanie, zaprzeczenie. Warto jednak nie zatrzymywać się na samych odczuciach i po poznaniu stanu rzeczy podjąć decyzje co do działania. Najlepsze rozwiązania to zwykle te najprostsze, takie jak rozmowa z dzieckiem na temat jego aktywności w cyfrowym świecie. Spokojna rozmowa, nie przesłuchanie. Bez oceniania czy obwiniania. Jeśli relacja z dzieckiem nie jest w najlepszej formie, początki mogą być trudne. Spróbuj sprawdzonych metod na >> lepsze rozmowy z nastolatkiem i pomyśl, jak >> polepszyć Waszą relację. Bo dobra relacja jest kluczowa. Dziecko wtedy wie, że może liczyć na zainteresowanie z Twojej strony. Ma poczucie wsparcia i pewność, że może przyjść do Ciebie z każdym problemem – również tym, który pojawił się online. 

Przeczytałeś? Działaj:

  • Bądź blisko dziecka w jego świecie online. Poznaj zasady cyfrowego ładu i opracuj >> kodeks cyfrowy dla swojej rodziny
  • Pomyśl o oprogramowaniu, dzięki któremu ograniczysz dostęp do stron ze szkodliwymi treściami czy będziesz mieć wgląd w czas spędzany przez dziecko na korzystaniu z poszczególnych aplikacji. Pamiętaj jednak, że to nie zastąpi Twego zainteresowania dzieckiem, rozmowy, zaangażowania oraz przykładu.  
  • Zobacz, co o zadaniach i możliwościach oraz o własnych doświadczeniach w obliczu wyzwań cyfrowego świata mówią inni ojcowie >> tato i dziecko online.

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 11
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku