Twoje dziecko jest już przedszkolakiem – co nowego ?

Twoje dziecko przyszło na świat kilka lat temu, ale teraz „rodzi się” dla świata mowy, zdobywania wiedzy, utrwalania nawyków i budowania relacji. Dzieci dalej rozwijają się tak szybko, że liczy się w tym względzie każdy tydzień i miesiąc. Najprawdopodobniej twoje dziecko potrafi już się wspinać i biegać. Wygląda tak, jakby miało niespożyte pokłady energii. Jest coraz bardziej spragnione aktywności fizycznej. Uwielbia ścigać się, grać, uczestniczyć w zabawach, kręcić się i zjeżdżać. I tak wciąż od nowa. Bądź na to przygotowany, gdyż młody człowiek porządnie przetestuje twoją kondycję. Dziecko jest również aktywne społecznie i potrzebuje wielu kontaktów z tobą, rówieśnikami i innymi dorosłymi osobami. Zacznie naśladować cię na wiele sposobów. Będzie się uczyć wierszy, śpiewać piosenki i zadawać mnóstwo pytań. Wyobraźnia dziecka szaleje i wymyśla niestworzone historie. Twoja pociecha często nawet udaje, że ma wyimaginowanych przyjaciół. Zanim ten etap się zakończy, twoje dziecko z uczącego się chodzić niemowlaka stanie się doświadczonym uczniem, który inteligentnie będzie wykorzystywał zasób 2–3 tys. słów. Możesz być zaskoczony, a nawet zszokowany niektórymi słowami, których w tym czasie nauczy się twoje dziecko. To zupełnie normalne. Dziecko musi jednak dostać jednoznaczne wskazówki: „Tych słów nie używamy”. Koniecznie też należy wyjaśnić dlaczego. Może również zacząć zadawać pytania na temat seksu. Nie zawstydzaj się jednak wtedy. Już teraz musisz zacząć budować dobry zwyczaj otwartej rozmowy. To zaprocentuje, gdy dziecko będzie starsze, a seks to przecież temat, w którym umiejętność komunikacji jest bardzo ważna. Przyzwyczaj się więc do ciekawskich pytań i odpowiadaj, używając zrozumiałych słów, nazywając odpowiednio części ciała, ale nie wdając się w zbyt dokładne wyjaśnienia i opisy. Teraz właśnie jest czas, aby przekuć entuzjazm i odpowiedzialność w konkretne metody działania i określić własną politykę ojcostwa. Zrozum, że porządkowanie (a później realizowanie) ideałów odbędzie się kosztem twojego życia osobistego. Pamiętaj, że dążysz do osiągnięcia innego osobistego dobra jako ojciec. Co prawda, rzadko się zdarza, że wszystko dzieje się po naszej myśli, ale to oczywiście nie jest powód, by rezygnować z planowania. Podejmij rękawicę. Powiedz sobie: „To będzie duże wyzwanie, ale solidne wypełnianie roli ojca zamierzam umieścić na liście moich priorytetów życiowych”. Ken Canfield, Zabawa, nauka, rozwój (fragment) Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Twoje dziecko przyszło na świat kilka lat temu, ale teraz „rodzi się” dla świata mowy, zdobywania wiedzy, utrwalania nawyków i budowania relacji.

Dzieci dalej rozwijają się tak szybko, że liczy się w tym względzie każdy tydzień i miesiąc. Najprawdopodobniej twoje dziecko potrafi już się wspinać i biegać. Wygląda tak, jakby miało niespożyte pokłady energii. Jest coraz bardziej spragnione aktywności fizycznej. Uwielbia ścigać się, grać, uczestniczyć w zabawach, kręcić się i zjeżdżać. I tak wciąż od nowa. Bądź na to przygotowany, gdyż młody człowiek porządnie przetestuje twoją kondycję.

Dziecko jest również aktywne społecznie i potrzebuje wielu kontaktów z tobą, rówieśnikami i innymi dorosłymi osobami. Zacznie naśladować cię na wiele sposobów. Będzie się uczyć wierszy, śpiewać piosenki i zadawać mnóstwo pytań. Wyobraźnia dziecka szaleje i wymyśla niestworzone historie. Twoja pociecha często nawet udaje, że ma wyimaginowanych przyjaciół. Zanim ten etap się zakończy, twoje dziecko z uczącego się chodzić niemowlaka stanie się doświadczonym uczniem, który inteligentnie będzie wykorzystywał zasób 2–3 tys. słów.

Możesz być zaskoczony, a nawet zszokowany niektórymi słowami, których w tym czasie nauczy się twoje dziecko. To zupełnie normalne. Dziecko musi jednak dostać jednoznaczne wskazówki: „Tych słów nie używamy”. Koniecznie też należy wyjaśnić dlaczego. Może również zacząć zadawać pytania na temat seksu. Nie zawstydzaj się jednak wtedy. Już teraz musisz zacząć budować dobry zwyczaj otwartej rozmowy. To zaprocentuje, gdy dziecko będzie starsze, a seks to przecież temat, w którym umiejętność komunikacji jest bardzo ważna. Przyzwyczaj się więc do ciekawskich pytań i odpowiadaj, używając zrozumiałych słów, nazywając odpowiednio części ciała, ale nie wdając się w zbyt dokładne wyjaśnienia i opisy.

Teraz właśnie jest czas, aby przekuć entuzjazm i odpowiedzialność w konkretne metody działania i określić własną politykę ojcostwa. Zrozum, że porządkowanie (a później realizowanie) ideałów odbędzie się kosztem twojego życia osobistego. Pamiętaj, że dążysz do osiągnięcia innego osobistego dobra jako ojciec. Co prawda, rzadko się zdarza, że wszystko dzieje się po naszej myśli, ale to oczywiście nie jest powód, by rezygnować z planowania. Podejmij rękawicę. Powiedz sobie: „To będzie duże wyzwanie, ale solidne wypełnianie roli ojca zamierzam umieścić na liście moich priorytetów życiowych”.

Ken Canfield, Zabawa, nauka, rozwój (fragment)

Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Wesprzyj Inicjatywę Tato.Net

w budowaniu kultury odpowiedzialnego ojcostwa Chcę wesprzeć Tato.Net
Grzegorz Grochowski

Autor

Grzegorz Grochowski

Ojciec dwóch córek. Wykładowca w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Trener inicjatywy Tato.Net, założyciel Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Animator życia kulturalnego, laureat Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, w wolnych chwilach muzyk i kompozytor.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa

Sprawdź również: