Weź się za siebie, czyli o najskuteczniejszej metodzie wychowawczej
W skutecznym wywieraniu wpływu na dziecko pedagodzy nie wymyślili nic mocniejszego niż osobisty przykład. Spójność słów z czynami ma ogromną siłę rażenia.
Gandhi nie je cukru
Być może znasz historię o Gandhim, którego poproszono, aby wpłynął na chłopca pożerającego cukier w niebezpiecznych dla zdrowia ilościach. Po wysłuchaniu prośby Gandhi nakazał matce, by przyprowadziła chłopca po dwóch tygodniach. Gdy się spotkali po 14 dniach, wielki lider mówi do dzieciaka: „Musisz przestać jeść cukier. Cukier jest dla ciebie szkodliwy”. Chłopak darzył Gandhiego tak wielkim szacunkiem, że obiecał przestać jeść cukier. Zdziwiona matka pyta: „Panie Gandhi, to czemu nie powiedział Pan tego dwa tygodnie temu?!”. On na to: „Bo wtedy jeszcze jadłem cukier, ale od dwóch tygodni widzę, że można się bez niego obyć.”
Najskuteczniejsza metoda wychowawcza
Jaki związek ma ta hinduska opowieść z wychowaniem naszych córek i synów? Dotyka ona sedna skutecznego wywierania wpływu na dziecko. Pedagodzy nie wymyślili nic mocniejszego niż osobisty przykład. Spójność słów z czynami ma ogromną siłę rażenia. Można bez końca bezskutecznie mówić do dziecka: „Masz przestać słodzić herbatę!”, kiedy sami sypiemy do szklanki dwie czubate łyżeczki. W głowie małolata wzbudzimy wątpliwości, czy cukier faktycznie jest zły, skoro używa go osoba dorosła posiadająca spory autorytet. Pokazując własnym przykładem, jak postępować, w naturalny sposób prowokujemy naśladownictwo u dziecka, które jest w nas wpatrzone.
Spójrz w lustro
Może nerwy Ci puszczają, gdy widzisz lenistwo, niedotrzymywanie słowa albo bałaganiarstwo własnego dziecka? Dlaczego się złościsz? A może są to te same wady, z którymi walczysz u siebie? Chcesz nauczyć syna słowności? Sam obiecuj tylko tyle, ile jesteś w stanie dotrzymać i rób, co w Twojej mocy, by na tym słowie można było polegać. Chcesz nauczyć córkę pracowitości? No to najpierw wykonuj obowiązki, a potem daj sobie czas na rozrywki. Marzysz o tym, że dzieci będą utrzymywać porządek w swoich rzeczach? To pamiętaj, by niezwłocznie odkładać na miejsce sprzęty i narzędzia, z których korzystasz.
Przeczytałeś? Działaj:
Od czego zacząć, by wywierać wpływ przez osobisty przykład?
- Zastanów się, jaka jest najbardziej uciążliwa przywara Twojego dziecka. Zapisz na kartce, co możesz zrobić, by dać dziecku lepszy przykład w tym temacie.
- Zaplanuj na najbliższy tydzień, co uczynisz każdego dnia w tej sprawie.
- Po upływie tygodnia poproś dziecko, by poprawiło swoje zachowanie w tym obszarze - możesz podać przykład tego, co sam robisz, by być w tym coraz lepszym.