Tajna broń taty - 3 korzyści z prowadzenia małżeńskiego dialogu
Czy zdarza Ci się myśleć o swojej żonie jak o zawodniku w rodzicielskiej drużynie? To nie jest tak, że ona ma dzieci nakarmić, zmienić im pieluchy, ubrać, zajmować się kontaktami ze szkołą, pomagać w nauce, a Tobie dać dzieci na czas zabawy. Małżeństwo to ciężka praca zespołowa.
Ten rodzaj pracy zespołowej nie przypomina bynajmniej działania sprawnej maszyny lub gry napastnika w piłce nożnej, który w ostatnich minutach meczu dostał podanie, by przebiec dziesiątki metrów i strzelić gola. Masz do dyspozycji tajną broń i nie chodzi o to, żeby skorzystać z niej dopiero w drugiej połowie lub w dogrywce dramatycznego meczu.
Nie o ten rodzaj pracy zespołowej tutaj chodzi. Przypomina ona bardziej to, co dzieje się w szatni w przerwie meczu. Trenerzy przeglądają statystyki, rozmawiają o tym, w czym zawodnicy sobie radzą a w czym nie, i zachęcają ich do walki w drugiej połowie.
Efektywni ojcowie wiedzą, jak i kiedy sięgnąć po taktykę, jaką jest dialog małżeński. Na szczęście coraz więcej z nas czerpie z tej praktyki korzyści. To podczas dialogu porównujesz swoje i żony spostrzeżenia i opinie, pytasz ją o zdanie na temat tego, jak sobie radzisz jako ojciec i zbierasz siłę, by kochać swoje dzieci w obliczu wszelkich przyszłych wyzwań i trudności. Tak powstają rodzinne strategie i TatoPlany oraz ojcowskie mowy motywujące rodzinę.
Korzyści są trojakie:
1. Żona może Ci udzielić ważnych informacji o Twoich dzieciach. Jest z nimi w wielu sytuacjach, w których Ty nie jesteś. Kiedy wasze pociechy już spokojnie zasną, wysłuchaj historii żony o wydarzeniach dnia, o tym, jak na co zareagowały dzieci – to wiele Ci powie o tym, kim Twoje dzieci się stają.
2. Praca zespołowa, jaką jest dialog małżeński, oferuje Ci szersze spojrzenie. Sam jesteś w stanie zauważać tylko jakąś część życia swojego dziecka – z własnej perspektywy. Twoja żona patrzy na dziecko z innego punktu widzenia i porównanie waszych spostrzeżeń może być bardzo pouczające. (Jej wgląd będzie szczególnie przydatny, jeśli chodzi o zrozumienie waszych dorastających córek).
3. Żona prawdopodobnie jest dla Ciebie wzorem i nauczycielką! Matki są z natury wrażliwe na potrzeby swoich dzieci i często wiedzą, jak im sprostać. Ta wrażliwość czyni je ekspertami w sprawach waszych dzieci. Poproś ją o radę i wysłuchaj. Albo usiądź, spójrz jej w oczy i zapytaj: „Kochanie, jak mi poszło z…?”
Z badań doktora Kena Canfielda wynika, że najważniejszym zasobem efektywnego ojcostwa jest relacja taty i mamy. Mądry ojciec regularnie korzysta z dobrodziejstwa rodzicielskiego dialogu.
Tekst – zaadaptowany ze strony fathers.com – powstał w ramach projektu „Po pierwsze Rodzina!", dofinansowanego ze środków Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej