Audyt ojca nastolatka cz. III - O karach i nagrodach
Wielu ojców uważa system kar i nagród za najważniejsze narzędzie wychowawcze. Ale czy wiemy, jak go używać, czyli jak nagradzać i karać nasze dzieci? Po rzetelnym odpowiedzeniu sobie na poniższe pytania, Twój stosunek do kar i nagród może się zmienić.
Powszechnym przekonaniem wielu ojców jest mit, że podstawowymi narzędziami wychowawczymi są kary i nagrody. Warto przyjrzeć się, jaki jest Twój stosunek do kar i nagród i czy oraz jakie możesz z tego wyciągnąć wnioski dla siebie?
Kary
- Jakie kary stosujesz najczęściej?
- Które ze stosowanych kar uważasz za najskuteczniejsze?
- Czy zdarza Ci się traktować karę jako wymierzenie sprawiedliwości dziecku?
- Przypomnij sobie, jaki cel wychowawczy miały trzy ostatnio zastosowane przez Ciebie kary? Co to było? Czy były skuteczne?
- Jeśli nie były skuteczne, to dlaczego nie zadziałały?
Nagrody:
- Po jakie nagrody sięgasz najchętniej?
- Czy Twoje nagrody są zapłatą za dobre zachowanie?
- Czy nagradzasz ponad oczekiwania?
- Czy zdarzyło Ci się rekompensować nagrodami swoje poczucie winy wobec dziecka?
- Przypomnij sobie, jaki cel wychowawczy miały trzy ostatnio zastosowane przez Ciebie nagrody? Co to było? Czy były skuteczne?
- Jeśli nie były skuteczne, to dlaczego nie zadziałały?
- Jeśli nagrody nie były powiązane bezpośrednio z celem wychowawczym, to czy nie miały przypadkiem funkcji dogadzania dziecku?
Czyszczenie tablicy
Wyobraź sobie sytuację, że Twój arsenał kar i nagród jest pusty. Kary i nagrody nagle przestały istnieć albo świadomie rezygnujesz z tych metod. Co wtedy?
- Czy miałbyś wtedy jakiekolwiek inne środki oddziaływania na Twojego nastolatka?
- Jeśli tak, co by to było?
- Jeśli nie, wyobraź sobie, jak radzisz sobie w tej sytuacji.
Po rzetelnym odpowiedzeniu sobie na powyższe pytania, Twój stosunek do kar i nagród może się zmienić. Jeśli dotychczas byłeś entuzjastą karania albo nagradzania, albo jednego i drugiego, to głębsza refleksja nad Twoim dotychczasowym systemem wychowawczym pomoże Ci go przebudować i uczynić skuteczniejszym w perspektywie celów wychowawczych, nad którymi zastanawiałeś się w części pierwszej audytu.