W maju 2019 Inicjatywa Tato.Net wystąpiła do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, aby Dzień Matki oraz Dzień Ojca były obchodzone w Polsce w dniach wolnych od pracy, czyli w niehandlowe niedziele.
Środowisko Tato.Net postuluje, aby Dzień Matki i Dzień Ojca dawały możliwość świętowania dla całej rodziny i spędzenia tego dnia razem. Stąd potrzeba, aby były to święta ruchome. Dzień Matki przypadałby na drugą niedzielę maja, zaś Dzień Ojca na trzecią niedzielę czerwca. Taka praktyka jest stosowana z powodzeniem w wielu krajach.
Właśnie dzień wolny od pracy pozwala świętować Dzień Matki i Dzień Ojca w pełnym wymiarze i rzeczywiście przez cały dzień w otoczeniu rodziny. Przeniesienie tych ważnych dla tworzenia zdrowej kultury rodzinnej świąt na niedzielę stwarza ponadto przestrzeń dla bardziej obywatelskiego, społecznego wyrażania i fetowania wartości rodzinnych. Daje niezliczone możliwości do podejmowania lokalnych inicjatyw promujących kulturę odpowiedzialnego macierzyństwa i ojcostwa w formie pikników, festynów, imprez sportowych czy świętowania we wspólnocie religijnej. Jest to okazja do realizowania różnego rodzaju społecznych inicjatyw skierowanych do rodzin i promujących zaangażowane, odpowiedzialne macierzyństwo i ojcostwo.
Dzień Matki w większości krajów obchodzony jest w niedzielę. W 78 krajach świata świętowanie to przypada na drugą niedzielę maja. Z kolei Dzień Ojca jest obchodzony na świecie w różnych terminach. Np. w krajach skandynawskich w drugą niedzielę listopada (choć w Danii 5 czerwca), w Australii w drugą niedzielę czerwca, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii 19 marca, w Nikaragui tak jak u nas, 23 czerwca. Jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie Dzień Ojca uznany został oficjalnie przez państwo, jest Rumunia – tam świętuje się Dzień Ojca w drugą niedzielę maja i jest to dzień wolny od pracy. Najwięcej krajów – Kanada, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania – obchodzi ojcowskie święto w trzecią niedzielę czerwca.