Jak wspierać dzieci w nowym roku szkolnym? 10 sprawdzonych pomysłów

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.8- liczba głosów: 17

Początek roku szkolnego może okazać się bardzo stresujący dla naszych dzieci. Jak je wspierać w tym czasie? Poznaj 10 sprawdzonych pomysłów. Wybierz te, które sam chcesz wykorzystać. To może być element Twojego TatoPlanu – narzędzia pomagającego w stawaniu się coraz lepszym tatą. Więcej na temat TatoPlanu możesz dowiedzieć się na WarszTatach i w Ojcowskich Klubach

Uważnie słuchaj – dziecko może być zestresowane lub smutne z powodu braku przyjęcia do szkolnej paczki czy drużyny sportowej, z powodu nowych, nielubianych przedmiotów oraz ze względu na całe mnóstwo innych rozczarowań. W takiej sytuacji koniecznie poświęć mu uwagę. Zapewnij wystarczającą ilość czasu, aby mogło spokojnie podzielić się z Tobą przykrymi doświadczeniami. Przemyśl, co ma do powiedzenia, zanim zaczniesz udzielać rad.

Pomóż zachować właściwą perspektywę – delikatnie przypominaj, że istnieją ważniejsze sprawy niż analizowanie, kto się z kim spotyka lub w co się ubiera. Dawaj swojemu dziecku do zrozumienia (zarówno poprzez słowa, jak i czyny), że kochasz je bez względu na wszystko.

Przetrzyj szlak – pytaj dziecko, jak wyobraża sobie udany rok szkolny. Nie chodzi tylko o naukę, ale również o przyjaciół, sport, dodatkowe zainteresowania. Dopytaj, jakie cele uznaje za najważniejsze i czy uważa, że są możliwe do osiągnięcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozmawiać z dzieckiem również o Twoich oczekiwaniach związanych z ocenami, ale pamiętaj o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wiele cennych umiejętności zdobywa się również poza szkołą. Po drugie, współcześnie na dzieci w ogóle wywierana jest bardzo duża presja osiągania dobrych wyników.

Pielęgnuj ojcowską więź – pójdź z dzieckiem na lody, na basen, pograjcie razem w piłkę. Zróbcie razem coś, co sprawia Twemu dziecku przyjemność. Początek roku szkolnego to świetna okazja, aby zapoczątkować nowy rodzinny zwyczaj. Co powiesz o wspólnym wyjściu do kina w każdą ostatnią sobotę miesiąca?

Pozwól na samodzielność – szkoła może być świetnym miejscem nauki umiejętności interpersonalnych, które przydadzą się w późniejszym życiu. Nie spiesz się z pomocą rozwiązania każdego problemu, raczej uważnie słuchaj. Z drugiej strony – nigdy się nie wycofuj, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo dziecka.

Wejdź w buty dziecka – spróbuj wczuć się w sytuację dziecka, wyobraź sobie, czego doświadcza. Zastanów się, jakie ma to dla niego znaczenie. Twoja empatia i współodczuwanie pomogą mu pokonać szkolne wyzwania.

Świętuj sukcesy – ojcowie mają czasem tendencję do skupiania się na niepowodzeniach i nie zauważają osiągnięć. Dawaj dziecku do zrozumienia, że jesteś dumny z jego talentów i dokonań, nawet jeśli nie są one widoczne dla otoczenia.

Bądź jego/jej bohaterem – wciąż na nowo uświadamiaj sobie, jak wyjątkowe jest Twoje dziecko. Zapewnij mu swoją lojalność, życzliwość, akceptację, szacunek i wsparcie. Jako ojciec, masz bardzo mocny wpływ na jego rozwój. Zadbaj, aby Twoje oddziaływanie było tak pozytywne, jak to tylko możliwe.

Dziel się historiami ze swojego dzieciństwa – wiele się zmieniło, odkąd sam byłeś dzieckiem, ale najważniejsze wyzwania tego okresu wciąż są podobne. Opowiadaj o swoich młodzieńczych zmaganiach. Bądź uczciwy w stosunku do siebie, swoich wartości oraz przyjaciół. Nie próbuj zamienić każdej z historii w wykład. Pamiętaj o przyznawaniu się do błędów – mogą wiele nauczyć Twoje dziecko (począwszy od pokory).

Odkryj jego/jej zainteresowania – nawet jeśli pasja Twojego dziecka niekoniecznie daje Ci dużo radości, zaangażuj się w nią. Pozwól mu na dzielenie się z Tobą swoimi zainteresowaniami i spróbuj się dowiedzieć, dlaczego pasjonuje się właśnie tą dziedziną. Twoje zainteresowanie i wsparcie bardzo mu pomoże.

 

Artykuł został przygotowany dzięki współpracy społeczności Tato.Net z National Center For Fathering w USA.

Inne wartościowe metody radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami ojca znajdziesz w audiobookach Ojcostwo i Kariera oraz Bezpieczeństwo i troska.

Jak odkrywać talenty dziecka? Zobacz: WarszTaty „Odkrywca talentów"

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.8- liczba głosów: 17
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku