6 sposobów pielęgnowania wdzięczności
Wdzięczność to postawa, wybór. Jest sposobem na docenienie tego, co mam, zamiast ciągłego sięgania po coś nowego w nadziei, że uczyni mnie to szczęśliwszym, lub myślenia, że nie będę usatysfakcjonowany, dopóki nie zaspokoję wszystkich fizycznych i materialnych potrzeb. Wdzięczność pomaga mi skupić się na tym, co mam, zamiast na tym, czego mi brakuje. I chociaż brzmi to być może trochę fantastycznie, ten stan psychiczny nasila się wraz z użyciem i praktyką.
Dwaj naukowcy – dr Robert A. Emmons z University of California w Davis i dr Michael E. McCullough z University of Miami – przeprowadzili szereg badań dotyczących wdzięczności. W jednym badaniu podzielili uczestników na trzy grupy. Członkowie pierwszej mieli za zadanie na bieżąco notować rzeczy, wydarzenia, jakie im się przytrafiają i za które są wdzięczni. Druga grupa pisała o codziennych irytacjach lub rzeczach, które się nie podobały. Uczestnicy trzeciej o zdarzeniach, które ich dotknęły (bez podkreślania, czy były pozytywne lub negatywne). Po 10 tygodniach ci, którzy pisali o wdzięczności, byli bardziej optymistyczni, czuli się lepiej i cieszyli się życiem. Co zaskakujące, więcej też ćwiczyli i rzadziej odwiedzali lekarzy niż ci, którzy koncentrowali się na źródłach irytacji.
Wiodący badacz, dr Martin E. P. Seligman, psycholog z University of Pennsylvania, przetestował wpływ różnych pozytywnych interwencji psychologicznych na 411 osobach. Ich zadaniem było napisanie i osobiste dostarczenie listu z wyrazami wdzięczności dla kogoś, komu nigdy należycie nie podziękowali. U uczestników natychmiast występował ogromny wzrost poziomu poczucia szczęścia. Pozytywny wpływ tej interwencji był większy niż w przypadkach innych interwencji, a korzyści utrzymywały się przez miesiąc.
Inne badania dotyczyły tego, jak wdzięczność może poprawić relacje. Osoby, które poświęciły czas na wyrażenie wdzięczności swojemu partnerowi nie tylko czuły się bardziej pozytywnie nastawione do drugiej osoby, ale także bardziej komfortowo w momencie wyrażania obaw dotyczących ich związku.
Wszystkie te badania wskazują, jak bardzo postawa wdzięczności buduje nasze życiowe szczęście.
Oto 6 sposobów na regularne kultywowanie wdzięczności:
Napisz podziękowania. Możesz uczynić siebie szczęśliwszym i zadbać o relacje z inną osobą, pisząc list lub choć jedno słowo na kartce z podziękowaniami, wyrażając radość i uznanie dla wpływu tej osoby na Twoje życie. List wyślij, a najlepiej dostarcz i przeczytaj osobiście, jeśli to możliwe. Wyrób sobie nawyk wysyłania co najmniej jednej takiej wiadomości z podziękowaniami w miesiącu. Raz na jakiś czas napisz taki list do samego siebie.
Podziękuj komuś w duchu. Nie masz czasu pisać? Pomocne może być pomyślenie z wdzięcznością o kimś, kto zrobił coś dla Ciebie.
Prowadź dziennik wdzięczności. Wyrób sobie nawyk zapisywania przemyśleń na temat wszystkich małych i dużych, zwykłych i niesamowitych prezentów, które otrzymujesz każdego dnia. Możesz też tymi myślami dzielić się z kimś bliskim.
Licz błogosławieństwa. Raz w tygodniu zaplanuj czas, aby zastanowić się, co poszło dobrze. A potem zapisz te błogosławieństwa – co Cię zbudowało, kto Ci pomógł, komu pomogłeś Ty, w czym stałeś się bardziej dojrzały, co Cię ubogaciło, po prostu wszystko, za co jesteś wdzięczny. Możesz wyznaczyć sobie, że co tydzień będziesz zapisywać przynajmniej 5 takich błogosławieństw. Pisząc, bądź konkretny i myśl o tym, co odczuwasz, gdy przydarzy się Ci coś dobrego.
Módl się. Osoby wierzące mogą świetnie pielęgnować wdzięczność za pomocą modlitwy dziękczynienia, np. podczas rodzinnego posiłku.
Bądź uważny. Uważność polega na skupieniu się na chwili obecnej, bez oceniania. Skup się i poszukaj tego, za co mógłbyś poczuć wdzięczność, np. ciepło słońca, miły dźwięk, harmonia przyrody, czekające Cię spotkanie, posiłek, który dziś spożyłeś itp.
Tekst – zaadaptowany z serwisu www.health.harvard.edu – powstał w ramach projektu "Po pierwsze Rodzina!", dofinansowanego ze środków Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej