7 kroków skutecznego wprowadzania dobrych zmian

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 8

Zapewne choć raz w życiu chciałeś wprowadzić nowy nawyk, coś zmienić, usprawnić, nauczyć się nowej umiejętności. Może masz na tym polu same sukcesy. A może nie do końca jesteś zadowolony z wyników. Skorzystaj z 7 kroków skutecznego wprowadzenia dobrych zmian.

W wyrabianiu nowego nawyku nie ma drogi na skróty. Ale na pewno warto podjąć wysiłek ich wprowadzania. Dlaczego? James Clear w książce Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty wyjaśnia, że dzięki dobrze dostrojonym nawykom „Twój umysł może bez przeszkód skupiać się na nowych wyzwaniach i zajmować kolejnymi zadaniami. Rozwijanie nawyków dziś pozwoli jutro zrobić więcej tego, na czym Ci zależy”.

Z teorii i praktyki życia wyłania się 7 kroków, dzięki którym postanowienie zmiany czegoś w swoich nawykach na lepsze ma szansę powodzenia.

  1. Lista oczywista

Pierwszy krok to ocena rzeczywistości. Wypisz wszystkie czynności, które nawykowo wykonujesz w ciągu dnia, nawet te najbardziej oczywiste, jak: budzę się, zerkam na telefon, idę do łazienki, ubieram się, jem śniadanie, sprawdzam przy jedzeniu powiadomienia na telefonie itd. Oceń, które są zbędne, które jedynie kradną czas, odrywając Cię od Twoich obowiązków i relacji z bliskimi. Oceń też, które są dla Ciebie dobre, zwłaszcza w perspektywie długofalowej. Wypisz oba te zestawy w dwóch kolumnach albo podkreśl różnymi kolorami. Uciesz się listą pozytywnych nawyków. Z listy nawyków do zmiany wybierz jeden i tylko jeden, który chcesz przepracować.

  1. Myśl długoterminowo

Myśleć, planować – to nawet nieźle wychodzi, gorzej bywa z działaniem. Czasem pierwsza porażka zniechęca i efektem jest powrót na stare tory. Kluczem do sukcesu jest myślenie na dłużej niż na miesiąc czy rok. A żeby odnieść tu zwycięstwo, trzeba zamienić myślenie z "muszę" na "chcę". Np. “Chcę raz w tygodniu spędzać czas z każdym moim dzieckiem 1 na 1". Pomyśl więc, dlaczego chcesz wprowadzić dany nawyk. Dla kogo, dlaczego chcesz mieć więcej czasu, uwagi, być zdrowszy, ćwiczyć czy chodzić codziennie na spacer itp. Jaką osobą chcesz przez wprowadzenie danego nawyku stać się w przyszłości? Do jakiej wizji siebie przybliży Cię wytworzenie tego nawyku?  

  1. Najpierw brodzik, potem głęboka woda

Niektórzy lubią od razu iść na całość, rzucać się na głęboką wodę, ale przy wprowadzaniu nowego nawyku generalnie lepsza jest zasada, by na początku nie poświęcać mu zbyt wiele siły i czasu. Im prostszy i krótszy nawyk wybierzesz na początek, tym łatwiej będzie Ci w nim wytrwać i dzięki temu zyskać poczucie sukcesu – tak zwiększysz swoje chęci, aby działać dalej. Łatwiej też wprowadzisz swój nawyk na wyższy poziom lub podejmiesz skuteczne zaszczepianie kolejnych, już trudniejszych nawyków.

  1. Im łatwiej, tym lepiej

Nie ma co utrudniać sobie życia. Pomyśl, co możesz zmienić w swoim otoczeniu, aby automatycznie wprowadzać swój dobry nawyk. Na przykład ustaw w telefonie alarm przypominający o wykonaniu danego nawyku. Chcesz jeść zdrowiej? W domu rób przemyślaną listę zakupów i twardo się jej trzymaj a w sklepie omijaj alejki ze słodyczami. Jeśli chcesz wprowadzić kilka zmian, to zacznij od jednej i najłatwiejszej. Osiągnięcie sukcesu zmotywuje Cię do wysiłku we wprowadzaniu trudniejszych nawyków.

  1. Zawsze pod ręką

Dostosuj otoczenie, by było przyjazne dla wprowadzania nawyku. Jeśli na przykład chcesz w końcu przeczytać te wszystkie zaległe książki, połóż pierwszą z nich na stoliku nocnym albo na poduszce. A dlaczego warto czytać przed snem, dowiesz się tutaj >> zmniejsz stres o 68%

  1. Atrakcyjnie i z nagrodą

Gdy coś jest dla Ciebie atrakcyjne, szybciej po to sięgniesz, prawda? A jeśli u celu czeka na Ciebie nagroda, chętniej podejmiesz wysiłek, by tam dotrzeć. Tak po prostu działa ludzki mózg. Jak z tego skorzystać w kształtowaniu nawyków? Na przykład, jeśli lubisz dla relaksu przeglądać wiadomości w internecie a chcesz wprowadzić dobry nawyk codziennych spacerów z dziećmi, to najpierw idź na spacer, a dopiero po nim sięgnij po internet.

  1. Sprawdzaj

Prowadź dziennik wprowadzanego nawyku. Wystarczy postawić iks w kalendarzu, gdy danego dnia postąpisz zgodnie z nowym nawykiem. Takie śledzenie własnych postępów jest nagrodą samą w sobie. I pomaga dbać o to, by nie odpuszczać zaplanowanych działań. Jeśli zdarzy Ci się wypadnięcie z obranej trasy, nie przekreślaj siebie i swoich wysiłków, tylko postaraj się jak najszybciej wrócić na właściwe tory.

Co ważne – o wiele łatwiej wprowadzać i kontynuować dobre nawyki w grupie, dla której też są one ważne. Dla Ciebie jako Taty świetnym rozwiązaniem są Ojcowskie Kluby.

Powodzenia w wyznaczaniu i wprowadzaniu dobrych nawyków! Swoim doświadczeniem możesz podzielić się z innymi ojcami na grupie Ojcowie Tato.Net. 

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 8
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku