Praca i odpoczynek?

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 20

Człowiek, który ciężko pracuje, powinien też – dla dobra własnego i rodziny – nauczyć się właściwie odpoczywać. Nie tylko zadba o swoje zdrowie, ale też da dobry przykład etosu pracy własnym dzieciom. Jeśli mężczyzna potrafi ciężko pracować, ale też dobrze się relaksować, tej umiejętności nabędą również jego dzieci – będą umiały dzielić czas na wypełnianie obowiązków i zabawę.  

Cała rodzina świętuje, gdy w fabryce odzywa się gwizdek na fajrant, kiedy tata zdejmuje krawat albo kiedy wypakowany samochód rusza spod domu w drodze na wakacje. Bez względu na Twój harmonogram pracy, Twoje dziecko musi wiedzieć, kiedy zmieniasz się w „fajnego tatę” i przenosisz uwagę z pracy na rodzinę.  

Dla mnie to akurat było trudne. Biuro mam w domu i tu pracuję. Gdy dzieci były młodsze, żona czasem musiała im przypominać: „Tata pracuje”. Nie krępuj się – dziel się z dzieckiem radościami i wyzwaniami, które napotykasz w pracy. Zaproszenie go do Twojego świata daje mu wgląd w to, kim jesteś i zwiększa szanse na to, że ono także zaprosi Cię do swojego świata raz na jakiś czas. 

Kocham to, co robię i stale zbieram pomysły, które mogę zastosować w pracy. Ale czasem po prostu trzeba zdecydować – to jest czas dla rodziny, a czas dla rodziny jest święty. Przez kilka lat co tydzień zamykałem drzwi do gabinetu i ogłaszałem: „Jest weekend”. Czasem było to w piątek w południe. Czasem w sobotę wieczorem. 

Jeśli jesteś mężczyzną, który poważnie podchodzi do obowiązków, dobrze komunikuje się ze swoją rodziną, zasługuje na szacunek innych i potrafi odpoczywać bez stresowania się, to bardzo prawdopodobne, że Twoje dziecko także rozwinie w sobie solidną etykę pracy. 

Nie wiem, czy powiedzenie „ciężka praca to już nagroda” jest prawdziwe. Bo praca jako taka, to tylko… hm, praca. Wierzę jednak, że „ciężka praca przynosi nagrody”. Poza zarobkami nagrody te to między innymi doświadczenie, więzi z ludźmi, nowe możliwości, osiągnięcia, uznanie, wdzięczność, szacunek do siebie, niezależność i duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko znajdzie pracę i wyprowadzi się z domu przed trzydziestką.   

Artykuł powstał na podstawie książki Jaya Payleitnera 52 rzeczy, których syn potrzebuje od taty.

 

Przeczytałeś? Działaj:

  • Szczerze odpowiedz sobie na pytanie, co robisz dla własnego odpoczynku i rozwoju, aby dla dzieci nie być ojcem ciągle zapracowanym i zestresowanym. Co możesz w tym obszarze zmienić na lepsze? 
  • Sięgnij po dobrą lekturę na temat work life balance.
  • Skorzystaj z zaplanowanych warsztatów Tato.Net lub zorganizuj je w swojej okolicy. 
  • Dołącz do Ojcowskiego Klubu – czerp z doświadczenia i wsparcia innych mężczyzn zaangażowanych w bycie tatą. 

 

 

 

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 20
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku