Tato, pokaż swemu dziecku świat!
Budowanie silnych więzi z dzieckiem to priorytet. Jednym z wyjątkowych sposobów na to jest wspólne odkrywanie fascynujących miejsc, zwiedzanie i odpoczynek w pięknym otoczeniu, na przykład pełnym historii. Podróże stanowią doskonałą okazję do tworzenia wspomnień na całe życie i jednocześnie służą rozwojowi i poszerzaniu horyzontów dziecka. Dla niejednego dziecka i dla niejednego taty niezwykłą przygodą może być… wspólny lot.
Nie muszą to być dalekie i drogie wojaże. Krótkie weekendowe wypady również mogą obfitować w świetne przygody i miłe, długo pielęgnowane wspomnienia. W ofercie połączeń z Lotniska Chopina w Warszawie znajdują się loty do wielu ciekawych miejsc, gdzie dostępne są liczne atrakcje dla dzieci, więc planujcie wspólnie, wybierajcie miejsca, które Was interesują i razem odkrywajcie różne zakątki świata.
Podróże z dziećmi powinny być nie tylko edukacyjne, ale również pełne przygód. Trzeba pamiętać o tym, że miejsca, które wydają się atrakcyjne dla dorosłych, nie zawsze są takie dla ich pociech. Dzieci mogą się szybko nudzić, więc warto znaleźć atrakcje łączące w sobie zabawę z edukacją. W niektórych muzeach historycznych znaleźć można interaktywne wystawy, które przyciągną uwagę dzieci. Często oferują one warsztaty, gry edukacyjne i atrakcje dostosowane do najmłodszych zwiedzających. Interesujące pod względem edukacyjnym i jednocześnie zapewniające dobrą zabawę są muzea historii naturalnej w Londynie czy (a to już dłuższa i bardzo ekscytująca podróż) w Nowym Jorku. Dobrym pomysłem jest znalezienie parków rozrywki czy wesołych miasteczek, takich jak Disneyland (np. w Paryżu), Legoland (np. w Billund), Europa-Park w Niemczech, czy hiszpański PortAventura Park.
Spędzanie czasu z dzieckiem za granicą nie musi wiązać się tylko z wyżej wymienionymi atrakcjami. Czasem zwykły spacer po parku lub spontaniczna wędrówka po mieście może okazać się strzałem w dziesiątkę, przy jednoczesnym odkrywaniu nowych miejsc, które nie zawsze uwzględniane są w przewodnikach turystycznych. Frajdę może sprawić odwiedzenie miejsca widzianego dotychczas jedynie w filmie, np. Big Ben, Wieża Eiffela czy Koloseum. Często zwykły sklep z nietypowymi gadżetami lub zabawkami znaleziony w nieoczywistym miejscu może okazać się atrakcją samą w sobie i wywołać uśmiech na twarzy dziecka.
Podczas podróży rozwijajcie kreatywność. Warto więc znaleźć miejsca dostosowane do hobby dziecka czy jego ulubionych bajek, gdyż może się okazać, że akurat w danym miejscu znajdują się takie obiekty.
Aby na chwilę odpocząć, dobrym pomysłem jest wprowadzanie dzieci w lokalną kuchnię i próbowanie nowych rzeczy.
Wspaniałym pomysłem jest chwytanie wspólnych chwil na zdjęciach, które za parę lat mogą służyć jako wehikuł czasu.
Planując wycieczkę, konieczne jest, aby zwrócić uwagę na dwa kluczowe aspekty: komfort i bezpieczeństwo. Na Lotnisku Chopina w Warszawie istnieje możliwość skorzystania z udogodnień dla rodzin, takich jak:
- szybsze podejście do kontroli bezpieczeństwa dla rodzica z wózkiem,
- place zabaw,
- pokoje opieki nad dzieckiem,
- dostępne w strefie zastrzeżonej spacerówki.
Przygotowanie dziecka do podróży samolotem to ważny krok, aby ograniczyć stres zarówno dla naszej pociechy, jak i dla rodzica. Zanim wyruszycie, opowiedz mu o całym procesie podróżowania samolotem. Wytłumacz, dlaczego przechodzimy przez kontrolę bezpieczeństwa i jak działa lotnisko. Wyjaśnij, że nie należy bać się tego, że bramka na lotnisku zapiszczy – to się zdarza. Jeśli do tego dojdzie, pani lub pan z ochrony wezmą patyczek i sprawdzą czystość rączek. A ponieważ nasze dziecko jest grzeczne i myje rączki, nie musi się niczego obawiać. Pomoże to dziecku zrozumieć, co się dzieje wokół niego. Jeśli chcesz dodatkowo zmniejszyć stres dziecka przy przechodzeniu kontroli bezpieczeństwa, możesz wybrać szybką ścieżkę, czyli tzw. Fast Track. Jest to usługa dodatkowo płatna, choć dzieci do lat 12 przechodzą z opiekunem za darmo. Przy przechodzeniu przez kontrolę bezpieczeństwa bardzo ważne jest, żeby nie zabierać przedmiotów przypominających broń. Ukochany pistolecik z dinozaurem na czas tej podróży będzie musiał zostać w domu.
W strefie zastrzeżonej elementem przygody może być napełnienie butelki wodą do picia. Na Lotnisku Chopina są dostępne 3 źródełka z wodą pitną dla pasażerów odlatujących. Pomyśl o ewentualnej nagrodzie dla dziecka, które było „dzielne” – może jakaś zabawka, może coś słodkiego, może jakiś breloczek, komiks. Zawsze możesz mieć to w swoim bagażu podręcznym, możesz też kupić w strefie zastrzeżonej. Jeśli lecisz poza strefę Schengen, a Twoje dziecko ma 12 lat lub więcej i dokument biometryczny – możecie skorzystać z automatycznych bramek odprawy granicznej. Tu też warto wyjaśnić proces odprawy, choć tak duży podróżnik pewnie już niczego się nie boi.
Podczas lotu przygotuj zestaw ulubionych zabawek, książek czy gier, aby zapewnić rozrywkę. Nie zapomnij o bezpieczeństwie. Przypomnij dziecku o konieczności zapięcia pasów podczas startu, lądowania i najlepiej w trakcie całego lotu. Pamiętaj, że każde dziecko może inaczej reagować na lot, dlatego bądź gotów, aby w razie potrzeby na spokojnie dostosować się do ewentualnych potrzeb i sytuacji, np. podczas niespodziewanych turbulencji. Na wypadek „zatkania uszu” przy zmianie ciśnienia warto mieć cukierki, lizaki lub gumę do żucia.
Podróże oraz zwiedzanie to świetna okazja do spędzenia czasu razem. Szukaj miejsc, które łączą atrakcje dla najmłodszych z elementami historii. To nie tylko pozwoli dzieciom rozwijać zainteresowania, ale także stworzy niezapomniane wspomnienia na całe życie.
Tekst powstał dzięki współpracy Tato.Net z Polskimi Portami Lotniczymi S.A.