Jesteś lustrem dla swej córki

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 19

Każda mała dziewczynka, jak też młoda kobieta potrzebuje być iskierką (czy też światłem) w oczach swojego taty. To Ty byłeś pierwszym mężczyzną, który ją zobaczył, który ją poznał, który tulił ją w ramionach i radował się z jej istnienia. Będzie mniej skłonna szukać fałszywych namiastek, jeśli od Ciebie doświadczy prawdziwego uczucia.

A teraz pora na mały quiz – zobaczymy, jak dobrze znasz bajki dla dzieci.

Pytanie: W której bajce pada pytanie: „Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?”, i kto je zadał?

Odpowiedź: W bajce o Królewnie Śnieżce, a pytanie skierowane do lustra zadaje zła macocha Śnieżki, która jest o nią zazdrosna i której zagraża uroda jej przybranej córki.

Lustereczko, powiedz przecie

Dla odświeżenia pamięci przypomnę Ci jeszcze, że macocha Królewny Śnieżki zadawała to samo pytanie dzień w dzień. Pragnęła, by lustro potwierdzało, że jest najpiękniejszą kobietą w całym królestwie.

Choć w prawdziwym świecie kobiety nie zasięgają opinii gadających luster, aby dowiedzieć się, czy są piękne, „słuchają” tego, w jaki sposób piękno jest definiowane przez czasopisma, telewizję, filmy i inne źródła opinii. To są nasze lustra XXI wieku. Piękno definiowane przez kulturę, przez czynniki zewnętrzne sprawia, że dziewczyny tracą kontakt ze swoim prawdziwym ja.

Każdego dnia Twoja córka pyta: „Czy jestem piękna?”

Prawda jest taka, że twoja córka zadaje sobie dokładnie to samo pytanie, co macocha Królewny Śnieżki. Każdego dnia swojego życia zastanawia się: „Czy jestem piękna?”. Chce i potrzebuje znać odpowiedź na to pytanie. I będzie je zadawać i szukać odpowiedzi tak długo, aż ktoś odpowie na nie twierdząco.

Twoja córka potrzebuje, żebyś to Ty, jej tato, odpowiedział na to pytanie. Jeżeli nie usłyszy odpowiedzi od Ciebie, to znajdzie sobie inne lustro, które powie je, że jest najpiękniejsza na świecie. Niestety, niektóre z tych „luster” mają swoje ukryte cele i są gotowe powiedzieć jej wszystko, czego tylko pragnie, żeby w zamian coś od niej uzyskać lub jej odebrać.

W przeciwieństwie do nich Ty, jej tato, nie masz żadnego ukrytego celu, oprócz tego, by wiedziała, że naprawdę i w pełni dostrzegasz jej piękno. Nigdy nie znudzi jej się słuchanie tego, jak mówisz jej o pięknie, które w niej widzisz, kiedy na nią patrzysz.

Każdego dnia wszyscy odbieramy sygnały sensoryczne mówiące nam różne rzeczy na temat tego, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, a także tego, co jest w nas dobre, a co nie. Te sygnały krążą wokół nas nieustannie, a dziewczyny są na nie szczególnie wyczulone. Dlatego Twoja córka rozpaczliwie potrzebuje od Ciebie informacji o tym, co dobrego w niej widzisz. Sygnały od Ciebie zrównoważą te tysiące innych, które codziennie słyszy wokół siebie.

Daj jej konkrety

Ludzie są jak lustra, które odzwierciedlają prawdę lub nieprawdę o tym, kim jesteśmy. A dziewczyny są stworzone w taki sposób, że muszą słyszeć słowa o tym, co widzą inni, kiedy na nie patrzą. Jeżeli nie powiesz swojej córce, co w niej widzisz, będzie jej trudno dostrzec w sobie piękno.

Lustro, w którym przegląda się Twoja córka, odgrywa decydującą rolę w tym, jak postrzega siebie samą. A Ty zawsze jesteś lustrem dla swojej córki. Pytanie tylko, jakim lustrem jesteś? Jaki obraz siebie widzi Twoja córka, kiedy przegląda się w Twoich oczach?

Dziewczęta są głodne afirmacji

Dziewczęta są głodne afirmacji i nic ich nie powstrzyma, dopóki ich wygłodniałe dusze nie zostaną nakarmione. Tym, co Twoja córka potrzebuje od Ciebie usłyszeć, jest konkret – powiedz jej, co widzisz w niej pięknego. Może:

  • że jej oczy są tak piękne, że zapiera Ci dech w piersiach
  • że zrobiła dziś sobie wyjątkowo ładny makijaż
  • że nadzwyczaj dobrze jej tym kolorze, który dziś nosi
  • że to, jak się dziś ubrała, twórczo wyraża jej osobowość.

 

Fragment książki Michelle Watson Tato, czy wiesz, czego potrzebuje twoja córka? 

Przeczytałeś? Działaj!

Każdego dnia w tym tygodniu zostawiaj córce wiadomości na lustrach (w łazience, w pokoju, na lusterku wstecznym lub wewnętrznym w samochodzie) – przylepiaj karteczki lub pisz zmywalnym markerem. Obdarz ją prawdą, która pozwoli jej zobaczyć siebie Twoimi oczami.

 

 

Tagi:

córka relacje więź
Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 19

Komentarze

Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku