Sekret udanego związku (film)

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.7- liczba głosów: 15

Tak badania, jak opinie autorytetów potwierdzają, że udana relacja z matką dziecka jest najwspanialszym prezentem, jaki można dziecku dać. Jednak czy można być wciąż zakochanym, szczęśliwym i nieznudzonym swoim związkiem? Magda i Artur, małżeństwo od ponad ćwierć wieku, są dowodem na to, że to możliwe i opowiadają (a ich dorosłe dzieci to potwierdzają), co jest ich kluczem do sukcesu.   

Jak im się to udaje? Magda i Artur od początku walczyli o czas spędzany tylko we dwoje, bez dzieci. Jak się okazuje, był to jeden z najlepszych prezentów, jakie mogli sobie i im ofiarować.

Ostrzenie piły

Twórca teorii o nawykach skutecznego działania, mówca motywacyjny Stephen R. Covey w swoim znanym na całym świecie bestsellerze Siedem nawyków skutecznego działania pokazuje, jak można efektywnie i zgodnie z najgłębszymi zasadami i wartościami rozwiązywać codzienne osobiste i zawodowe wyzwania. Ostatni, siódmy nawyk nazywa ostrzeniem piły. Chodzi o poświęcanie czasu na regenerację sił i przygotowań do dalszej drogi. To działa, gdy jest nawykiem. Nie warto więc czekać na wypalenie, na moment, gdy już wszystko się sypie, gdy już brakuje sił i zdrowia.

Ostrzenie piły ma być nawykiem należy w czterech obszarach: fizycznym, społecznym, mentalnym oraz duchowym. Jeśli nie naostrzysz piły, będziesz jak drwal, który ciężko pracuje, męczy się coraz bardziej a mimo to rezultaty jego pracy są coraz mniejsze. Dlaczego? Bo nie ma czasu na naostrzenie tępej piły…

„Wystarczy tylko…”

Magda i Artur swoim przykładem udowadniają, że ostrzenie piły wymaga przede wszystkim i po prostu jednego – chęci wprowadzenia tego nawyku. Sami ten nawyk realizują od lat w ten sposób, że raz w miesiącu wyjeżdżają z domu na randkę. Nie chodzi o żadne luksusy, choć jeśli można sobie na nie pozwolić, to nie ma przeciwskazań. Liczy się spędzony razem czas – czas na rozmowie, czas bez dzieci, czas tylko we dwoje, czas w oderwaniu od codziennych obowiązków.

To postawienie wydaje się niełatwe w realizacji. Zawsze przecież najbardziej wszystkim nam brakuje czasu. Przeszkodą może być też deficyt pieniędzy. Na dodatek trzeba znaleźć kogoś, kto się zajmie dziećmi, no i mieć pomysł, jak ten czas razem spędzić. Ale te przeszkody da się pokonać mocnym postanowieniem – chcę w swoim związku wprowadzić ten nawyk. Wtedy deficyt czasu staje się mniej istotny, pieniądze można zaoszczędzić, wyjście na randkę czy wyjazd nie musi być daleki i drogi, a dziadkowie czy wujostwo mogą być wdzięczni za spędzenie weekendu z Waszymi pociechami.

„Bywają też łzy”

Nie każda małżeńska randka to czas beztroskiego odpoczynku. Czasem mogą jej towarzyszyć trudne rozmowy. Jednak mimo to, a może właśnie dzięki temu, jest to dobry czas. Dlaczego? Bo jest przestrzeń na rozmowę, na omówienie trudnych sytuacji, niedomówień, rozładowanie napięcia.

Każdy człowiek ma chwile, gdy jest niefajny, słaby. Doświadczeni rodzice przyznają, że nie są ideałami. Warto przy tym pamiętać, że i dzieci też mają prawo do błędów.

Doświadczenie własnej słabości też można wspólnie przepracować na wyjeździe. Niektóre rzeczy przychodzą wraz z doświadczeniem spotkania i coraz lepszego wzajemnego poznania się. Magda i Artur przyznają, że ten czas wspólnych wyjazdów pomaga im w codziennej komunikacji, więc dobrze się rozumieją. „A jeśli się nie rozumiemy, to rozmawiamy tak długo, aż się zrozumiemy.”

„Wychować do wolności”

To dziedzictwo, które zostawiają swoim dzieciom – warto poświęcić sobie nawzajem czas, warto rozmawiać, nawet jeśli to dużo kosztuje i nie zawsze jest komfortowe. A ostrzenie piły, czyli siódmy nawyk skutecznego działania, bardzo w tym pomaga.

Warto dać dzieciom wolność na to, że mogą się na rodziców zdenerwować czy obrazić, w końcu rodzice też się denerwują na zachowanie dzieci czy na siebie nawzajem lub na jakąś zewnętrzną sytuację. Ważne, by wyrabiać w sobie też nawyk przebaczania, „mieć miejsce na to, by przebaczyć i prosić o przebaczenie.”

Zobacz film, na którym Magda i Artur opowiadają o skutecznej recepcie na udany związek. Opowiadają też o tym, że można i warto walczyć o swoje małżeństwo jeszcze zanim się ono zacznie. O owocności tych działań i ich wpływie na rodzinę mówią też ich dorosłe dzieci.

POZNAJ MĘŻCZYZN, KTÓRZY STALI SIĘ OJCAMI

Zobacz krótkie reportaże, w których ojcowie i ich żony szczerze dzielą się swoim doświadczeniem rodzicielstwa >> ZOSTAĆ TATĄ

 

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.7- liczba głosów: 15
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku