Nowy rok szkolny - 3 wskazówki dla taty
Twoje dzieci właśnie przygotowują się do powrotu do szkoły, a to powinien być wielki temat w Twoim umyśle - niezależnie od tego, czy rozpoczynają przedszkole, ostatni rok szkoły podstawowej czy średniej. W ciągu najbliższych miesięcy będą dojrzewać i zmieniać swój pogląd na świat. Twoje zaangażowanie w ich edukację może przesądzić o ich sukcesie w tym roku i w przyszłości. Jak to dokładnie wygląda? Jak my, ojcowie, możemy praktykować nasze zaangażowanie?
Oto trzy pomysły, o które możesz wzbogacić swoje ojcowskie praktyki:
- Przygotuj jakąś formę świętowania, „imprezki” na cześć nowego etapu w życiu Twojego dziecka.
Może to być wyjście (np. 1 na 1) na lody lub do ulubionej cukierni Twojego dziecka. Po prostu bawcie się razem i znajdź czas na docenienie kolejnego ważnego kroku, który ono wykonuje. Możesz wręczyć specjalną kartkę z jakimś cytatem, ze słowami zachęty na nadchodzący rok - coś, co Twoja córka lub syn może przeczytać i do czego zechce ponownie wracać. Jeśli chcesz, dodaj też jakiś drobny upominek. Ale najważniejsze - spędźcie razem wyjątkowe chwile. Znajdź sposób, aby dowartościować swoje dziecko i zakomunikować: jestem z Tobą i o wszystkim możemy porozmawiać.
- Podziel się wspomnieniami ze swoich szkolnych dni.
Kto był twoim ulubionym nauczycielem i dlaczego? W których przedmiotach byłeś dobry, a które stanowiły dla Ciebie wyzwanie? Jakie masz wspomnienia z czasów, kiedy byłeś w wieku Twojego dziecka? Jak bardzo byłeś zdenerwowany pierwszego dnia w nowej klasie?
Możesz przytoczyć anegdoty ze swojego życia szkolnego. Nie pozuj na „idealnego ucznia”. Niech dziecko dostrzeże w Tobie rozumiejącego przyjaciela, który podobnie jak ono zmagał się ze szkolną codziennością. Historie i wspomnienia taty mogą pomóc złagodzić niektóre z obaw. Staraj się w sposób naturalny przekazać dziecku wdzięczność za swoją własną edukację. Opowiedz o tym, co zyskałeś w latach szkolnych i jaki wywarło to wpływ na Twoje życie.
- Podejmij zobowiązanie do regularnego zaangażowania w edukację dziecka.
Prawdopodobnie oczekujesz, że Twoje dziecko będzie miało dobre nawyki w nauce, będzie chętne do współpracy w klasie itd. Dobrze, abyś Ty również podszedł poważnie do sprawy i wykonał swoją część roboty, np. okazywał zainteresowanie i zadawał dziecku życzliwe pytania. Doświadczeni wychowawcy zauważają, że jednym z najważniejszych pytań, jakie można zadać dziecku w okresie nauki (w każdym wieku) jest: „Opowiedz mi o tym, co dzieje się w szkole". Poproś, aby dziecko opisało wydarzenia ze swojego dnia szkolnego lub zajęć z jak największą ilością szczegółów. Pytaj o ulubionych nauczycieli, przyjaciół, frustracje, wyzwania. Te pytania i Twoje szczere zainteresowanie pokażą, że naprawdę Ci zależy. I doprowadzą do głębszych rozmów.
Innym świetnym sposobem na zaangażowanie ojca jest wolontariat w szkole, np. podczas zajęć sportowych lub wycieczek. Warto też włączyć się w działania Ojcowskiego Klubu i jego aktywność we wspieraniu szkoły Twojego dziecka.
W jaki sposób Ty angażujesz się w edukację swojego dziecka, zwłaszcza na starcie nowego roku szkolnego? Podziel się dobrymi praktykami z innymi ojcami >> na grupie ojcowie Tato.Net na Facebooku.
Przeczytałeś? Działaj:
Punkty do indywidualnej refleksji lub dyskusji w Ojcowskim Klubie
- Jakie jest Twoje ogólne wrażenie na temat początku nowego roku szkolnego? Zastanawiasz się nad czekającymi dzieci wyzwaniami? Czy raczej czujesz ulgę, że będzie spokój w domu i wróci rytm szkolny? A może czujesz coś innego?
- Pomyśl o każdym ze swoich dzieci, o tym, co zmieniło się w minionym roku w ich życiu. Jak się rozwinęły? Ustnie lub pisemnie doceń każde z nich za coś, co zaobserwowałeś w nich pozytywnego.
- Jaką masz wizję na „udany" rok szkolny dla każdego z Twoich dzieci? Porozmawiaj z nimi o tym i upewnij się, że wiedzą, iż kochasz je bezwarunkowo i zawsze chętnie czekasz na rozmowę z nimi.
- Jaki byłeś w ich wieku? Przywołaj kilka wspomnień i podziel się z dziećmi tym, jak radziłeś sobie z trudnościami.
Śledź temat edukacji w Czytelni Tato.Net
Zapisz się na zbliżające się WarszTaty lokalne lub online
Artykuł jest adaptacją tekstu ze strony fathers.com i został przygotowany dzięki partnerskiej współpracy Tato.Net z National Center For Fathering w USA.