Spokój w ramionach ojca

Co uważam za sukces? Na przykład to, że mam trójkę dzieci. Nie poprzestaję na tym i chcę mieć więcej, tylko muszę namówić żonę. Jeśli chodzi o pracę, to ją też mogę nazwać sukcesem. Krótko mówiąc – mam hobby, za które nieźle mi płacą.

Dzień dobry, nazywam się Wiaczesław, jestem z Petersburga. Pracuję jako lekarz. Kiedy byłem mały, chciałem być detektywem. Po latach wyszło jednak tak, że za sprawą mamy trafiłem na medycynę. Musiałem się wtedy zastanowić nad wyborem zawodu w tak szerokiej dziedzinie, jaką jest medycyna. Wybrałem psychosomatykę – praca ta polega głównie na badaniu odruchów w ciele. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ widzę, jakie potrzeby mają dzieci, przede wszystkim mam na myśli fizyczną potrzebę bliskości rodziców. Zazwyczaj, kiedy dziecko czymś się denerwuje, chce przybiec i poczuć spokój w ramionach ojca czy matki, przytulić się choćby na chwilę. To właśnie w takich momentach dziecko nabiera siły, energii. Znajduje wtedy to, czego szuka.

W leczeniu dolegliwości psychosomatycznych zawsze pytam pacjentów, jak rozwinęła się u nich ta choroba i w jaki sposób wspierali ich rodzice. Pomagam im przez to poniekąd odkrywać ich relacje z rodzicami. Już od ponad pół roku prowadzę w Sankt-Petersburgu warsztaty dla ojców. Teraz jest to dla mnie najważniejszy kierunek, ponieważ uważam to za kluczowe działanie profilaktyczne przeciw chorobom psychosomatycznym.

Jak łączę pracę zawodową z wychowywaniem dzieci? Spotykam się z dwoma–trzema pacjentami w domu, żeby móc spędzić choćby te dziesięć minut więcej z dziećmi. Potrzebujemy tego zarówno my, jak i one. Każdy wie, jak to jest, kiedy dziecko mówi: „Nie wychodzi mi, jak mam to zrobić”? Warto wtedy podejść do dziecka, objąć je i spytać: „Co się stało? W czym problem?”. Ono najpewniej, gdy poczuje bliskość, odpowie „Już wszystko w porządku, tato, zrozumiałem”.

 

Wiaczesław Szuwajew – lekarz specjalizujący się w psychosomatyce, mieszka w Petersburgu, prelegent IV Forum Tato.Net Ojcostwo i kariera.

 

Forum Tato.Net to doroczny międzynarodowy kongres ojcowski, dający uczestnikom inspirację, wiedzę i wymianę dobrych praktyk. Edycja roku 2010 odbyła się w Warszawie pod hasłem Ojcostwo i Kariera. Ze wszystkimi konferencjami forum można zapoznać się tutaj.

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Kontakt fizyczny jest równie ważny, jak wsparcie emocjonalne. Okazuj swoim dzieciom bliskość na obydwa sposoby.
  2. Reaguj bez zwłoki na potrzeby dzieci. Staraj się je wysłuchać i pokazać im, że mogą na Tobie polegać.
Redakcja Tato.Net

Autor

Redakcja Tato.Net

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa