Dzieci potrzebują stałych ojców

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 15

Co sprawia, że sędzia Szymon Marciniak jest tak dobry? Czy jego sokoli wzrok? Pewność siebie? Zdecydowanie? Doświadczenie? Może umiejętność radzenia sobie ze zdenerwowanymi zawodnikami i trenerami?  Tak. Tak. I jeszcze raz tak. Ale gdyby zapytać piłkarzy, to pewnie najczęściej wskazaliby na tę jego cechę, której dzieci bardzo potrzebują u swoich ojców:stałość. 

Sędzia może wyznaczyć wysokie lub niskie kary. A jeśli jest konsekwentny, piłkarz może dostosować się i grać ze spokojem. Jeśli jednak sędzia jest nieprzewidywalny, piłkarz prawdopodobnie stwierdzi, że nie ma szans. Wielu z nas widziało to w sporcie wszelkiego rodzaju i na wszystkich poziomach: gracze są sfrustrowani i zdezorientowani, gdy sędzia jest niekonsekwentny. Podobnie jest z dziećmi i ich ojcami. 

Stałość jest sekretem nr 3 i jednym z 7 obszarów – ujawnionym dzięki badaniom – w których możesz się przejrzeć, korzystając z warsztatów dla ojców BLIŻEJ lub książek „Serce ojca” i „7 sekretów efektywnych ojców”. 

Ojcowie odgrywają ogromną rolę w tym, jak ich dzieci postrzegają świat, a stali tatusiowie zwykle wychowują dzieci, które wyrastają na pewne siebie i z poczuciem bezpieczeństwa. Kiedy dzieci wiedzą, że ich tata zawsze będzie przy nich, kiedy jest przewidywalny i niezawodny, mają odwagę, aby próbować nowych rzeczy i odkrywać świat. Wówczas bez problemu decydują się na główną rolę w szkolnym przedstawieniu, bez obaw jadą na wycieczkę, angażują się w pomoc potrzebującym, śmiało rozpoczynają karierę, realizują marzenia itd... 

Potwierdzają to badania nad zachowaniem nastolatków: chłopcy, którzy mają stałych i konsekwentnych rodziców, są zwykle lepiej przystosowani społecznie, chętniej się uczą i częściej mają stabilne relacje z innymi. Z kolei dziewczęta wykazują większą pewność siebie i chęć do życia, mniejszy niepokój i nie poddają się stereotypom. Kiedy zaś pytaliśmy mężczyzn osadzonych w więzieniach o to, czego najbardziej potrzebowali od swego ojca, częściej niż jakąkolwiek inną cechę wymieniali niezawodność. 

Raz za razem 

Lech jest sprzedawcą samochodów. Pewnego dnia słyszysz, jak szef Lecha mówi: „Działamy w branży, w której zdarzają się częste wzloty i upadki, ale Lech ma stałe wyniki sprzedaży". Co nam to mówi o Lechu, poza tym, że jest całkiem dobry w tym, co robi? Otóż wiemy, że nie zaczął sprzedawać samochodów dwa miesiące temu. Pewnie siedzi w tym już od dłuższego czasu. 

Tak właśnie jest ze skutecznym ojcostwem. To my wyznaczamy wzorce, które mają wpływ na nasze dzieci, a to proces, który wymaga czasu. Słowa takie, jak stałość, przewidywalność i niezawodność mają w swojej istocie element czasu. 

Te atrybuty są szczególnie ważne dla każdego taty, który być może zawiódł swoje dzieci w przeszłości i który teraz prosi o kolejną szansę. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji i chcesz udowodnić, że jesteś oddanym i troskliwym tatą, to jest to wspaniały cel... ale zdajesz sobie sprawę, że wymaga to czasu. Budowanie lub odbudowywanie zaufania u dzieci wymaga decyzji, aby być stałym i niezawodnym przez tygodnie, miesiące a nawet lata. Na pewno warto. 

Stałość wszechogarniająca 

Stałość nie tylko wymaga czasu – stałość to cały czas. Naprawdę nie ma aspektu naszego życia, który nie wymagałby stałości. W Ojcowskich Klubach i na warsztatach Tato.Net często mówimy o stałości w sześciu obszarach: 

  • Nasz codzienny rozkład dnia – aby nasze dzieci miały pojęcie, gdzie jesteśmy i jak mogą się z nami skontaktować, jeśli będzie to konieczne. 
  • Nasza obecność w rodzinie – jesteśmy w pobliżu i aktywnie uczestniczymy w codziennym życiu naszych dzieci. 
  • Nasze hobby i zainteresowania – w których pokazujemy, że zawsze jesteśmy wiarygodni, także w czasie wolnym. 
  • Nasze nastroje – jesteśmy stałymi, pozytywnymi wzorcami nawet wtedy, gdy odczuwamy silne emocje. 
  • Dotrzymywanie obietnic – nasze dzieci muszą wiedzieć, że kiedy mówimy, że coś zrobimy, to nie traktujemy tego lekko i dotrzymujemy słowa. 
  • Nasza moralność i etyczne postępowanie – czy naprawdę żyjemy tym, co wyznajemy jako nasze wartości? Czy wstydzilibyśmy się, gdyby nasze dzieci dowiedziały się o wszystkich naszych nawykach i decyzjach? 

Tato, twój wpływ na dzieci zależy od tego, jaki jesteś przez cały czas. Ma to znaczenie, ponieważ dzieci zawsze Cię obserwują i to często wtedy, gdy nie zdajesz sobie z tego sprawy. Stałość ma znaczenie także wtedy, gdy nie jesteś z nimi. Może nie ma ich w pobliżu i nie widzą wszystkiego, co robisz, ale Twój charakter i to, kim jesteś, jest dla nich widoczne. 

Ta sprawa może być szczególnie ważna, jeśli jesteś ojcem, któremu nie powierzono stałej opieki nad dziećmi lub w sytuacji, która nie pozwala Ci być z dziećmi tak często, jak byś tego chciał. Kiedy działasz uczciwie i robisz to, co należy, choć jesteś z dala od swoich dzieci, to nadal możesz mieć na nie pozytywny wpływ. To wszystko ma znaczenie. To wszystko jest częścią Twojej stałości jako taty i człowieka. 

Czy jesteś stałym ojcem? 

Możesz myśleć, że bycie stałym i przewidywalnym jest nudne, a nie takim ojcem chcesz być. Ale chodzi tu raczej o tworzenie ogólnych wzorców i oczekiwań, a te wciąż mogą pozostawiać miejsce na zabawę i kreatywność. Przewidywalny wzór może zawierać pewną dozę spontaniczności. Dziecko może wiedzieć, czego w ogóle spodziewać się po tacie, ale nadal być zaskakiwane w zabawny i ciekawy sposób. 

Bycie stałym jako ojciec nie jest łatwe. Może być codziennym sprawdzianem naszego charakteru. Pamiętajmy jednak, że dzieci zauważają nasze wzorce zachowania i nawyki, więc celem powinno być ustanowienie dobrych wzorców, które będą dla nich widoczne i przez nie naśladowane. Skorzystają one bardzo z każdego postępu, jaki osiągniemy w tej dziedzinie. Kiedy ogólnie wiedzą, jak zareagujemy w danej sytuacji, daje im to duże poczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

W jakiej dziedzinie musisz wykazać się większą stałością jako tata? Podziel się swoimi przemyśleniami i zachęć innych na ojcowskiej grupie na Facebooku. 

 

Wyzwania do działania i pytania do refleksji i dyskusji w Ojcowskim Klubie:

  • Gdzie ostatnio Twoja cierpliwość została poddana próbie przez kogoś niestałego? 
  • Jak scharakteryzowałabyś stałość Twojego ojca lub innych osób mających na Ciebie wpływ w dzieciństwie? 
  • Przyjrzyj się powyższym 6 obszarom stałości i wybierz jeden, którym chcesz się zająć jako ojciec w najbliższych miesiącach. 
  • Pomyśl o obietnicach, które złożyłeś ostatnio swoim dzieciom lub o wypowiedziach, które one mogły odebrać jako obietnice. Dołóż wszelkich starań, aby ich dotrzymać. 
  • Jaki obrałeś jeden osobisty cel lub zmianę, którą chcesz lub musisz wprowadzić? Niech Twoje dzieci będą dla Ciebie jeszcze jednym motywatorem. Popracuj nad tym obszarem właśnie ze względu na nie. 

Poznaj 7 sekretów efektywnego ojcostwa. Dołącz do 250 000 innych ojców, którzy zaangażowali się, by dać swoim dzieciom większe szanse na sukces. Weź udział w dynamicznym, opartym na badaniach naukowych programie szkoleniowym. 

Artykuł został przygotowany dzięki współpracy społeczności Tato.Net z National Center For Fathering w USA

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 15
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku