Tato, jesteś niezastąpiony! 

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.8- liczba głosów: 13

„Gdybyś odszedł, zapadłabym się pod ziemię” napisała do swego taty 11-latka, uczestniczka Konkursu „List do Taty”. Badania, wnioski naukowców, doświadczenie życiowe, ale też sami rodzice oraz dzieci mówią wyraźnie, że każda rodzina ogromnie potrzebuje zaangażowanej obecności ojca. Głos dzieci wybrzmiewa tu szczególnie mocno. Kończy się już VI edycja Konkursu “List do Taty”, która cieszy się rekordowym zasięgiem. Zwieńczeniem całego Konkursu będzie album z wybranymi tekstami dzieci. Te listy zawsze wywołują silne emocje i głęboką refleksję. Wszystkie wskazują na tę niezmienną prawdę: Tato, jesteś bardzo ważny! Jesteś bardzo potrzebny Twemu dziecku! Jesteś niezastąpiony!

 

Cieszę się, że mam właśnie takiego niezwykłego Ojca. Jesteś dla mnie wzorem do naśladowania i człowiekiem, w którym znajduję oparcie. Chciałbym wiedzieć i umieć tyle co Ty. Koledzy mogą mi tylko pozazdrościć. 

 pisze do swego taty Piotr w I tomie Albumu. Każda kolejna edycja Konkursu pokazuje, że przybywa listów o takiej pełnej szczęścia i wdzięczności treści. Tato jest bohaterem, a nawet superbohaterem, wzorem do naśladowania, ostoją, przystanią, nauczycielem, przewodnikiem. Co jednak nie oznacza, że dzieci bacznie nas nie obserwują i nie oceniają. Niestety, nie zawsze spełniamy ich potrzeby i oczekiwania (a czy jest gdzieś taki ideał?). Jednak zawsze jesteśmy w ich oczach wspaniali i potrzebni. Zauważają wprawdzie nasze wady, potrafią je wypunktować, ale doceniają też każdy przejaw starania z naszej strony. Często widzą to, czego sami – pomimo wrodzonej spostrzegawczości, inteligencji i ciągłych sukcesów w pracy – nie jesteśmy w stanie zauważyć. Warto pytać dzieci o to, jak ich zdaniem radzimy sobie jako rodzice. Ocena, jaką nam wystawią, będzie szczera, ale na pewno nie za surowa, bo pełna miłości. Jak ta, którą swojemu tacie wystawiła Fluo: 

Czasami nie chcę z Tobą rozmawiać. To dlatego, że są chwile, gdy na moje słowa odpowiadasz krótkim „yhym” i „aha”, i koniec rozmowy. To bardzo mnie zniechęca. Nie lubię Twojej małomówności; kocham Cię, bo nigdy we mnie nie zwątpiłeś. Mamy wspólne pasje i hobby (...). Dzięki tym zamiłowaniom zbliżamy się do siebie. Tato, jesteś wspaniałym człowiekiem.

Opinie dzieci to lustro, w którym warto często się przeglądać. Nie każdy tato będzie zadowolony z tego, co w nim zobaczy. 

Dla mnie jesteś takim wakacyjnym tatą, bo tylko w wakacje Cię odwiedzam. Właściwie to nawet Cię lubię, ale nie jesteś taki, jak ojcowie moich kolegów. Ojciec to ktoś wyjątkowy, kto ponad wszystko kocha swoje dziecko. Może w wielu rodzinach tak jest. Ojcowie uczą dzieci pisać, czytać, razem chodzą na spacery i zajmują się nimi. Ja tego nie doświadczyłem. Owszem, kupujesz mi prezenty, zabierasz na basen, bawisz się ze mną. Ale Tato, nie dajesz mi zbyt wiele! Prezenty nie wystarczą, chciałbym dostać cząstkę Ciebie, odrobinę miłości. Gdybym miał Cię ocenić, dałbym Ci 3+, ten plus to szansa. Może kiedyś będzie lepiej, bo chciałbym mieć prawdziwego tatę. (Aleks) 

Sytuacja Aleksa to, niestety, wciąż częste doświadczenie wielu dzieci. Jeszcze trudniej jest, gdy tato w ogóle jest nieobecny w życiu dziecka. 

W ogóle Cię nie znam, bo zostawiłeś mnie, mojego brata Mikołaja i mamę, gdy byłem małym chłopcem. Pamiętam tylko krótkie chwile, jak trzymałeś mnie na kolanach. Chcę, żebyś wiedział, jak bardzo mi Ciebie brakuje. Niedługo kończy się następny rok szkolny, a Ty nie widziałeś jeszcze żadnego mojego świadectwa, jeszcze nigdy nie pochwaliłeś. Myślę, że jesteś dla nas bardzo surowy i chyba nas nienawidzisz. (...) Mam nadzieję, że gdy dorosnę, to zrozumiem Twoją decyzję i będę umiał Tobie przebaczyć. Gdy będę miał już swoje dzieci, to będę o nie dbał, opiekował się nimi, bawił się i bardzo je kochał. Mimo tego, bardzo tęsknię za Tobą Tato i wciąż czekam na Ciebie. (Sebo)

Dzieci, które doświadczają braku ojca, mają nadzieję, że ich tatusiowie podejmą się w końcu swojej misji. Bycie ojcem nie zawsze jest łatwe a historie rodzin nie są idealne. Jednak nigdy nie jest za późno, aby zacząć stawać się lepszym tatą. Nawet gdy już jest się w oczach dzieci tatą najlepszym na świecie. 

Gdy widzę, jak potrafisz opiekować się mną i trójką mojego rodzeństwa – jestem z Ciebie dumna! Dzisiaj wiem, że mam wielkie szczęście. Dzisiaj koleżanki zazdroszczą mi tak troskliwego taty, mówią: „Masz wielkie szczęście” – i tak jest. Słysząc te słowa, „rosnę do nieba”. (...) chciałabym, aby mój przyszły mąż był podobny do Ciebie. Rodzina to wielki skarb, a ja będę się starała przekazać swoim dzieciom wszystko to, czego Ty mnie nauczyłeś. (Emilka)

Wybrane konkursowe listy zostały zebrane i wydane w formie unikalnego Albumu List do Taty". W TatoSklepie dostępny jest pierwszy, drugi oraz trzeci tom Albumu.

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.8- liczba głosów: 13
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku