Warto wysłuchać głosu dzieci – „List do Taty”

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 1

„Kocham Cię, bo ciągle mi tłumaczysz, że to dobrze, gdy mam własne zdanie” – przeczytał Łukasz w liście od córki – Martynki. Kacper do swego taty napisał: „Nawet gdy jesteś, to Cię nie ma”. Edyta: „Nie wiem jak do Ciebie dotrzeć i bardzo mnie to boli… Potrzebuję Cię!”. Z kolei Wojtek: „Jak będę dorosły, to chciałbym być takim dobrym Tatą jak Ty”. Opinie dzieci to lustro, w którym warto często się przeglądać.

Tych kilka zdań to zaledwie mały wycinek tego, co znajduje się w kilkudziesięciu tysiącach listów i wierszy do ojców. Historie wdzięczności, pięknych relacji, ale też nieobecności… cały wachlarz emocji, mnóstwo inspiracji i refleksji a przede wszystkim niegasnąca miłość i nadzieja… To wszystko znajduje się w listach napisanych przez dzieci – uczniów klas IV i V szkół podstawowych z całej Polski. Prace te powstały w ramach Konkursu „List do Taty”, przeprowadzanego od 2011 roku co dwa lata i liczącego sześć edycji.

Konkurs stworzony został przez Tato.Net a organizowany był wspólnie z Senatem RP. Senatorowie, którzy zdecydowali się przeprowadzić akcję na terenie swoich okręgów, byli jednocześnie jurorami i organizatorami lokalnymi. Wydarzeniu patronował honorowo Rzecznik Praw Dziecka.

Celem Konkursu było ukazywanie znaczenia ojca w życiu dziecka oraz propagowanie świadomego ojcostwa. W ramach konkursu uczniowie klas IV i V szkół podstawowych pisali prace na temat „Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata". Prace te często przyjmowały formę listu do ojca. I są świadectwem tego, jak ważny i niezastąpiony jest tato dla swego dziecka.

Jeden z długoletnich pracowników administracji izby wyższej tak skomentował atmosferę towarzyszącą finałowi Konkursu: „Tylko dwa razy widziałem senatorów płaczących – 10 kwietnia 2010 i dzisiaj”.

Po zakończeniu danej edycji Konkursu prace dzieci trafiały do biura Tato.Net, gdzie wszystkie uważnie czytano i wybierano te, które miały zostać opublikowane. Tak powstały trzy tomy Albumu „List do Taty”. O czym piszą dzieci? Jedne listy pokazują piękną, głęboką i bardzo żywą relację dziecko-tato, inne relacjonują ogromną tęsknotę dziecka za obecnością i zainteresowaniem ojca.

Tak o tym projekcie pisze Dariusz Cupiał, założyciel Tato.Net:

Ile „listów do Taty”, ile skreślonych dziecięcą ręką słów, tyle prawdziwych historii pisanych sercem na kartce papieru. Świadectw szczerych czasami aż do bólu i łapiących za gardło czytających je dorosłych, a co dopiero piszących je dzieci, które musiały zapewne okupić je łzami i powrotem do tego, co nieprzyjemne i godne zapomnienia. Większość opowieści, które znalazły się w kolejnym albumie „Listu do Taty” promienieje jednak uśmiechem i dumą z Taty, takiego przez duże „T”. To cieszy.

Albumy ukazują też, jak bardzo młode pokolenie potrzebuje ojcowskiej obecności i zaangażowania.

Za artystyczną wizję publikacji odpowiada Krzysztof Słomka oraz Małgorzata Bujnik z firmy projektowej At Work, których wsparli zaprzyjaźnieni ojcowie i ich rodziny, udzielając na potrzeby publikacji nieodpłatnie swojego wizerunku.

Te albumy są wyjątkową inspiracją do odkrywania piękna i wagi ojcostwa. A nowe pokolenia potrzebują na nowo odkryć i docenić postać ojca w życiu rodzinnym i społecznym. Czy dzieci mogą w tym pomóc? Na pewno tak! Warto wysłuchać ich głosu – przemawiają w trzech wyjątkowych Albumach „List do Taty”, mówiąc szczerze, mocno i inspirująco o roli ojca w ich życiu.

Wszystkie tomu Albumu „List do Taty”: pierwszy, drugitrzeci dostępne są w TatoSklepie.

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 5.0- liczba głosów: 1
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku