Nowy Rok - lepszy ojciec 

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.7- liczba głosów: 19

Noworoczna deklaracja – będę lepszym tatą – to nie wystarczy. Efektywne ojcostwo nie opiera się na samych deklaracjach. Początek Nowego Roku jest naturalnym czasem na dokonanie pozytywnej zmiany lub rozpoczęcie nowego nawyku. Rozważ kilka sposobów na rozwój osobisty w obszarze ojcostwa. 

Zastanów się nad tym, jakie są według Ciebie mocne i słabe strony Twojego ojcostwa. Jakie są obszary, w których mógłbyś skorzystać ze wsparcia, starając się być lepszym ojcem? 

Być może słyszałeś lub już kiedyś korzystałeś np. na warsztatach z kwestionariusza „indywidualny profil 7 sekretów efektywnych ojców”. Jest to swoiste programowe DNA Tato.Net. Narzędzie dla ojców, które stworzono na bazie badań ankietowych. Już setki tysięcy mężczyzn wzmocniło relacje z dziećmi w oparciu o ten instrument składający się z 41 pytań, a który znajdziesz w książce Siedem sekretów efektywnych ojców. 

Jeśli naprawdę poważnie myślisz o byciu takim tatą, którego potrzebują Twoje dzieci, to jest to świetny krok. Profil pomoże Ci ocenić siebie w siedmiu kluczowych obszarach, które nazywamy siedmioma sekretami efektywnych ojców. Zacznij ten rok dobrze i podejmij działania, aby stać się lepszym tatą. 

Może to być ważna decyzja, którą podejmiesz teraz. A kiedy to zrobisz, pamiętaj: 

  1. Podejdź z wyrozumiałością do siebie, gdy będziesz przeglądał swoje wyniki

Mężczyzna przy nieudanej próbie zmiany jakiegoś złego nawyku potrafi być dla siebie zbyt surowy. Uważaj, by nie wyolbrzymiać popełnionego w przeszłości błędu lub poniesionej porażki. Pamiętaj, że to narzędzie zostało zaprojektowane tak, aby dać Ci punkt odniesienia dla Twoich nawyków ojcowskich, ale nie może w pełni ocenić Twojego serca i Twojego pragnienia bycia lepszym tatą. 

  1. Nie ignoruj swoich mocnych stron

Uznaj je i ciesz się nimi. Nie przestawaj ich sobie przypominać. Z pewnością są one potrzebne i dobre dla Twoich dzieci. 

  1. Wybierz 1 lub 2 obszary, nad którymi chcesz popracować

Jeśli uznasz, że Twoje ojcostwo wymaga remontu, nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że nie ma idealnych ojców i wszyscy mamy dużo obszarów do poprawy. Skoncentruj swoje wysiłki na jednym lub dwóch aspektach i zrób to najlepiej jak potrafisz. Obejrzyj krótkie wideo na temat praktyk i wyzwań efektywnego ojcostwa; poczytaj trochę i zaplanuj działania na ten temat. Skorzystaj nawet z pomocy żony lub bliskiego przyjaciela, czy też z ojcowskich warsztatów online lub wsparcia Ojcowskiego Klubu. Gdy staniesz się silniejszy w jednym lub dwóch obszarach, wszystkie inne nie będą już wydawać się tak trudne i prawdopodobnie poczujesz się dużo pewniej jako tata. 

Jeśli jeszcze nie zrobiłeś w tym roku swojego indywidualnego profilu 7 sekretów a jesteś ciekaw, jak wypadniesz, zacznij już dziś i podnieś na wyższy poziom relację ze swoimi dziećmi.  

Czy masz zwyczaj na początku roku robić ojcowskie postanowienia? Podziel się z innymi ojcami, jak to działa u Ciebie i przeczytaj, co piszą ojcowie w grupie na Facebooku. 

 

Punkty działania, pytania do refleksji i dyskusji w Ojcowskim Klubie:

  • Jakie jest Twoje podejście do postanowień noworocznych w ogóle? Czy w przeszłości odnosiłeś sukcesy? Jak długo one zazwyczaj trwają? 
  • Przypomnij sobie, jak byłeś początkującym tatą. Jak od tego czasu rozwinąłeś się jako ojciec? Czy coś konkretnego zmotywowało Cię do zmiany? 
  • Zapytaj każde ze swoich dzieci, czy chce coś zmienić lub zrobić inaczej w nowym roku. Powracaj do tej rozmowy i razem z dzieckiem szukaj sposobów, aby zachęcić je do realizacji postanowień. 
  • Jeśli podejmiesz jakieś postanowienie jako ojciec lub jeśli zaczniesz pracować nad konkretnym obszarem w oparciu o wyniki swojego profilu, daj dzieciom znać, co próbujesz zrobić i że to wszystko jest z myślą o nich. 
  • Poświęć trochę czasu w ciągu najbliższych kilku tygodni, aby omówić i zrobić plany na późniejszy okres roku – wakacje, specjalne wyjścia z każdym dzieckiem, comiesięczne spotkanie w Ojcowskim Klubie itp. Kalendarze szybko się zapełnią. 

 

Artykuł został przygotowany dzięki współpracy społeczności Tato.Net z National Center For Fathering w USA

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.7- liczba głosów: 19

Autor: Redakcja Tato.Net

Komentarze

Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku