Dobrzy ojcowie doceniają matki swoich dzieci

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 17

Kiedy dzieci widzą, że między dwojgiem najważniejszych w ich życiu ludzi panuje stabilność i miłość, daje im to ogromny zastrzyk bezpieczeństwa i pewności siebie w codziennym życiu. Nawet jeśli tato i mama nie mieszkają razem, wielkim dobrem dla dzieci jest współpraca między rodzicami i wzajemne okazywanie szacunku. Dla ojców świetną okazją do wyrażenia tego szacunku jest Dzień Matki. 

Pomóż dzieciom przygotować się do Dnia Matki, by ich mama mogła poczuć, jak wyjątkową jest osobą i jak dzieci ją doceniają. I wcale nie chodzi o drogie prezenty, które Ty kupisz, żeby dzieci mogły je wręczyć. W zależności od wieku dzieci możecie uhonorować ich mamę w różny sposób.  

 

  • Laurka, czyli klasyk. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, skorzystaj z wielu kopalni pomysłów zamieszczonych w internecie. Jest wiele instrukcji, filmów i obrazów, które pomogą, nawet gdy ani Ty, ani Twoja pociecha nie macie talentu plastycznego. Tu jedna ważna uwaga - żadna mama w tym przypadku nie uzna, że jej maleństwo nie ma talentu. Zatem sprawa prosta, do dzieła! 
  • Bukiet – kolejny klasyk. Jeśli masz dostęp do jakiejś kwietnej łąki, wybierz się koniecznie z dziećmi na spacer, z którego wrócicie z pięknymi bukietami. Przy okazji warto wziąć ze sobą przewodnik po roślinach, bo dzieci mają mnóstwo pytań o to, jak który kwiatek się nazywa, czy lubią go pszczoły, czy można go jeść itp. Możecie też skorzystać z usług kwiaciarni. 
  • Posiłek. To nie musi być nie wiadomo co. Masz przynajmniej dwa warianty do wyboru: 1. Pomóż dzieciom przygotować śniadanie do łóżka dla mamy. Nawet płatki śniadaniowe czy zwykła kanapka przyniesione na tacy przez dzieci (jeśli małe, to w asyście taty, oczywiście) rozczulą bohaterkę dnia. Jeśli do tego na tacy znajdzie się kawka, kwiatek, serwetka, to dzień zacznie się wspaniale i wszyscy będziecie mieć z tego dużo radości. 2. Zaplanuj z dziećmi lub zachęć je (jeśli potrafią same już coś upichcić), aby same przygotowały wspólny posiłek dla całej rodziny, np. późny obiad czy kolację. W zależności od możliwości i zasobów może to być wykwintna kolacja przy świecach, albo kanapki czy frytki czy zamówiona na wynos pizza. Co lubicie w rodzinie, a zwłaszcza co ona lubi. Bardziej chodzi o wspólny, radośnie spędzony czas. Oczywiście, możesz wprowadzić w życie oba warianty. 
  • Wspólne wyjście. Na pół dnia albo na kwadrans, byle razem spędzić przynajmniej kilka chwil poza domem, gdzie ona na pewno widzi mnóstwo rzeczy do zrobienia, uprzątnięcia itp. Porozmawiaj z dziećmi o ulubionych miejscach ich mamy, o tym, czy lepszy będzie spacer po parku, czy wyjście do kina albo do cukierni.  
  • Koncert życzeń. Niekoniecznie musisz kupować karaoke, by z dziećmi przygotować koncert życzeń dla ich mamy. Jeśli śpiewanie jest dla Was trudnym wyzwaniem, można przygotować playlistę i puścić w odpowiednim momencie. Taniec w tych okolicznościach jak najbardziej wskazany.  
  • Czas. A może w prezencie dacie jej odrobinę czasu w ciszy i spokoju? Czyli Ty zajmujesz się dziećmi (możecie wyjść na ten spacer po kwiaty), ona się relaksuje.  
  • Kartka. Jeśli nie mieszkasz z mamą swoich dzieci, masz nadal sporo możliwości, by pokazać swoim pociechom, na czym polega szacunek i zwyczajne dobre wychowanie. Porozmawiaj z dziećmi o Dniu Matki, zapytaj, jak chcą ją uhonorować, czy szykują jakąś miłą niespodziankę. Możesz przygotować z nimi kartkę, którą wyślecie np. razem z bukietem przez pocztę kwiatową. Zobaczysz, jak urośniesz w oczach swoich dzieci i jak ważną lekcję życiową im dasz, gdy będziesz o ich mamie wyrażać się z szacunkiem. Wszyscy skorzystacie, jeśli będziesz uczyć dzieci okazywania jej wdzięczności, pomimo że już nie jest Twoją życiową partnerką. 

We wszystkich tych propozycjach ważne jest przede wszystkim to, by mama wiedziała, że jej dzieci pomyślały o niej i poświęciły dla niej swój czas. Dzięki Tobie i rozmowom o tym, co ona lubi, co jej się spodoba, co sprawi radość, dzieci lepiej ją poznają i będą mogły ją docenić i sprawić, by poczuła się wyjątkowo. Te rozmowy i przygotowania wzmocnią też Twoją relację z dziećmi. 

Kobieta po prostu potrzebuje odczuć, że jest kochana. Tłumaczy to świetnie, na podstawie 20-letnich badań, Emerson Eggerichs. Szczegółowo przeczytasz o tym w książce “Wolność & Dyscyplina”. Wyrażanie miłości do matki dziecka to także piąty z siedmiu sekretów efektywnych ojców. Pomóż zatem dzieciom okazać miłość mamie – to wzmocni całą Waszą rodzinę 

Dla rozwiedzionych lub samotnych ojców ten aspekt ojcostwa może sprawiać wiele trudności. Choć trzeba przyznać, że w związku małżeńskim też nie ma idealnych ludzi i sytuacji, więc pojawia się i trud. Wszystko wymaga pracy nad samym sobą i nad budowaniem relacji pełnych szacunku, nawet jeśli nie darzycie się sympatią. Jeśli nie żyjesz z mamą swoich dzieci, pamiętaj, że właśnie dla dzieci warto popracować nad wyrażaniem szacunku dla ich mamy. Chodzi o wsparcie i współpracę dla dobra Waszych fantastycznych dzieci, które oboje tak bardzo kochacie. Wasza współpraca zapewni im w miarę stabilność. Dzieci dzięki temu będą miały świadomość, że nie są pomyłką, błędem, bagażem z przeszłości czy przyczyną Waszego rozstania.  

Nie zapomnij w tym staraniach o jeszcze jednej ważnej osobie. Twoja mama. Pokaż dzieciom, jak przygotowujesz się do uhonorowania własnej mamy. Jeśli Twoja mama już odeszła z tego świata, powiedz dzieciom, że (o ile to możliwe) wybierasz się na cmentarz, aby zapalić znicz na jej grobie. Może pojadą z Tobą? Opowiedz też dzieciom jakąś historię z jej życia czy Twoje najcieplejsze o niej wspomnienie. 

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 17
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku