Co zrobić, żeby rodzina była przy Tobie bezpieczna?

- Tatusiu, a czy w Polsce będzie wojna? – zapytała nagle 6-letnia Danusia, przysłuchując się mojej rozmowie z żoną na temat tragicznych wydarzeń na Ukrainie kilka lat temu.

A jeśli będzie wojna?

Patrząc na dzisiejszą rzeczywistość, temat zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie nabiera realnych kształów. Kształów spraw, na które mało kto ma prawdziwy wpływ. Od razu pojawiają się pytania o to, czy w razie wojny czy konfliktu zbrojnego na mniejszą skalę potrafiłbym zapewnić bezpieczeństwo mojej rodzinie. A może już teraz należy zrobić zapasy suchego prowiantu, wody, lekarstw, baterii, świeczek, urządzeń na korbkę… czego jeszcze? – przeszło mi przez myśl. Najważniejsze to realnie podejść do zagrożenia i śledzić informacje. Przesadzam? Bynajmniej, przecież wielu ludziom pod koniec lata 1939 r. nie mieściło się w głowach zagrożenie wojną…

Ojciec jest wzorem zachowania w czasie rodzinnego kryzysu

Ojciec a bezpieczeństwo

Efektywny ojciec, jak przeczytamy w „7 sekretach efektywnych ojców” Kena Canfielda, to ten, który  dba o bezpieczeństwo swojej rodziny. Jest wzorem zachowania w czasie rodzinnego kryzysu. Zachowując zimną krew, podejmuje decyzje i wciela je w życie. Pamiętam, jak z kilkuletnią Danusią spacerowałem pod jednym z warszawskich szpitali, oczekując na wyniki badania żony pod kątem guza trzustki. Taka diagnoza zatrzymała czas w naszej rodzinie. Po doświadczeniu „rodzinnego cudu” i kolejnym badaniu, kiedy okazało się, iż guz zniknął, usłyszałem od żony, że moja postawa spokoju i zaufania Bogu bardzo jej pomogła.

Paleta zagrożeń

Trudne sytuacje, w których postawa ojca jest kluczowa, to również te dotyczące dzieci – w każdym wieku. Zagrożeń czyhających na nasze dzieci jest dziś bardzo dużo, od ryzyka uszkodzeń ciała po szkodliwy wpływ kultury masowej czy grup rówieśniczych. Czy jesteśmy w stanie przewidzieć takie czy inne kryzysy? Na pewno nie. Możemy natomiast zapobiec niektórym zagrożeniom, wcześniej wskazując dzieciom sposób postępowania w określonych sytuacjach, które mogą się wydarzyć, jak np. pożar, wypadek.  Nieraz w mediach słyszymy informacje o dziecku, które uratowało innego członka rodziny, dzwoniąc po służby ratownicze. Potem okazuje się często, że to dzięki rozmowom z tatą i mamą czy przyklejonym w widocznym miejscu przez rodziców alarmowym numerze telefonu.

Bezpieczeństwo w codzienności

Troska ojca o rodzinę wyraża się w tym, że zabezpiecza on potrzeby materialne rodziny. Efektywny ojciec dba o odpowiedni balans między pracą zawodową a czasem dla rodziny. Decyzje zawodowe podejmuje, uwzględniając ich wpływ na życie rodzinne. Kluczową kwestią w znalezieniu złotego środka jest dążenie do stałego, przewidywalnego dochodu, który daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

– Przy Tobie czuję się bezpieczna  – usłyszałem na koniec dnia od wtulonej we mnie córki.

 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat zapewniania bezpieczeństwa rodzinie? Zapoznaj się z nagraniami Forum Tato.Net „Bezpieczeństwo i troska” oraz „Odwaga i Rozwaga„. 

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Pomyśl, jak reagujesz w sytuacji zagrożenia. Odpowiedz na poniższe pytania i zastanów się, jak możesz zadbać o to, aby twoi bliscy czuli się dzięki tobie bezpieczni.
  2. Sprawy ciała: Umiesz udzielić pierwszej pomocy? Uczysz dzieci zachowania w razie niebezpieczeństwa? Trzymasz w domu, samochodzie gaśnicę? Dbasz o zabezpieczenie finansowe rodziny? Sprawdź otoczenie swoich dzieci (dom, szkoła, miejsca zajęć, droga i środki transportu, którymi się poruszają) i pomyśl, czy i jak możesz wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.
  3. Sprawy ducha: Jesteś oparciem dla swoich dzieci? Mogą na tobie polegać? Jesteś słowny, punktualny, dotrzymujesz obietnic? Mogą do ciebie przyjść naprawdę z każdą sprawą i poczuć twoją akceptację, troskę, zainteresowanie? Pomyśl, jak reagujesz w sytuacjach kryzysowych, czy jesteś dla swoich bliskich wzorem opanowania i pewnie działającym przywódcą?
Redakcja Tato.Net

Autor

Redakcja Tato.Net

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa