Twoje dziecko jest już przedszkolakiem - co nowego?

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.7- liczba głosów: 6

Twoje dziecko przyszło na świat zaledwie kilka lat temu, a teraz „rodzi się” dla świata mowy, zdobywania wiedzy, utrwalania nawyków i budowania relacji.

Dzieci dalej rozwijają się tak szybko, że liczy się w tym względzie każdy tydzień i miesiąc. Najprawdopodobniej twoje dziecko potrafi już się wspinać i biegać. Wygląda tak, jakby miało niespożyte pokłady energii. Jest coraz bardziej spragnione aktywności fizycznej. Uwielbia ścigać się, grać, uczestniczyć w zabawach, kręcić się i zjeżdżać. I tak wciąż od nowa. Bądź na to przygotowany, gdyż młody człowiek porządnie przetestuje Twoją kondycję. Dziecko jest również aktywne społecznie i potrzebuje wielu kontaktów z Tobą, rówieśnikami i innymi dorosłymi osobami. Zacznie naśladować Cię na wiele sposobów.

Będzie się uczyć wierszy, śpiewać piosenki i zadawać mnóstwo pytań. Wyobraźnia dziecka szaleje i wymyśla niestworzone historie. Twoja pociecha często nawet udaje, że ma wyimaginowanych przyjaciół. Zanim ten etap się zakończy, Twoje dziecko z uczącego się chodzić niemowlaka stanie się doświadczonym uczniem, który inteligentnie będzie wykorzystywał zasób 2–3 tys. słów.

Możesz być zaskoczony a nawet zszokowany niektórymi słowami, których w tym czasie nauczy się twoje dziecko. To zupełnie normalne. Dziecko musi jednak dostać jednoznaczne wskazówki: „Tych słów nie używamy”. Koniecznie też należy wyjaśnić dlaczego.

Może również zadawać pierwsze pytania na temat seksu. Już teraz zacznij budować dobry zwyczaj otwartej rozmowy. To zaprocentuje, gdy dziecko będzie starsze. Przyzwyczaj się więc do ciekawskich pytań i odpowiadaj, używając zrozumiałych słów, nazywając odpowiednio części ciała, ale nie wdając się w zbyt dokładne wyjaśnienia i opisy.

Teraz właśnie jest czas, aby przekuć entuzjazm i odpowiedzialność w konkretne metody działania i określić własną politykę ojcostwa. Zrozum, że porządkowanie (a później realizowanie) ideałów odbędzie się kosztem Twojego życia osobistego. Pamiętaj, że dążysz do osiągnięcia innego osobistego dobra jako ojciec. Co prawda, rzadko się zdarza, że wszystko dzieje się po naszej myśli, ale to nie powód, by rezygnować z planowania. Podejmij rękawicę. Powiedz sobie: „To będzie duże wyzwanie, ale solidne wypełnianie roli ojca zamierzam umieścić na liście moich priorytetów życiowych”.

Tekst jest fragmentem drugiego tomu serii Przygoda Bycia Ojcem autorstwa Kena Canfielda pt. Zabawa, nauka, rozwój. Dla ojców przedszkolaków. Książka dostępna w TatoSklepie w formie papierowej a także jako e-book oraz audiobook CD lub mp3 do pobrania (czyta Piotr Szwedes).

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.7- liczba głosów: 6
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku