Potencjał noworodka

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: - liczba głosów:

Noworodek jest cudem samym w sobie i dla siebie. Ale największym cudem jest potencjał, jaki drzemie w tym szkrabie. Jeżeli miałeś możliwość towarzyszyć żonie na sali porodowej, to będziesz wspominał, jak Twoja nowo narodzona córka złapała pierwszy oddech i zdrowo zapłakała. Pewnego dnia to samo dziecko zaśpiewa tak czysto, że wszyscy, którzy je usłyszą, będą poruszeni i zainspirowani.

Czy pamiętasz swojego nowo narodzonego syna, otwierającego oczy po raz pierwszy w życiu i mrugającego odkrywczo? Wtedy obrazy były dla niego słabe i zamazane. Kilka lat później to samo dziecko może otworzyć oczy i dostrzec coś, czego jeszcze nigdy nie widziało, np. zauważyć, jak jeden związek chemiczny oddziałuje na inny, i już wiedzieć: oto jest nowy lek na raka.

Twoim głównym zadaniem jako ojca jest wychowanie dziecka w taki sposób, aby mogło się rozwinąć i zakwitnąć. Podobnie jak roślina potrzebuje światła i wody, dziecko potrzebuje twojej miłości i akceptacji. Pierwsze lata życia Twego dziecka są niezmiernie ważne, wykorzystaj je więc jak najlepiej. Dziecko musi być stymulowane intelektualnie, fizycznie oraz społecznie. Jest naprawdę dużo do zrobienia.

Podczas pierwszego etapu ojcostwa dziecko będzie bardzo zajęte. Będzie się uczyło raczkować, będzie próbowało utrzymać się na nogach, a potem stawiać pierwsze kroki. Będą wychodziły mu zęby i zacznie jeść samodzielnie. W ciągu pierwszego roku waga dziecka się potroi. Twoja pociecha nauczy się wielu nowych rzeczy, zacznie rozumieć słowa i gesty. „Nie zobaczysz tak szybkiego rozwoju na żadnym innym etapie – pisze Paul Heidebrecht. – Bezsilne niemowlę, które trzymałeś zaraz po porodzie, bardzo szybko stanie się żywym, rozmownym, ciekawym świata, wymagającym oraz kochanym szkrabem”.

Dlatego gromadź informacje o swoim dziecku: na jakim jest etapie rozwoju, jakie są jego zdolności umysłowe i sensoryczne, czego od Ciebie oczekuje, co je rozśmiesza. Zbyt wielu ojców nigdy nie znajduje odpowiedzi na powyższe pytania, bo zostawia te kwestie matkom. Nie rezygnuj z czytania książek, które pomogą Ci zdobyć wiedzę o rozwoju dziecka. Będzie to świetny punkt startowy. Dzięki temu przygotujesz się na rozwój oraz zmiany, jakie będzie przechodzić Twoje dziecko od teraz aż do osiągnięcia dojrzałości.

Więcej przeczytasz w książce Kena Canfielda Tworzenie więzi - dla ojców niemowląt

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: - liczba głosów:

Komentarze

Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1% podatku