Jak wspierać mistrza? Wywiad z Bronisławem Stochem

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 9

Co najbardziej cieszy Bronisława Stocha - ojca Kamila Stocha, wspaniałego skoczka narciarskiego? Z Bronisławem Stochem, ojcem mistrza świata w skokach narciarskich, Kamila Stocha, rozmawia Dariusz Cupiał, założyciel Tato.Net. Rozmowa odbyła się w ramach V Forum Tato.Net "Miłość i odpowiedzialność".

 

Dariusz Cupiał: Panie Bronisławie, te słowa, które usłyszeliśmy ze strony pana syna, Kamila, to wyraz siły ojcowskiego serca. Proszę nam opowiedzieć o Pana sposobie na ojcostwo.

Bronisław Stoch: - Oczywiście, jestem ojcem mistrza świata, to fakt. Ale jestem też ojcem dwojga innych dzieci, które udało nam się wychować z żoną Krystyną na niezależnych, mądrych ludzi. Są w tej chwili w różnych miejscach świata. To jest właśnie ten zwyczajny, ale fantastyczny sukces rodzicielski, kiedy dzieci dojrzewają szybko, radzą sobie z życiem i wyrastają na fajnych, dobrych, mądrych, przyzwoitych ludzi. To jest niezwykła radość.

- Co sprawia Panu ojcowską satysfakcję?

- Nie tyle spektakularne sukcesy dzieci, z których, oczywiście, należy się cieszyć, jak np. ukończenie dobrych studiów czy zdobycie mistrzostwa. To niewątpliwie cieszy, ale najbardziej powinno nas cieszyć to, że dzieci wyrastają na dobrych i odpowiedzialnych ludzi i wypełniają swoje życie wartościami, żyją bardzo przyzwoicie. Wydaje mi się również, że bardzo ważną zasadą jest zasada równości, demokratyzacji życia rodzinnego. Każdy tam jest ważny, każdy jest tak samo rozpoznawalny, jeżeli chodzi o jego potrzeby, jego wybory życiowe. To jest niebywale ważne, żeby nikt nie był w żaden sposób dyskryminowany. Ważne jest również wyeliminowanie rywalizacji z relacji rodzinnych, ponieważ w rodzinie powinno się tylko i wyłącznie pomagać, nic więcej.

- Bardzo się cieszymy i gratulujemy Panu takiego podejścia ojcowskiego i tej zasady, która pozwoliła dzieciom się rozwinąć. Przypomina to indiańskie powiedzenie, że dziecku trzeba dać korzenie i skrzydła. Dziękujemy Panu bardzo za wykonaną pracę.

 
 
 
Forum Tato.Net to doroczny, międzynarodowy kongres ojcowski, dający uczestnikom inspirację, wiedzę i możliwość wymiany dobrych praktyk. Edycja V odbyła się w 2013 roku w Krakowie pod hasłem "Miłość i odpowiedzialność". Ze wszystkimi konferencjami tego Forum można zapoznać się tutaj 

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Ojciec Kamila Stocha podkreśla, że sukcesy osiągane przez dzieci są ważne, jednak kluczową rolę pełni to, jakimi są ludźmi. Pomyśl, na co Ty kładziesz nacisk w swoich staraniach wychowawczych. Czego powinno być więcej, a czego mniej?
  2. Ojciec mistrza wskazuje, że dzieciom pomaga rozwinąć skrzydła szacunek, wsparcie i pomoc. Zaplanuj jedno konkretne działanie, które możesz podjąć, żeby wzmocnić w ten sposób swoje dziecko.
Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.9- liczba głosów: 9

Komentarze

Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku