Tata nastolatka – czyli najlepsze sposoby na to, jak sprawić, aby „trudny wiek” nie był pasmem rodzicielskich porażek

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.8- liczba głosów: 18

Wiek dojrzewania stanowi doskonałą okazję dla Ciebie, Tato, aby pomóc dziecku stać się dojrzałą i odpowiedzialną osobą. Jest to wiek, w którym nastolatek coraz więcej czasu spędza poza domem, coraz lepiej poznaje zewnętrzny świat. Rozwija także kontakty towarzyskie, które mogą kształtować jego charakter na resztę życia.

Mówi się, że kiedy dziecko staje się nastolatkiem, najlepsze, co możesz zrobić, to ubrać kamizelkę kuloodporną, dać nura pod poszewkę i dopóki dziecko nie skończy szkoły, mieć nadzieję, że nic złego się nie stanie. Wcale nie musi tak być! Drogi Tato, wiek dojrzewania jest czasem, w którym możesz wprowadzić relację z dzieckiem na całkiem nowe, fascynujące tory. Wyrzuć więc kuloodporny kubraczek i dowiedz się, jak możesz sprawić, aby „trudny wiek” nastolatka nie był czasem Twoich rodzicielskich porażek:

Rozmawiaj ze swoim nastolatkiem. Czasami wydaje się to prawie niemożliwe. Badania pokazują jednak, że nastolatki pragną dobrego kontaktu z rodzicami. Problem polega na tym, że najczęściej rodzice mają ochotę na rozmowę tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego. To dzieci „odstrasza”. Rozmawiaj więc często ze swoim dzieckiem, aktywnie słuchając i wyrażając swoim tonem aprobatę dla pozytywnych pomysłów, idei, zachowań. Rozmawiaj z dzieckiem o rzeczach, które są ważne dla niego: o szkolnych imprezach, w które jest zaangażowany, o wydarzeniach sportowych oraz innych zajęciach, żebyś zawsze miał o czym porozmawiać. Nie zapominaj także mówić “kocham cię”. Mimo wszystko, nastolatkowie dalej chcą to słyszeć! Jeśli będziecie utrzymywać kontakt na takim poziomie, rozmowy na trudniejsze tematy nie będą już tak niezręczne.

Poznaj jego przyjaciół. Zwróć uwagę na przyjaciół Twojego nastolatka, bądź wobec nich przyjazny. Postaraj się, aby czuli się mile widziani w Twoim domu, organizuj różne zajęcia, tak aby Twój dom stał się miejscem, gdzie przyjaciele chcą przebywać. Włącz ich w domowe aktywności, zapraszaj na posiłki lub nawet wakacje. Przyjaciele to bardzo ważna część świata nastolatków, Twoje starania w tej sferze przyniosą więc obfite plony we wzmacnianiu relacji z dzieckiem. Kiedy dziecko spotyka się z rówieśniczą presją, aby podjąć jakieś ryzykowne lub niebezpieczne działania, pomóż mu zrozumieć, że jest wartościową, ważną, zdolną osobą, która może sama i z pełnym przekonaniem decydować o swoim zachowaniu.

Nawiąż kontakt z innymi rodzicami. Niech kontakty z rodzicami kolegów Twojego dziecka się zacieśnią. Daj im do zrozumienia, że bardzo zależy Ci na tym, aby pomóc zarówno swojemu nastolatkowi, jak i jego rówieśnikom rozwijać się w pozytywny, twórczy sposób. 

Zachęcaj, zachęcaj, zachęcaj. Przyjrzyj się naturalnym, indywidualnym cechom swojego dziecka i jego osiągnięciom. Zachęcaj nastolatka, by podejmował przemyślane decyzje i postępował dojrzale, korzystając ze swoich mocnych stron.

Więcej informacji znajdziesz m.in. w książce "Wspaniały czas zmian - dla ojców nastolatków" Kena Canfielda.

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.8- liczba głosów: 18
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku