Tato pobaw się ze mną!

Pomyśl, jak niesamowity jest świat, który nas otacza. Wokół dzieją się cuda. Jeśli nie będziemy próbowali ich dostrzec, to je przegapimy. Wybitna filozof Erma Bombeck pisze o tym w artykule, zatytułowanym Jeśli tylko mogłabym przeżyć życie jeszcze raz: „Zaprosiłabym przyjaciół na kolację, nawet jeśli dywan byłby poplamiony, a sofa wyblakła. Usiadłabym z dziećmi na trawniku i nie martwiłabym się o plamy z trawy. Nie kupowałabym rzeczy tylko dlatego, że są praktyczne. Jeśli dziecko chciałoby mnie spontanicznie pocałować, to nie odpowiedziałabym: «Później, teraz umyj ręce przed jedzeniem». Częściej mówiłabym «kocham cię»i «przepraszam». Jednak przede wszystkim, gdybym dostała jeszcze jedno życie, doceniałabym każdą chwilę, przeżywałabym w pełni każdą sekundę”. Twoje dzieci są żywymi cudami. W wyniku wielkiego uczucia począłeś dziecko. Co za niewiarygodny wyczyn! To krew z twojej krwi, kość z kości. Cud! Oczy i nos (twój nos!), żyjące, oddychające stworzenie ludzkie, które dorośnie i będzie myśleć, płakać, opowiadać żarty, zakochiwać się i pokonywać trudności. Dziecko to niesamowita istota! Nie pozwól, żeby dorastało bez ciebie. Twoja pociecha jest aktywna, chce się uczyć i bawić. Ojcowie zaś są doskonałymi towarzyszami w grze i zabawie, więc ten czas może być najlepszą okazją do włączenia się w proces wychowania dziecka. Zachęcam do kreatywności, ale chcę zaznaczyć, że nie musisz wymyślać niczego niezwykłego. Jest mnóstwo znanych zabaw, które twoja latorośl zapewne bardzo polubi. Najważniejsze jest twoje poczucie zabawy: wygłupy na dywanie w salonie, noszenie dzieci na barana do łóżka, spontaniczna bitwa na śnieżki, łaskotki. Te wszystkie naturalne formy zabawy i aktywności fizycznej znaczą dla dziecka więcej niż jakiekolwiek inne dokładnie zaplanowane wyjazdy wakacyjne. Dzieciaki uwielbiają, kiedy tata pozwala na siebie wskakiwać i jest przy tym pełen energii i delikatności. Ważne jest to, że kiedy dzieci raz zasmakują wygłupów domowych, będą o to prosiły co wieczór! Nic i nikt nie zastąpi ojca spędzającego czas z dziećmi. Dzieci pragną miłości pełnej zabawy i kreatywności, którą zapewniają im ojcowie. Odkrywanie różnych emocji wspólnie z dzieckiem pomaga w szczerości okazywania jego uczuć względem ciebie w przyszłości. Ken Canfield, Zabawa, nauka, rozwój (fragment) Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Pomyśl, jak niesamowity jest świat, który nas otacza. Wokół dzieją się cuda. Jeśli nie będziemy próbowali ich dostrzec, to je przegapimy.

Wybitna filozof Erma Bombeck pisze o tym w artykule, zatytułowanym Jeśli tylko mogłabym przeżyć życie jeszcze raz: „Zaprosiłabym przyjaciół na kolację, nawet jeśli dywan byłby poplamiony, a sofa wyblakła. Usiadłabym z dziećmi na trawniku i nie martwiłabym się o plamy z trawy. Nie kupowałabym rzeczy tylko dlatego, że są praktyczne. Jeśli dziecko chciałoby mnie spontanicznie pocałować, to nie odpowiedziałabym: «Później, teraz umyj ręce przed jedzeniem». Częściej mówiłabym «kocham cię»i «przepraszam». Jednak przede wszystkim, gdybym dostała jeszcze jedno życie, doceniałabym każdą chwilę, przeżywałabym w pełni każdą sekundę”.

Twoje dzieci są żywymi cudami. W wyniku wielkiego uczucia począłeś dziecko. Co za niewiarygodny wyczyn! To krew z twojej krwi, kość z kości. Cud! Oczy i nos (twój nos!), żyjące, oddychające stworzenie ludzkie, które dorośnie i będzie myśleć, płakać, opowiadać żarty, zakochiwać się i pokonywać trudności. Dziecko to niesamowita istota! Nie pozwól, żeby dorastało bez ciebie.

Twoja pociecha jest aktywna, chce się uczyć i bawić. Ojcowie zaś są doskonałymi towarzyszami w grze i zabawie, więc ten czas może być najlepszą okazją do włączenia się w proces wychowania dziecka. Zachęcam do kreatywności, ale chcę zaznaczyć, że nie musisz wymyślać niczego niezwykłego. Jest mnóstwo znanych zabaw, które twoja latorośl zapewne bardzo polubi. Najważniejsze jest twoje poczucie zabawy: wygłupy na dywanie w salonie, noszenie dzieci na barana do łóżka, spontaniczna bitwa na śnieżki, łaskotki.

Te wszystkie naturalne formy zabawy i aktywności fizycznej znaczą dla dziecka więcej niż jakiekolwiek inne dokładnie zaplanowane wyjazdy wakacyjne. Dzieciaki uwielbiają, kiedy tata pozwala na siebie wskakiwać i jest przy tym pełen energii i delikatności. Ważne jest to, że kiedy dzieci raz zasmakują wygłupów domowych, będą o to prosiły co wieczór! Nic i nikt nie zastąpi ojca spędzającego czas z dziećmi. Dzieci pragną miłości pełnej zabawy i kreatywności, którą zapewniają im ojcowie. Odkrywanie różnych emocji wspólnie z dzieckiem pomaga w szczerości okazywania jego uczuć względem ciebie w przyszłości.

Ken Canfield, Zabawa, nauka, rozwój (fragment)

Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Wesprzyj Inicjatywę Tato.Net

w budowaniu kultury odpowiedzialnego ojcostwa Chcę wesprzeć Tato.Net
Grzegorz Grochowski

Autor

Grzegorz Grochowski

Ojciec dwóch córek. Wykładowca w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Trener inicjatywy Tato.Net, założyciel Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Animator życia kulturalnego, laureat Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, w wolnych chwilach muzyk i kompozytor.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa

Sprawdź również: