Ojcowskie rozmowy: jak rozmawiać z córką o seksie

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.0 - liczba głosów: 1

Rozmowa z córką o seksie? Spośród trudnych rozmów, które Cię czekają, ta może okazać się najtrudniejszą. Bądź na nią gotowy. Przeczytaj 11 konkretnych porad.

1. Zacznij odpowiednio wcześnie

Zajmij się tematem stosunkowo wcześnie. W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci zaczynają słyszeć o seksie. Bardzo często w ich umysłach utrwalają się pierwsze informacje, które do nich dotrą. Upewnij się, że to Ty jako pierwszy przekazujesz im odpowiednie fakty i przekonania.

2. Przykład jest bardzo ważny

Na to, jak Twoja córka będzie postrzegała relacje z mężczyznami, a ostatecznie również seks, będzie miał wpływ sposób, w jaki traktujesz jej mamę i inne kobiety. Nawet jeśli to oddziaływanie jest pośrednie, ma znaczenie.

3. Bądź szczery

Bądź z nią szczery, choćbyś miał wielką ochotę powiedzieć jej coś, co ją przestraszy tak, że nie będzie chciała mieć nic do czynienia z seksem. Skup się na kwestiach, na które jest przygotowana. To pozwoli również na zbudowanie pomiędzy Wami zaufania.

4. Nie unikaj tematu

Jeżeli córka zwraca się do Ciebie w tej sprawie, nie unikaj tego tematu ani nie przerzucaj odpowiedzialności na jej mamę. Dla Ciebie to znak, że córka Ci ufa, jesteś jej autorytetem! Wykorzystaj ten moment i przeprowadź z dzieckiem szczerą rozmowę.

5. Pozwól jej kontrolować rozmowę

Niech jej pytania określają kierunek, w którym zmierza rozmowa. Nie bój się, że będziesz musiał porozmawiać „o wszystkim” za jednym razem. Bardzo często jej ciekawość będzie dotyczyła tylko jakiejś konkretnej kwestii, a inne opisy lub wyjaśnienia mogłyby ją tylko zakłopotać lub przerosnąć.

6. Skorzystaj ze współczesnych mediów

Jeżeli nie wiesz, jak zacząć rozmowę, wykorzystaj współczesne media, np. film z odpowiednią dla jej wieku sceną pocałunku. Jest mnóstwo przykładów, zarówno zdrowych, jak i totalnie chorych, więc przygotuj się, żeby pokazać jej właściwy przykład. Niech to będzie wprowadzenie, po którym nastąpi głębsza rozmowa.

7. Rozmawiaj o wartościach

Być może Twoja córka będzie wolała porozmawiać z mamą lub inną zaufaną kobietą i właśnie im zadać pytania, które ją nurtują. Ale z Tobą może odbyć głęboką rozmowę o wartościach. Bądź szczery, kiedy będziesz mówił o Twoich oczekiwaniach i o tym, co jest dla Ciebie ważne, a jednocześnie pytaj ją o jej przekonania.

8. Pomóż jej zrozumieć chłopców

To Ty jesteś domowym ekspertem od wszystkiego co chłopackie, więc przekaż jej wiedzę w tym temacie. Pomóż jej zrozumieć dwa męskie spojrzenia na seks – jedno: niezdrowe i egoistyczne oraz drugie: właściwe i odpowiedzialne.

9. Nie narzucaj tematu

Nie zmuszaj jej do rozmowy na ten temat. To nie znaczy, że musisz czekać, aż sama zacznie pytać. Poruszaj delikatnie te kwestie przy okazji tak, żeby nie czuła się tym przytłoczona.

10. Bądź wyrozumiały

Tato, czasem musisz pozwolić mamie przejąć stery w pewnych sprawach. I to może być ta chwila. Postaraj się zrozumieć, że Twoja córka potrzebuje poznać ten temat z punktu widzenia kobiety a nie mężczyzny.

11. Zorganizuj wsparcie

Jeżeli nie ma szans na pomoc ze strony mamy, znajdź inną pomoc. Poproszenie kobiety o pomoc nie boli. Musisz znaleźć kogoś, komu ufasz i kto podziela Twój system wartości. Możesz przekazać córce wszystkie prawdziwe informacje i pojęcia, ale nigdy nie będziesz miał takiej samej perspektywy i doświadczenia jak kobieta.

 

Artykuł zaadaptowany ze strony: http://www.fathers.com/s7-hot-topics/sex/9-tips-for-talking-to-your-daughter-about-sex/ 

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.0 - liczba głosów: 1

Autor: Redakcja Tato.Net

Komentarze

Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1% podatku