Witaj w nowej roli!

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 6

Wielu ojców podkreśla brak przywiązania do dziecka zaraz po jego narodzinach. Nie ma w tym niczego dziwnego. Przecież dopiero się spotkaliście! Jak więc możesz czuć głęboką więź tak szybko? Samo przyzwyczajenie się do myśli, że jesteś ojcem, zaś to maleństwo należy teraz do twojej rodziny, może ci zająć kilka godzin, dni a nawet tygodni. Wkrótce jednak dziecko będzie obecne w każdej twojej myśli.

Będziesz je kochał i dbał o nie, ponieważ jest twoim skarbem. Może będziesz chciał dać synowi czy córce coś, czego sam nie dostałeś od swojego ojca? W każdym razie, życie stało się pełne, a ty zachwycasz się swoim dzieckiem. Ta wczesna faza ojcostwa jest szczególnie absorbująca. Jest paliwem dla następnych etapów. Pozwala wkroczyć w sferę ojcowskich odpowiedzialności z radością.

Dr Martin Greenberg opisuje ten okres jako czas zaabsorbowania: „Słowo «zaabsorbowanie» odnosi się do poczucia zaangażowania, troski i zainteresowania swoim dzieckiem. Ojciec czuje, że to uczucie go nie opuszcza. Ma nieodpartą chęć dotykania i trzymania w ramionach swojego dziecka. Wygląda to tak, jakby był przyciągnięty do tego niemowlaka przez jakąś siłę, nad którą nie ma żadnej kontroli”.

Jednakże zaabsorbowanie to coś więcej niż zaangażowanie. Termin „absorbować” znaczy „pochłaniać”. Kiedy ojciec jest pochłonięty własnym dzieckiem, staje się ono dla niego ważniejsze niż życie. Poza tym ojcowie czują się tak, jakby nagle sami urośli. Mają wrażenie, że są więksi, silniejsi, starsi i mocniejsi.

Dla mężczyzn, którzy wciąż przyzwyczajają się do tego, że są ojcami, jest to niesamowite doświadczenie. Dziecko nieskończenie fascynuje, a ty jesteś całkowicie zaabsorbowany swoją nową rolą.

Niezależnie od tego, czy nawiążesz natychmiastową, głęboką relację ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, czy też będziesz tę więź budował powoli, zachęcam cię do upajania się radością! Kiedy doświadczasz zaabsorbowania, staraj się wzmacniać więź z dzieckiem. W końcu to jest najważniejszym celem etapu przywiązywania.

Tekst jest fragmentem książki Kena Canfielda Tworzenie więzi. Dla ojców niemowląt. Książka dostępna w TatoSklepie w formie papierowej, a także jako e-book oraz audiobook mp3 i CD (czyta Radosław Pazura).

Bycie tatą to niesamowita przygoda i najważniejsza kariera życia, ale też autentyczne, wymagające wyzwanie. Moment, w którym mężczyzna rozpoczyna swoją przygodę z ojcostwem jest szczególny i wymaga szczególnego wsparcia. Warto wtedy sięgnąć po STARter KID – wyprawkę od Tato.Net dla młodych ojców. 

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 6
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku