Zmienia się model ojcostwa w Polsce
Od niemal 17 lat Inicjatywa Tato.Net przeciwdziała erozji rodziny, wspierając mężczyzn w ich byciu zaangażowanym i obecnym tatą. Już tysiące ojców skorzystało z wypracowanych w Tato.Net narzędzi. Inicjatywa nie daje przysłowiowej ryby, ale podsuwa wędkę – ojcowie w gronie innych ojców, w Ojcowskich Klubach, na warsztatach i spotkaniach dzielą się wiedzą i doświadczeniem oraz podnoszą swoje kompetencje do bycia coraz lepszym tatą.
Inicjatywa Tato.Net jest prowadzona przez Organizację Pożytku Publicznego z możliwością przekazania 1% podatku: Fundacja Cyryla i Metodego (KRS 0000208956). W Polsce jest 143 000 organizacji pozarządowych. Na tej mapie od 17 lat ważnym i potrzebnym punktem jest Inicjatywa Tato.Net. Także w trudnym dla wszystkich czasie obostrzeń pandemicznych Tato.Net znalazło nowe sposoby, aby pomagać tysiącom ojców przechodzić z kryzysu do nadziei i budować silne, szczęśliwe rodziny.
„Dzięki naszym staraniom zmienił się sposób postrzegania ojcostwa w Polsce. Wciąż pozostaje wiele do zrobienia, ale z dumą i radością stwierdzam, że widać owocność misji Tato.Net. Polskie rodziny chcą ojców obecnych w życiu dzieci a ojcowie coraz częściej stawiają na zaangażowanie, dostępność emocjonalną i wspólne spędzanie czasu z dziećmi. Ci mężczyźni kształtują zdrową tkankę społeczną" – mówi dr Dariusz Cupiał, twórca Inicjatywy Tato.Net.
O tym, że warto wspierać misję Inicjatywy Tato.Net, mówią jej Ambasadorzy, wśród których jest np. Ireneusz Krosny. Dlaczego wspiera Inicjatywę? „Większość problemów, które dziś obserwujemy, a z którymi borykają się rodziny, to problemy wynikające z tego, że ojcowie nie działają tak, jak powinni” – opowiada i dodaje: „Będzie dużo mniej problemów wszelkiego rodzaju, jeśli rodziny będą zdrowe. A rodziny będą zdrowe, kiedy ojcowie będą zdrowi. Dlatego warto oddać 1% podatku na Tato.Net.”
W minionym roku środki z 1% podatku pomogły w realizacji wielu zadań, m.in.:
- dostosowano do nowych potrzeb i wymagań wspieranie i edukowanie ojców – praceOjcowskich Klubów, WarszTaty oraz XII Międzynarodowe Forum Tato.Net zorganizowano z powodzeniem w formie online,
- przeprowadzono badania „Ojcowie w czasie pandemii” a ich wyniki opublikowano w Raporcie o ojcostwie STATO’20,
- wydano nowe publikacje książkowe i audio, dzięki którym Tato.Net wyposaża ojców i ich rodziny w wiedzę i praktyczne narzędzia radzenia sobie w czasie kryzysu,
- powstała nowa, responsywna odsłona serwisu internetowego.
„Tato.Net – w odpowiedzi na nowe potrzeby – rozwija kolejne dzieła. 1% podatku stanowi tu konkretne wsparcie. Chcemy spełniać największe marzenie milionów dzieci, które w XXI wieku dotkliwie cierpią z powodu braku ojcowskiej troski, a ta nie ogranicza się jedynie do spraw ekonomicznych. Dzieci potrzebują taty obecnego emocjonalnie, zainteresowanego ich życiem, rozmawiającego z nimi” – mówi dr Dariusz Cupiał.
Stąd szeroko zakrojony program skierowany do samych ojców oraz do instytucji zajmujących się rodziną. Program obejmuje m.in. różnorodne warsztaty dla ojców, matek i dla ojców z dziećmi, w tym letnie i zimowe wyjazdy „Wielka Przygoda”. Pączkują Ojcowskie Kluby Tato.Net rozsiane po całej Polsce i poza jej granicami. Formuje się think tank, do powstania którego wyraźnym sygnałem były wyniki badania społecznego „Ojcowie w pandemii”. Ważnym elementem programu jest doroczny ojcowski kongres, czyli Międzynarodowe Forum Tato.Net, które gromadzi co roku coraz więcej uczestników – dzielą się swoim doświadczeniem, przemyśleniami i czerpią inspiracje.
Tato.Net inwestuje 1% podatku także w działalność wydawniczą, w tym tłumaczenia i wydania zagranicznych autorów bestsellerowych książek o tematyce ojcostwa. Prowadzi również własny sklep online. Ponadto dzięki 1% podatku rozwija się strona internetowa – źródło inspiracji, porad i materiałów samokształceniowych dla ojców na każdym etapie życia i relacji z dzieckiem.
Więcej informacji:
https://tato.net/wesprzyj-tato-net/1-procent-podatku
Wypowiedź Ireneusza Krosnego:
https://www.youtube.com/watch?v=f2yQUAT-47E&list=PL31KVQzayZNxoFSaalTBbn3dgJWsWgnRc&index=9