7 lekcji ojca nastolatka (audio)

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.7- liczba głosów: 10

Bycie tatą nastolatka to spore wyzwanie. Dobrze wie o tym Paweł Bochniarz – mówca Forum Tato.Net, członek Międzynarodowej Rady Programowej Tato.Net oraz członek ministerialnej Rady Rodziny, tato x 6. Paweł w kilkunastominutowym nagraniu audio dzieli się swą wiedzą i doświadczeniem, czyli siedmioma lekcjami, jakie dostał jako tato nastoletnich dzieci. 

Gdy dziecko wchodzi w wiek nastoletni, zaczyna się czas bardzo dynamiczny, wręcz wybuchowy – tak dla niego, jak dla całej rodziny. Toczą się wtedy z różnym natężeniem potyczki i bitwy – w samym dorastającym dziecku i w jego relacji z rodzicami, rodzeństwem.

Czy da się na tym polu bitwy zachować spokój, nie zburzyć więzi, nie zniszczyć relacji? Da się. Więcej, można dzieci wychować na zdrowych, szczęśliwych ludzi, którzy będą umieli nie tylko korzystać z życia, ale też służyć innym. Przykładów ojców, którzy na tym polu bitwy osiągnęli sukces jest wiele, spotykamy ich m.in. w Ojcowskich Klubach i na Forum.

Paweł Bochniarz jako ojciec już dorosłych trzech synów i trzech córek miał okazję doświadczyć 7 lekcji w okresie, gdy jego dzieci były nastolatkami. Podczas XII Międzynarodowego Forum Tato.Net „Uważność i Męstwo” dzielił się swoim doświadczeniem z innymi ojcami. 

Tutaj posłuchaj lekcji Pawła >>

Całe wystąpienie Pawła jest dostępne w TatoSklepie.

Możesz też sięgnąć po rozszerzoną wersję 7 lekcji Pawła. Znajdziesz ją w najnowszym wydaniu książki Kena Canfielda „Wspaniały czas zmian – dla ojców nastolatków”, czyli w czwartym tomie serii „Przygoda Bycia Ojcem”. Paweł Bochniarz jest autorem dodatku „Okiem Polskiego Taty”. Nie tylko ciekawie opisuje swoje zmagania, porażki i sukcesy, ale też przy każdej z 7 lekcji podaje garść ojcowskich sposobów na wyzwania stojące przed tatą nastolatka i na wzmocnienie swego dziecka w tym trudnym rozwojowo okresie. 

Każda z tych lekcji to nie tylko sprawdzone sposoby na przeżycie na polu bitwy z nastolatkiem, przeprowadzenie go przez pola minowe tego okresu, ale też recepta na rozwój – tak dziecka, jak taty. Na przykład w piątej lekcji, o której mówi Paweł, chodzi o budowanie w nastolatku motywacji wewnętrznej i zewnętrznej. Czy brzmi znajomo? Dla dorosłych też jest to nieraz wielkie wyzwanie. A nastolatek naturalnie ma kłopoty z motywacją. Już nie jest dzieckiem, które uczy się dla rodziców, żeby być ich dumą i usłyszeć pochwałę. Przestaje mu na tym zależeć, a nie ma jeszcze mocnej motywacji wewnętrznej, by samemu chcieć się rozwijać, zaś szkoła zapewne go nudzi. Na tym etapie zadaniem ojca jest budowanie motywacji wewnętrznej dziecka, odkrywanie na nowo jego talentów i rozbudzanie zainteresowań. To ważne, żeby dziecko nie szukało po omacku, nie skakało z kwiatka na kwiatek, bo szybko straci tak motywacje, jak zainteresowanie, gdy tylko pojawią się pierwsze trudności i potrzeba włożenia pracy. Osiągnięcie czegokolwiek w jakiejkolwiek dziedzinie wymaga wysiłku. Tato może pomóc swemu nastolatkowi budować motywację i wykształcić wartościowe nawyki, które będą procentować także w dorosłym życiu. Może chociażby wskazywać dziecku przykłady osób, które osiągnęły sukces, bo były wytrwałe. I sam być takim przykładem. 

Paweł ma wiele wiedzy i doświadczenia. Podzieli się nimi z uczestnikami XV Forum Tato.Net „Siła & Czułość. Ojcowskie lekarstwo na czas chaosu”. Pawła spotkasz 28 października w Katowicach. Po prostu zapisz się na największe ojcowskie spotkanie roku.

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.7- liczba głosów: 10
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku