Dojrzałe ojcostwo głównym tematem kwartalnika "Pastores" nr 91

"Dojrzałe ojcostwo" to tytuł najnowszego numeru kwartalnika „Pastores”, który w całości został poświęcony temu tematowi. Cieszy fakt, że kolejne specjalistyczne pismo kieruje tu swoją uwagę. Wartość promowania kultury odpowiedzialnego ojcostwa jest uniwersalna.

Jak pomóc mężczyznom w dojrzewaniu do męskości i duchowego ojcostwa? Przede wszystkim, aby stać się ojcem, trzeba najpierw być synem. Dojrzałe męstwo wymaga wejścia na drogę usynowienia. A wzrastanie ku pełni ojcostwa „domaga się życia na poziomie ambitnych i zdrowych pragnień, wyznaczania niełatwych celów i ponoszenia heroicznych ofiar” (M. Zioło OCSO). W ogóle rodzicielstwo nierozerwalnie złączone jest z wysiłkiem a nawet cierpieniem. Jednym z jego wymiarów jest utrata dziecka (A. Spandel-Skupiń). Ojcostwo nie jest zatem bezbolesne, ale przecież cierpienie jest tylko jedną stroną tego medalu. Druga jego strona to miłość.

Artykuł ks. P. Mazurkiewicza przypomina, że autorytet „nie odwołuje się ani do siły fizycznej, ani do siły argumentu” a jednak potrafi wywierać wpływ. Stawanie się autorytetem dla innych zaczyna się od rozpoznawania i przyjmowania prawdziwych autorytetów w swoim życiu oraz uznania własnych granic. Prawdą też jest, że „hart ducha i siłę woli buduje się przez podejmowanie trudnych wyzwań” (ks. M. Jarosz) a ojcostwo do nich z pewnością należy.

Ojcostwo wciąż jest tematem wymagającym rozważnej dyskusji i ogromnej troski. Jesteśmy przecież świadkami, jak w naszych czasach kwestionowane są fundamenty, takie jak płeć człowieka czy małżeństwo jako związek między mężczyzną a kobietą. Uderza to mocno w ojcostwo a przez to w rodziny. „Masa krytyczna ludzi pozbawionych ojca, Ojca i ojczyzny osiągnęła niespotykany do tej pory poziom dysfunkcji społecznej. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży” (M. Eberstadt). Tymczasem „świat potrzebuje ojców” (K. Wons SDS).

Niezastąpioną funkcją ojca jest wprowadzanie dzieci w odpowiedzialność, ale najpierw przez bycie samemu odpowiedzialnym, o czym pisze J. Pulikowski. Na początku tej drogi ku ojcowskiej dojrzałości nie może zabraknąć odwagi w odpowiedzi na istotne kwestie w przygotowaniu do małżeństwa (ks. J. Chyła).

Przykład Józefa z Nazaretu pokazuje, że ojcostwo jest ogromną tajemnicą i nie ogranicza się do zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego rodziny. Jaką jeszcze rolę pełni ojciec wobec dziecka? Potrafi m.in. „nadać jego życiu rytm i kierunek zgodny z przeznaczeniem człowieka” (M. Zioło).

Więcej szczegółów na stronie: http://pastores.pl/

Autor: Redakcja Tato.Net

Wesprzyj Tato.Net

Ten artykuł przeczytałeś za darmo dzięki wspaniałomyślności Darczyńców. Jeżeli to możliwe, wesprzyj finansowo już teraz Inicjatywę Tato.Net. Będzie to wspaniały dar, który przyniesie korzyść wielu ojcom i ich rodzinom! Pomóż Redakcji Tato.Net przygotować kolejne teksty.

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Skontaktuj się z nami.

Zbigniew Danilewski

tel. 660 498 899

e-mail:

Komentarze

Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1% podatku