Co wpływa na decyzję polskiego taty o kolejnym dziecku?
Ojcom uczestniczącym w badaniach STATO’21 zadano cały szereg pytań, które miały na celu określenie ich postaw prokreacyjnych. Pytano o doświadczenia, plany i wizje oraz ich uwarunkowania. Połowa badanych ojców (50,9%) wyraża opinię, że najważniejszym czynnikiem wspierającym realizację dążenia do większej liczby dzieci jest wzajemna miłość partnerów, miłość do dzieci lub fakt, że małżonkowie / partnerzy właśnie planują ciążę, bądź dziecko już zostało poczęte.
Drugim wymienianym czynnikiem wspierającym takie dążenia jest stabilność finansowa, posiadanie pracy czy mieszkania, ale ten czynnik o charakterze materialnym wymieniany jest zdecydowanie rzadziej (8,9%). Ci, którzy dostrzegają jakieś przeszkody utrudniające lub uniemożliwiające decyzję o powiększeniu rodziny, najczęściej wskazują nieodpowiedni wiek (42,3%), następnie problemy z pracą, finansami (21,6%), zdrowie (13,6%) i zwykłą niechęć do większej liczby dzieci (12,8%).
Uczestników badań zapytano, co jest ważne w przygotowaniu do ojcostwa albo w procesie decydowania o powiększeniu rodziny. Ojcowie mogli wybierać spośród 14 czynników znajdujących się na liście (do których dołączono otwartą kategorię „inne”). Za sprawę najważniejszą uznali dobre relacje z żoną / matką dziecka. Na następnych pozycjach pod względem ważności wskazali: dojrzałość osobowości, dobry charakter; pozytywne nastawienie do ojcostwa; zgodna wspólna decyzja co do poczęcia dziecka
Wśród kwestii związanych z postawami prokreacyjnymi ojców pojawiło się również pytanie o to, co dobrego pojawia się w życiu małżeńsko-rodzinnym, kiedy na świat przychodzi trzecie lub kolejne dziecko. Pytanie to zadawano zarówno ojcom, którzy już mają co najmniej troje dzieci, jak i tym, którzy mają tylko jedno lub dwoje dzieci.
Najczęściej wskazywanymi przez respondentów następstwami pojawienia się w rodzinie trzeciego lub kolejnego dziecka są radość, euforia, samo dobro, szczęście. Podobnie ojcowie mający tylko jedno lub dwoje dzieci na pierwszym miejscu (choć relatywnie rzadziej) umieszczają te pozytywne stany uczuciowe.
Drugą pod względem częstości występowania odpowiedzią było stwierdzenie, że nowemu potomstwu towarzyszy wzmocnienie więzi rodzinnych i dodatkowe szanse dzieci na naukę wzajemnej pomocy i odpowiedzialności. Taką opinię wyrażają niemal tak samo często ojcowie z trojgiem i z mniejszą liczbą dzieci.
Następną w kolejności odpowiedzią, wyrażaną relatywnie częściej przez ojców z co najmniej trójką dzieci, było stwierdzenie, że kolejne dziecko przynosi w ogóle zmiany w życiu małżeńsko-rodzinnym, niesie nowe zobowiązania i wymaga nowych rozwiązań logistycznych. Stosunkowo niewielu badanych ojców wskazuje bardziej negatywne zmiany związane z narodzinami trzeciego dziecka lub kolejnych.
Kwestie ekonomiczne nie są zatem najważniejszymi czynnikami wpływającymi na decyzje polskich ojców o poczęciu i wychowaniu dziecka, także w przypadku ojców posiadających troje lub więcej dzieci. Coraz bardziej widoczne jest to, że dla polskiego taty na pierwszym miejscu są dobre relacje w rodzinie.
Pełny tekst Raportu STATO'21 jest dostępny bezpłatnie tutaj >>
Mecenasem kampanii „Czas na Tatę" promującej badania STATO'21 jest KGHM Polska Miedź.
Pełny raport STATO jest też dostępny w publikacji Czas na Tatę. Stanowi ona 3 tom serii ABC. Analizy Badania Cele. W publikacji poza dwoma raportami STATO znajduje się m.in. 11 eksperckich artykułów i rekomendacje. To materiał niezwykle użyteczny dla osób zaangażowanych w politykę społeczną i wsparcie rodzin.