Na rynku wydawniczym ukazał się materiał niezwykle użyteczny dla osób zaangażowanych w politykę społeczną i wsparcie rodzin – trzeci tom z serii ABC. Analizy Badania Cele. To interesująca nowość wydawnicza i ważna publikacja Think Tanku Tato.Net, pierwszego w Polsce i Europie ośrodka badań nad ojcostwem i polityką rodzinną.
Rozpoczęty w 2020 roku przez ten ośrodek doroczny cykl pogłębionych studiów nad problematyką współczesnego ojcostwa i rodziny otrzymał nazwę STATO (akronim słów: statystyki i studia o ojcostwie). Bazą STATO jest badanie ankietowe przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej rodziców (liczba przy nazwie oznacza rok, w którym prowadzono badania).
W STATO’20 badano populację polskich ojców, z kolei w STATO’21 zarówno ojcowie, jak i matki odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących roli i zadań dzisiejszego ojca. Czas na Tatę to wyniki tych dwóch badań, a także napisane w ich kontekście przez wybitnych ekspertów artykuły oraz rekomendacje.
Tak we Wstępie do publikacji przedstawia ją Dariusz Cupiał, założyciel Tato.Net i współredaktor książki:
Do nie tak dawna ojcowie byli w dużej mierze pomijani w naukowych monografiach czy w programach wsparcia rodzin. Niniejsza monografia w jakimś stopniu wypełnia tę lukę. Już sam jej tytuł Czas na Tatę zwraca uwagę, że oto nadszedł kairos – czas szczególny, jakościowy, społeczny – na odkrycie i docenienie ojcostwa.
To materiał użyteczny dla osób zaangażowanych w politykę społeczną i wsparcie rodzin. Obejmuje informacje o wynikach obu projektów badawczych STATO, kluczowe dane, próbę ich interpretacji, wskazuje wnioski i przewiduje trendy. Wśród rekomendacji znajdą Państwo wiele narzędzi, które zostały wypracowane i są z powodzeniem stosowane przez Tato.Net.
Dr hab. Dorota Kornas-Biela, prof. KUL, we Wprowadzeniu do książki wskazuje na ciągłą konieczność uważnego pochylenia się nad tematyką ojcowską:
nadszedł czas, w którym powinny być podejmowane liczne wyzwania związane m.in. z pokonywaniem trudności w podejmowaniu decyzji o ojcostwie, budowaniem dojrzałej relacji małżeńskiej, ojcowskiej i rodzicielskiej, interpretacją współczesnej społecznej roli ojca. Jest to też czas refleksji i rozwiązywania tych problemów w przestrzeni publicznej i politycznej oraz kształtowania w przestrzeni medialnej prawidłowych wzorców ojcostwa. Niewątpliwie, czas obecny wymaga głębszej refleksji i badań nad demograficznymi i psychospołecznymi uwarunkowaniami wzorów relacji i ról ojcowskich i rodzicielskich. Szczególny okres związany z pandemią i wieloma zagrożeniami dla fizycznego i psychicznego zdrowia ludzkości oraz pokoju na świecie domaga się badań nad potencjałem wpływu tych czynników na kształt relacji rodzinnych.
Publikacja została wysoko oceniona przez recenzentów. Dr hab. Oleg Gorbaniuk zauważa:
Lektura książki pozwala zapoznać się z najważniejszymi aktualnymi tendencjami społecznymi, kierunkami rozwoju oraz czynnikami decydującymi o zmieniającej się dynamicznie roli ojca we współczesnym społeczeństwie. Książka jest kierowana do szerokiego grona odbiorców: może stanowić cenne źródło wiedzy dla naukowców i studentów zainteresowanych pokrewną problematyką, może stanowić wsparcie dla decydentów w procesie podejmowania decyzji o charakterze politycznym i społecznym, a także może wzbudzić zainteresowanie każdego, kto chce podnieść jakość ojcostwa (i ojcowania) w swojej rodzinie.
Publikacja powstała we współpracy wydawniczej z Instytutem Badań Edukacyjnych i jest dostępna w TatoSklepie >> Czas na Tatę