Tato, bądź widoczny!

Jak rozdmuchać w dziecku iskierkę talentu?

Bycie widocznym w ruchu drogowym to sprawa życia lub śmierci. Dlatego niezbędnym elementem ubioru kierowców oraz pieszych na szosie są kamizelki odblaskowe. W życiu ojca też potrzebna jest widoczność. Jeśli jesteś małomównym, introwertycznym tatą i masz problem z dzieleniem się tym, co nosisz „w środku” – ten artykuł jest dla Ciebie.

 

Czy zdarzyło Ci się ponarzekać na tak zwaną współczesną młodzież? Zapewne nieraz napotkałeś chór osób w średnim wieku, które powiadają: „eh, za naszych czasów…” (w tym miejscu padają różnotematyczne zdania, których sensem jest dezawuowanie współczesnych nastolatków w porównaniu do pokolenia przeżywającego młodość znacznie dawniej). Jednym z najczęściej padających zarzutów jest brak skrystalizowanych zainteresowań. Powiada się, że młodzież dzięki grom komputerowym i internetowi ma zubożoną wyobraźnię i nie jest twórcza. Brakuje jej inicjatywy mimo, że warunki ma znacznie lepsze od osób, które młodość przeżywały w ubiegłym wieku. Podczas takich „biadoleń” padają nieraz bardzo rozsądne argumenty, jednak warto sobie postawić pytanie: czy jako ojciec zrobiłem wszystko, aby podzielić się własnymi pasjami i doświadczeniem ze swoimi dziećmi? Czy jestem „widocznym tatą”?

 

Niewidoczni mężczyźni

O mężczyznach zwykło się uważać, że są bardziej zamknięci niż kobiety. Problemy tłumią w sobie, a porażkami nie chcą zbytnio się chwalić. Mają trudność z okazywaniem czułości i mówieniem o własnych emocjach. Jeśli posiadają jakieś zainteresowania, to dzielą się nimi w gronie podobnych sobie entuzjastów lub na portalach społecznościowych. Zdarza się, że nawet własne dzieci dopuszczają do swego świata niechętnie („zostaw, jeszcze coś zepsujesz!”). W większości wypadków wstrzemięźliwość emocjonalna wiąże się z posiadanym wzorcem męskości (jestem zamknięty jak mój ojciec), czy stereotypami kulturowymi (prawdziwy mężczyzna nigdy nie płacze itp.).

 

Jak rozdmuchać pasję?

Tymczasem jeśli mamy rozdmuchać w dziecku iskierkę talentu, warto zacząć dzielić się z nim swoją pasją od jego najmłodszych lat. Szczery entuzjazm ojca może przejść na córkę lub syna. Jeśli nawet dziecko nie zrozumie jego zainteresowań i nie będzie ich podzielać, to przynajmniej zobaczy na przykładzie taty, że pięknie jest przebywać w swoim żywiole i wtedy zacznie szukać własnego. To nić, że niejednemu nastolatkowi jego ojciec wyda się „oldschoolowy”. Najważniejsze, by dostrzegł że bez mimo wieku nie odechciało mu się chcieć.  

Jak to wprowadzić w życie? Najpierw zadaj sobie kilka pytań: Czy rzeczywiście żyję z pasją? Czy nie odechciało mi się marzyć? Czy odnoszę sukcesy z których czuję się dumny? W jaki sposób pomnażam swoje talenty i jak moje dziecko może to dostrzec? Jeśli odpowiedzi będą niezadowalające, nie trać ducha! Na odnalezienie lub odnowienie pasji nigdy nie jest za późno.

A potem po prostu zacznij opowiadać dzieciom o swoich zainteresowaniach i inspiracjach. Rób to tak jakbyś rozmawiał z kimś równym sobie. Pokazuj, ilustruj, dokumentuj. Zabieraj dziecko w ważne dla ciebie miejsca (np. do swojego biura, warsztatu, na uczelnię). Zapoznawaj je z inspirującymi ciebie ludźmi. O ile to możliwe zapraszaj do wzięcia udziału w czynnościach sprawiających ci przyjemność (związanych z wykonywanym zawodem lub hobby). Bądź aktywny ale nie oślepiaj swoim blaskiem  i nie przytłaczaj wielkością. Tu nie chodzi o to, byś był gwiazdą, lecz zarażał pasją. I oczywiście bądź czujny, gdy dziecko zaczyna się nudzić i słucha Cię tylko „przez grzeczność”. Jeśli w porę tego nie dostrzeżesz, osiągniesz skutek odwrotny do zamierzonego.

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Czy masz pasję, którą chciałbyś przekazać swoim dzieciom?
  2. Co robisz, żeby inspirować Twoje dzieci do rozwoju? Co powinieneś robić?
  3. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jak wspomagać rozwój swoich dzieci, to weź udział w warsztacie Odkrywca talentów
Grzegorz Grochowski

Autor

Grzegorz Grochowski

Ojciec dwóch córek. Wykładowca w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Trener inicjatywy Tato.Net, założyciel Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Animator życia kulturalnego, laureat Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, w wolnych chwilach muzyk i kompozytor.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa