Dobre praktyki podczas wypoczynku nad wodą 

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.8- liczba głosów: 21

Rodzinny relaks nad wodą to kapitalna sprawa. Jeśli i Ty decydujesz się na taki odpoczynek dla swoich bliskich, przeczytaj, jak spędzać czas na kąpieliskach, aby z wakacji nad wodą przywieźć same dobre wspomnienia. 

Wybierając się z dzieckiem nad wodę, myślimy głównie o odpoczynku i dobrej zabawie, bo o zabawę i odpoczynek właśnie chodzi. Nie traćmy jednak z oczu bezpieczeństwa, które nie sprowadza się jedynie do obecności ratownika. 

Na pewno jako zaangażowany tata znasz dobrze swoje dziecko. Jednak nad wodą może ono zachować się niespodziewanie inaczej niż zazwyczaj, ponieważ:  

 • dzieci najczęściej nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń i rzadko biorą je na serio; 
 • nie odczuwają strachu przed wodą (nie tylko maluchy). Przeciwnie, woda je fascynuje i ciekawi; 
 • dziecko obserwuje inne dzieci, a nie każde zachowanie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się radosną zabawą, jest bezpieczne (skoki „na główkę”, podtapianie się nawzajem dla żartu, głośne krzyki w wodzie).   

Dlatego bezwzględnie pilnuj dziecka (zwłaszcza małego) i naucz prawidłowych zachowań nad wodą. Chodzi o to, by wyćwiczyć pewne nawyki. To samo dotyczy Twojej znajomości udzielania pierwszej pomocy i zachowania w razie niebezpieczeństwa. Jednorazowa instrukcja raczej nie wystarczy. Poniżej ściągawka mniej i bardziej oczywistych zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą:  

Przed wyruszeniem z domu 

 • Ustal z dzieckiem, co można, a czego nie wolno nad wodą.  
 • Zadbaj o to, by umiało powiedzieć jak się nazywa i znało Twój numer telefonu lub zaopatrz je w opaskę z tym numerem. Ratownicy na plażach najczęściej nie interweniują w wodzie, a zajmują się poszukiwaniami zaginionych dzieci, które mogą zniknąć z oczu rodzicom w ciągu kilku sekund. 
 • Pamiętaj o nakryciu głowy chroniącym przed ostrym słońcem i kremie z wysokim filtrem. Pierwsza dawka na 2 godz. przed wyjściem na słońcem. Powtórka aplikacji po każdym wyjściu z wody (nawet jeśli macie krem wodoodporny).  
 • Specjalne buty do wody ochronią przed gorącym piaskiem, kamieniami i muszlami. 
 • Zapakuj asekuracyjne akcesoria – bojka do pływania czy koło ratunkowe, motylki na ręce albo specjalne kamizelki z kołnierzem, które utrzymują głowę dziecka nad wodą.  
 • Do zabawy przyda się maska i rurka do nurkowania, piłka, wiaderka, foremki i łopatki do zabawy w piasku (to dobre nie tylko dla maluszka. Jeśli chwycisz za łopatkę, szybko połkniesz bakcyla i razem z dzieckiem rzucisz się w wir budowania zamków, fos i rzek na plaży).   
 • Nie zapomnij o ręcznikach. Rodzina na pewno Ci podziękuje, jeśli weźmiesz też parasol lub namiot plażowy. 

 Wybierz odpowiednie warunki 

 • Wybieraj kąpieliska w miejscach oznakowanych bojami i przestrzegaj zaleceń ratowników. Każde kąpielisko to inne warunki. Pływanie w basenie różni się od tego na zalewie, jeszcze trudniejsze warunki są na rzece a jeszcze inne na morzu.  
 • Nie korzystaj z miejsc z zakazem kąpieli. W takiej wodzie możecie natrafić na przykre niespodzianki, jak prądy, wiry, przedmioty leżące na dnie. W kąpieliskach strzeżonych woda, dno i brzeg są poddawane regularnym kontrolom. 
 • Do wody wchodźcie tylko w miejscach dozwolonych.  
 • Podczas burzy przebywanie w wodzie (na łódce czy podczas wędkowania też) jest szczególnie niebezpieczne. Gdy zbliża się burza, nie czekaj na pierwszy piorun, od razu wyjdźcie z wody i osuszcie się. 

Na kąpielisku 

 • Do wody wchodzimy tylko w czasie pracy ratowników, gdy na wieży zawieszona jest biała flaga. Obszar skontrolowany i uznany za bezpieczny otoczony jest bojami. Uwaga, kilka lat temu zmieniły się ich znaczenia i teraz białe boje wyznaczają kąpielisko dla dzieci (do 40 cm głębokości); czerwone to brodzik dla nieumiejących pływać (do 1,2 m); żółte pokazują obszar dla umiejących pływać (głębokość do 4 m). 
 • Na kąpielisku bądź uważny. Ratownik jest dodatkowym zabezpieczeniem, jednak najważniejszy pozostaje zdrowy rozsądek. Statystycznie podczas 90% przypadków utonięć dzieci rodzice byli w odległości 10 m od wydarzenia.
 • Wbieganie do wody, gdy ciało jest rozgrzane słońcem, grozi szokiem termicznym. Warto najpierw schłodzić twarz, okolice karku i serca, a następnie trochę się ochlapać.  
 • Odpowiednia asekuracja oznacza Twoją obecność przy dziecku w wodzie. Wejdź do wody pierwszy, oceń głębokość i ukształtowanie dna, po czym odwróć się przodem do brzegu i obserwuj wchodzące do wody dziecko. W ten sposób, lepiej niż z poziomu plaży, widzisz, co faktycznie dzieje się w wodzie i możesz szybko reagować. 
 • Bądź blisko – w razie sytuacji kryzysowej nie będziesz musiał wymijać plażowiczów, parawanów i leżaków, by dotrzeć do dziecka. Nie wystarczy, że będziesz obok – tonące dzieci nie wołają o pomoc a wystarczy zachłyśnięcie się niedużą ilością wody.  
 • Dzieci, zwłaszcza maluszki, wychładzają się szybciej niż dorośli. „Gęsia skórka” czy siniejące wargi to znak wyziębienia – dziecko musi wyjść z wody i się ogrzać.  
 • Nad wodą łatwo o odwodnienie. Dziecko powinno więcej pić (najlepiej wodę mineralną; napoje słodzone pogłębiają odwodnienie).  
 • Naucz dziecko, by nie zanieczyszczać wody i nie śmiecić.  
 • Pilnując małego człowieka, nie pozwól sobie na osłabienie czujności. Nawet nieduża ilość alkoholu, szczególnie w gorący dzień, zaburza zdolność koncentracji i szybkość reagowania.   
 • Korzystając ze sprzętu wodnego, upewnij się, że jest sprawny. Używaj kamizelki asekuracyjnej.  

Może się wydawać, że tych zasad jest dużo, ale gdy są powtarzane, szybko wchodzą w nawyk i stają są czymś oczywistym. Na początku wymaga to odrobiny trudu, ale satysfakcja z dobrych nawyków i bezpieczeństwa rodziny jest za to bezcenna. Udanego wypoczynku nad wodą! 

Podziel się swoim doświadczeniem i sprawdzonymi sposobami na zapewnienie udanej zabawy w połączeniu z wysokim poziomem bezpieczeństwa. Jakie nawyki są kluczowe w Twojej rodzinie? Komentarz zostaw w dyskusji u dołu artykułu albo/oraz na mediach społecznościowych.   

 

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.8- liczba głosów: 21

Autor: Redakcja Tato.Net

Komentarze

Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku