Poncyliusz: Sukces polityka a sukces ojca

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 3

Kariera i życie rodzinne z perspektywy Posła na Sejm RP Pawła Poncyliusza.

XXI wiek wymaga świadomego ojcostwa

Wydaje mi się, że XXI wiek wymaga bardziej świadomego ojcostwa. To nie są czasy, gdzie ojciec ma tylko polować na zwierzynę, czy zdobywać pieniądze i przynosić je do domu z poczuciem, że sprawa jest załatwiona. Dzisiaj ojcostwo musi istnieć w postaci aktywnego współuczestniczenia w wychowywaniu dzieci. Nie wystarczy tylko bywać w domu. Z dziećmi trzeba mieć realny, bezpośredni kontakt, wymieniać poglądy, wspólnie poznawać świat. Jest takie powiedzenie: „oko pańskie konia tuczy”. Nawet jeśli jesteśmy bardzo zapracowani, to te pięć minut w kontakcie z dzieckiem sprawia poczucie, że to „oko pańskie” spogląda na dziecko i ono dzięki temu czuje się lepiej.

Ojcowskie praktyki z Wiejskiej

Mam ten komfort i szczęście, że mieszkam w Warszawie i jako poseł na sejm praktycznie każdą noc śpię w domu. Jeżeli nawet czasem wracam późno, gdy dzieci dawno już śpią, to jednak mam stały kontakt z rodziną, również poprzez odwożenie dzieci rano do szkoły. Gorzej jest z moimi kolegami, którzy mają po trzysta, czterysta kilometrów do domu. Wówczas, jak sami mówią, pozostaje kontakt telefoniczny. Mam pewnego znajomego, który swego czasu był ministrem w rządzie. Stosuje on od wielu lat taktykę, przez którą ludzie spoglądają na niego poniekąd jak na człowieka z innej epoki. Ma taką swoją świętą godzinę, zazwyczaj około 20.00, kiedy łączy się telefonicznie ze swoimi dziećmi i odmawia pacierz. Niektórzy ludzie pukają się w głowę  - przecież żyjemy w XXI wieku! On natomiast mówi: „Przepraszam, teraz jest 5 minut na kontakt z moimi synami, żeby odmówić modlitwę”. Sposobów na kontakt jest wiele – wszystko zależy od relacji i od poziomu przyzwyczajenia siebie i swoich dzieci do pewnych nawyków.

Kulisy życia ojca-polityka

Jeśli mówimy o sukcesie, to w przypadku polityki problem leży w tym, że nawet jeśli dzisiaj jest się na fali, to już jutro można być nikim. Oczywiście, nie „nikim” w dosłownym znaczeniu, ale jednak gdy wypada się z polityki, to przestaje się być dostrzeganym przez opinię publiczną i wyborców. Wystarczy skończyć kadencję w sejmie i od razu schodzi się o tzw. kilka poziomów niżej. Trudno więc mówić o sukcesie polityka.

Polityka na pewno jest bardzo obciążająca dla dzieci. Mam jedenastoletniego syna, który w szkole nie ma lekko. Właśnie z tego powodu, że jest synem posła. Wymaga się przez to od niego więcej, ocenia się bardziej surowo. To jest pewne obciążenie. Moja żona często mi tłumaczy, iż to, że jestem posłem, ma po części negatywny wpływ na moje ojcostwo. Czuję, że jako ojciec, który się upomina o swojego syna na wywiadówkach, też nieraz jestem traktowany inaczej. „O, przyszedł polityk i będzie nami rządził. Zaraz mu pokażemy, że nami nie będzie rządził, a jak zacznie, to damy sygnał do jakiejś kolorowej gazety i go skompromitujemy.”

Sukces w polityce jest kłopotem, który na pewno obciąża relacje rodzinne i wyrywa ojca z domu na te godziny, w których powinien tam być, jeśli nie ma posiedzenia sejmu. Żona często surowo na mnie patrzy, kiedy wyjeżdżam na wieczorne nagrania do studia tej czy innej stacji telewizyjnej: „Dlaczego ty znowu wyjeżdżasz?”. Rodzi się wtedy u mnie poczucie winy. Aby je w pewnym stopniu zrekompensować, i o ile nie są to późne wieczorne godziny, zabieram ze sobą któreś ze swoich dzieci. Dzięki temu, mam nadzieję, dzieci nie mają poczucia, że tato wieczorami znika gdzieś w niebyt a zobaczyć go można jedynie przez 5 minut w szklanym okienku. Zabieram więc dzieci ze sobą, żeby zobaczyły chociaż w jakiejś części, jak od kuchni wygląda praca taty.

Im bardziej polityk jest rozpoznawalny, tym surowiej są jego dzieci oceniane. To spore obciążenie dla całej rodziny, a zwłaszcza dla dzieci. Muszą dostać pewną dawkę informacji na temat tego, jak sobie z tym radzić. Muszą być świadome, że każde ich słowo traktowane będzie inaczej niż dziecka, którego rodzice nie są aż tak pokazywani publicznie.

Sukces polityka jest wtedy, kiedy zaskarbia sobie zaufanie wielu środowisk, kiedy jest rozpoznawalny i traktowany poważnie. Nie ma tu nic za darmo. Jest to kosztem urywania się z domu i kosztem tego, że dzieci są traktowane inaczej w swoich środowiskach, w szkołach czy przez kolegów.

Wypowiedź Posła na Sejm RP Pawła Poncyliusza na Forum Tato.Net "Ojcostwo i kariera"

Forum Tato.Net to doroczny międzynarodowy kongres ojcowski, dający uczestnikom inspirację, wiedzę i wymianę dobrych praktyk. Edycja roku 2010 odbyła się w Warszawie pod hasłem "Ojcostwo i kariera". Ze wszystkimi konferencjami tego Forum można zapoznać się tutaj.

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Znajdź dla swojego dziecka przynajmniej 5 minut czasu każdego dnia - choćby przez telefon. Nawet tak krótki, ale regularny kontakt z dzieckiem powoduje, że ono czuje się lepiej.
  2. Jeśli to możliwe, staraj się pokazać dzieciom swoją pracę. Ważne, aby dzieci miały świadomość, jak wygląda dzień ich taty, kiedy nie ma go w domu.
  3. W sytuacji, gdy jesteś osobą publiczną lub po prostu rozpoznawalną, miej świadomość, że z tego powodu na Twoje dzieci inaczej patrzą ich rówieśnicy. Okaż im swoje wsparcie - potrzebują tego.
Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 3
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku