Wielka moc dobrych nawyków

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 16

Moja 13-letnia córka opowiada Andrzej marudziła. Narzekała na wszystko i trudno było wykrzesać z niej iskrę optymizmu, gdy wpadała w ten dziwny nastrój. Irytowało mnie to coraz mocniej. Dochodziło do tego, że kłóciliśmy się i nasza relacja się popsuła. Na dodatek mój 8-latek też zaczął marudzić. “Co się z nimi dzieje? Zwariować można!” narzekałem. Swoją troskę wyjawiłem na spotkaniu Ojcowskiego Klubu. Okazało się, że niejeden tato przechodzi lub przeszedł przez podobne doświadczenie.  

Uważnie przeanalizowałem to, co usłyszałem od kolegów z O.K. i poznałem główną przyczynę zachowania moich dzieci. Jestem nią ja sam, a raczej moje zrzędzenie! Nawet wcześniej o tym nie pomyślałem, jak bardzo moje częste narzekanie wpływa na samopoczucie moje i rodziny. A co najdziwniejsze, wiele z tych powodów do narzekania jest z przyzwyczajenia! Narzekanie po prostu weszło mi w krew. Narzekanie po prostu, żeby coś powiedzieć albo żeby usprawiedliwić ochotę na małe lenistwo. Narzekanie przy okazji rozmowy – na polityków, na pogodę, na nawał pracy, na brak czasu itp. Chyba myślałem, że jak sobie ponarzekam, to zrobi mi się lepiej. Choć to wcale nie działało. Czasem czułem się po tym maratonie marudzenia jak zbity pies “Oj, jaki ja jestem biedny!”. Za to zaraziłem narzekaniem własne dzieci! I dopiero gdy na nich ta zaraza przeszła, zobaczyłem, jaka to paskudna przypadłość. Musiałem coś z tym zrobić.

Andrzej popracował nad sobą i zmienił nawyki. Bardzo w ten sposób pomógł swoim dzieciom. Nie stało się to jednego wieczoru czy podczas rodzinnego weekendu. Zajęło trochę czasu i nadal jest wymagające. Wciąż zdarza mu się narzekać, ale nie jest to już jego codzienność. Co jego historia może podpowiedzieć Tobie?

Za każdym razem, gdy masz ochotę ponarzekać, powstrzymaj się od mówienia o tym, że coś jest koszmarne, okropne, beznadziejne itp. To w niczym nie pomaga, a dodatkowo utrwala negatywne myśli o rzeczywistości. Co zatem robić? Jakie nawyki wprowadzać?

Wyrażaj emocje

Gdy chcesz narzekać, spróbuj wyrażać emocje – mów jak się czujesz. Czyli nie: “Jaką ja mam straszną pracę, ona mnie wykańcza!”, tylko: “Czuję się dziś bardzo zmęczony”. Zamiast: “Czy musicie tak głośno słuchać tej nieznośnej muzyki? Ja w waszym wieku...”  spróbuj: “Boli mnie głowa i nie czuję najlepiej. Proszę o chwilę ciszy. Jak odpocznę, dam znać i włączycie sobie muzykę głośniej”. Z czasem przejdziesz od bezproduktywnego narzekania do świadomego wyrażania własnych emocji.

Myśl pozytywnie

Sformułowanie „myśl pozytywnie” u wielu wzbudza niechęć lub awersję, bo kojarzy się naiwnym życzeniowym podejściem, że wszystko będzie OK i nie trafią się nam żadne kłopoty. Chodzi jednak o nauczenie się spokojniejszego myślenia. Chodzi o wyciszenie swoich emocji. Twoje samopoczucie w dużym stopniu zależy od Twoich myśli, a zachowanie – od tego, jak się czujesz. Myśl pozytywnie, aby świadomie sterować własnym samopoczuciem.

Szukaj pozytywnych wspomnień

Pielęgnuj w pamięci pozytywne przeżycia i przypominaj je sobie w trudnych chwilach. Z negatywnych wydarzeń wyciągnij wnioski na przyszłość. Nie wracaj do nich, jeśli dają tylko smutek i przygnębienie. Ciesz się tym, co jest tu i teraz. Próbuj szukać pozytywów Twojej aktualnej sytuacji. Codziennie wieczorem podsumuj w myślach, w rozmowie czy na kartce wszystkie pozytywne wydarzenia z danego dnia. Podziękuje za nie.

Doceniaj siebie

Doceniaj wszystko, co udało Ci się dziś zrobić. Nie pozwól, by przygnębiały i dołowały cię myśli o tym, że nie zrobiłeś wszystkiego, co miałeś zaplanowane. Staraj się zrobić możliwie jak najwięcej i doceniaj te starania. 

Nie porównuj się z innymi

Jeśli już to robisz, to weź pod uwagę sytuację i możliwości Twoje i innych. Porównując się z innymi, jesteś niesprawiedliwy wobec siebie i innych. Jeśli chcesz się porównywać, to porównuj się z samym sobą i doceniaj postępy. 

Doceń tu i teraz

Zamiast narzekać i zamartwiać się drobnymi niedogodnościami, ciesz się wszystkimi miłymi drobiazgami. Jedne i drugie zawsze będą istnieć. Od Ciebie jednak zależy, na czym się skupisz i którym drobiazgom pozwolisz zapanować nad swoim nastrojem. 

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 16

Autor: Redakcja Tato.Net

Komentarze

Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1% podatku