Droga do męskości: 5 najważniejszych elementów w wychowaniu chłopca

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.6- liczba głosów: 39

Historie o dorastaniu to jedne z najstarszych i najbardziej lubianych opowieści w dziejach ludzkości – począwszy od starożytnych mitologii, przez literaturę klasyczną, po hollywoodzkie hity. Większość z nich opowiada o drodze młodego mężczyzny do dorosłości i o mistrzu lub guru, który pojawia się u jego boku i wskazuje mu nową drogę. Schemat opowieści pozostaje niezmienny i nigdy się nie starzeje: młody człowiek opiera się początkowo naukom mistrza, ma problem ze znalezieniem wewnętrznej determinacji, a następnie wyrusza, aby przetestować swoją nowo odkrytą siłę.

Podobnie jak w tych ponadczasowych opowieściach, każdy nastoletni chłopiec potrzebuje przewodnika na drodze do męskości, a tę rolę najlepiej spełni ojciec lub męski mentor. Musi to być aktywny i przemyślany proces, ponieważ – spójrzmy prawdzie w oczy – przyciągnięcie uwagi nastolatka w erze cyfrowej nie jest łatwą sprawą.

Każdy młody mężczyzna potrzebuje starszego od siebie mężczyzny, który przygotuje go i wprowadzi na drogę ku męskości.

Z jakiegoś powodu nastoletni chłopcy potrzebują katalizatora, który wyprowadzi ich z dzieciństwa i wprowadzi w kolejny etap dojrzewania. Większość kultur na całym świecie rozpoznaje to zjawisko i aktywnie inicjuje swoich nastoletnich chłopców w dorosłość.

Jako ojciec, dziadek, dojrzały mężczyzna, mentor, który sam przebył już tę drogę, jesteś idealnym nauczycielem – bez względu na to, jak niedoskonały się czujesz! Jeśli jesteś ojcem nastoletniego chłopca, wiedz, że on potrzebuje, byś wkroczył w jego życie w zupełnie nowy sposób. Nie wymaga to wiele czasu, a jedynie Twego aktywnego zaangażowania (intencjonalności). Każdy mężczyzna jest wezwany do wychowania następnego pokolenia mężczyzn. Dlatego w Tato.Net zachęcamy do tego nie tylko ojców, lecz również wujków, dziadków, braci, a także mentorów, trenerów, nauczycieli, duszpasterzy.

Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci stawać się przewodnikiem na drodze ku męskości dla nastoletnich chłopców w Twoim otoczeniu:

 1. Opowiedz mu Twoją historię

Nie opowiadaj mu byle jakiej historii. Opowiadaj mu o Twoim życiu. Każdy mężczyzna ma swoją historię i – czy ci się to podoba czy nie – Twoja historia ma największy wpływ na to, jakim mężczyzną Twój syn stanie się pewnego dnia. W miarę dorastania na pewno zebrał pewną wiedzę o Twojej przeszłości, ale musi usłyszeć tę historię też od Ciebie. Usiądź i opowiedz mu, kim jesteś jako mężczyzna oraz o wzlotach i upadkach swojego życia. Opowiedz mu o bólu, porażkach i zmaganiach, których doświadczyłeś, a także o swoich radościach i sukcesach. Powiedz mu, czego żałujesz i czego nauczyłeś się dzięki dokonanym wyborom, ponieważ jest bardzo możliwe, że wybierze podobną ścieżkę.

Ważne, by to dzielenie się wypływało z serca. Trzeba też odsłonić się w swojej wrażliwości i bezbronności. Wielu ojców nie podejmuje tego ważnego kroku, bo nie chcą zostać strąceni z piedestału albo zbyt wstydzą się swojej przeszłości i chcą o niej zapomnieć. Pamiętaj, że Twoja historia, bez względu na to, jak niedoskonała, jest niezbędna dla wzrostu i rozwoju Twojego młodego mężczyzny.

Dzielenie się swoją historią z synem wprowadza go w Twój krąg zaufania, co wywołuje euforię u każdego młodego człowieka. Otwiera to również drzwi do dalszych rozmów – syn będzie bardziej skłonny do szukania Twojej rady w przyszłości. Zrozumie też, że przeciwności losu są częścią życia i nie powinien się ich obawiać czy być nimi zaskoczony. Twoja historia pomoże mu pewnie stawić czoła wszelkim wyzwaniom.

 1. Daj mu wskazówki, zanim rozpocznie podróż

Mężczyźni słyną z tego, że odkładają instrukcję obsługi na bok i zabierają się do pracy, polegając na własnym wyczuciu, lub beznadziejnie się gubią, zanim zapytają kogoś o drogę. Kiedy mi się to przydarza, zazwyczaj cofam się do punktu wyjścia, by przeanalizować, co poszło nie tak. Podobnie nastoletni chłopcy radzą sobie lepiej na drodze do męskości, gdy zaczynają od jasnych wskazówek.

Najlepszym prezentem, jaki tata może kiedykolwiek dać swojemu nastoletniemu synowi, jest przewodnik do męskości – zanim jeszcze syn rozpocznie swoją podróż ku niej. Nauczyłem moich nastoletnich synów sześciu drogowskazów, aby przekazać im, jaka jest rola mężczyzny w świecie:

 • przyjmuj odpowiedzialność,
 • odważnie prowadź,
 • nie udawaj,
 • podróżuj z Bogiem,
 • chroń swoje serce,
 • angażuj się w głębokie i znaczące relacje.

Oczywiście, możesz mieć inną koncepcję męskości i chcieć przekazać synom coś zupełnie innego. Po prostu komunikuj to, co jest dla ciebie najważniejsze! W dzisiejszym świecie nie wystarczy być dobrym wzorem do naśladowania. Koncepcja męskości Twojego syna jest kształtowana przez internet, social media i jego niedoinformowanych przyjaciół. Ojcowie nie mogą dłużej siedzieć bezczynnie i na to pozwalać.

 1. Powiedz mu, że jest w stanie podołać wyzwaniom

Nasze nastolatki żyją w poplątanym świecie, są bombardowane nieustannymi przekazami, które wypaczają ich spojrzenie na życie. W społeczeństwie dominuje przekonanie, iż męskość polega na zdobywaniu władzy, majątku i prestiżu. Nic dziwnego, że większość nastoletnich chłopców czuje, że nie podoła tym wyzwaniom i jest po prostu zdezorientowana.

Nie wierz w fasadę twardziela. Nastoletni chłopcy boją się, że nie sprostają kulturowej definicji męskości, a nie mają zbyt wielu okazji, by o tym bezpiecznie porozmawiać. Chłopcy w tym wieku są notorycznie złośliwi w poniżaniu się nawzajem i wyśmiewaniu wszelkich cudzych słabości. Rzadko afirmuje się ich za to, kim są. Jest niezwykle ważne, aby jako nastolatkowie usłyszeli słowa afirmacji, które powiedzą im, że warto podążać ku męskości i że są w stanie przejść tę drogę. Pozytywne słowa mają kluczowe znaczenie dla rozwoju i dojrzewania młodych mężczyzn, nawet jeśli bardzo daleko im jeszcze do dojrzałości.

Oto kilka przykładów słów afirmacji, które możesz wykorzystać w rozmowie z synem:

 • „Poradzisz sobie świetnie w życiu, ponieważ...".
 • „Będziesz kiedyś wspaniałym ojcem, ponieważ...".
 • „Masz niesamowite dary, którymi możesz dzielić się z innymi, na przykład...".

Z pewnością łatwo popaść w negatywizm, ponieważ, szczerze mówiąc, nastolatkowie potrafią wyprowadzić z równowagi. Postaraj się jednak zachować pozytywne nastawienie.

 1. Trzymaj się prawdy

Chociaż nastoletni chłopcy z pewnością potrzebują afirmacji starszych od siebie mężczyzn, należy uważać, aby nie przesadzić z pochwałami tylko po to, aby wzmocnić ich samoocenę. Nastolatkowie mają świetne wyczucie fałszu i reagują niechęcią na nieszczere pochlebstwa. Ważne jest, aby ojcowie nie koloryzowali rzeczywistości podczas rozmów z nastoletnimi synami.

Chłopcy muszą wiedzieć, że życie to już nie tylko zabawa i słodycze, że wymaga się od nich czegoś więcej. Jest to szczególnie ważne w okresie dorastania, gdy są skłonni do obierania łatwej ścieżki lub dokonywania lekkomyślnych wyborów. Ktoś musi rzucać im wyzwania i pomagać im się odnaleźć. Pamiętaj, że mężczyźni nie tylko się rodzą, ale są tworzeni. Nastolatkowie muszą zderzyć się z czymś lub kimś, kogo nie mogą kontrolować, oszukiwać lub nim manipulować. Nastoletni chłopcy nie szanują niczego, co dostają za darmo, więc ktoś nadal musi ustalać dla nich ceny i zachęcać ich do działania.

 1. Zakosztujcie razem przygody

Nastoletni chłopcy, choć często wydają się leniwi i niezainteresowani, pragną być testowani i zmuszani do przekraczania granic swoich dotychczasowych możliwości. Nasi młodzi mężczyźni mają fałszywe poczucie kontroli, ponieważ większość aspektów życia wydaje się dostępna za dotknięciem telefonu komórkowego, joysticka czy klawiatury komputera. Trudno dzisiaj znaleźć zajęcia, które mogłyby wyprowadzić młodych mężczyzn z ich stref komfortu na łono natury. Zajęcia pozalekcyjne, takie jak sport, robotyka, teatr, gra w orkiestrze lub grupy młodzieżowe mogą być źródłem cennych lekcji życiowych, ale w ostatecznym rozrachunku są to aktywności zaplanowane i zorganizowane. Parki rozrywki, gry sportowe, koncerty muzyczne, gry wideo, rajdy monster trucków to świetne zajęcia dla ojca i syna, ale ostatecznie są tylko rozrywką.

Dzisiejsi nastoletni chłopcy potrzebują kontaktu z dziką przyrodą – gdzie życie jest nieprzewidywalne i wszystko może się zdarzyć. Zbyt wielu współczesnych ojców jest tak pochłoniętych zajęciami swoich dzieci i przyzwyczajonych do osobistych wygód, że zapomina o staraniach, by chłopcy przeżyli przygodę i otrzymali lekcje, które może im dać tylko natura. Okazje do przygód są wokół nas: spływy kajakowe, wyjazdy misyjne, praca charytatywna, biwakowanie, wędkarstwo, surfing, piesze wędrówki itp. Wyrusz na nie ze swoim nastolatkiem!

Artykuł został przygotowany dzięki współpracy społeczności Tato.Net z National Center For Fathering w USA

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.6- liczba głosów: 39
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku