Zadanie dla taty - czego potrzebuje dziewczyna, gdy dorastać zaczyna?

brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.6- liczba głosów: 5

Relacje z córkami nie są czymś naturalnym dla wielu z nas, ale możemy nauczyć się, jak je budować. Jako osobnicy wypełnieni testosteronem potrafimy porozumiewać się z dziewczynami i nie wymaga to dużej modyfikacji w naszym podejściu. Mamy tak duże pokłady siły, że jesteśmy w stanie wpłynąć na ich samoocenę, niezależność czy też zewnętrzny wizerunek. Dlatego też wielu ekspertów twierdzi, iż nasza męskość jest zaletą a nie wadą w stosunkach z córkami.

Poniżej znajduje się 5 kluczowych rzeczy, których córka oczekuje od swojego taty. Są wynikiem badań przeprowadzonych wśród tysięcy ojców.

1. PRZEWODNICTWO

Gdy dziewczyna dojrzewa, napotyka na ważne życiowe dylematy. Przed nią jawią się istotne decyzje i potrzebuje życiowego doświadczenia i mądrości swojego ojca, które pomogą jej przewidzieć konsekwencje jej wyborów. Ojcowie natomiast skłaniają się bardziej ku pilotowaniu synów, matkom pozostawiając ważne rozmowy z córkami. Jednakże córki również potrzebują znać punkt widzenia ojca.

Młode kobiety są pod dużą presją, aby wyglądać, działać oraz zachowywać się w określony sposób w celu utrzymania pewnego wizerunku. Muszą one również stawiać czoła wymaganiom co do ich przyszłych aspiracji. Bardzo często my, mężczyźni, możemy wnieść trochę analitycznego postrzegania, by pomóc im uporządkować wizerunek.

Możemy również prowadzić nasze córki poprzez ganienie. Przewodnictwo jest fundamentalnym celem dyscypliny. Wprowadzanie limitów i wyciągnie konsekwencji jest ważne, ale właśnie w przypadku córek musimy się upewnić, że wyraźnie komunikujemy za co są ganione oraz że zawsze będziemy je kochać jako nasze dzieci, nawet jeśli nie akceptujemy ich zachowania.

Pilotujemy nasze córki także poprzez nauczanie. Nie znaczy to jednak, że posiadamy zgodę na pouczanie ich. Zwłaszcza w okresie dojrzewania dzieci bardzo rzadko uczą się poprzez kazania. Warto aktywnie brać udział w życiu córki i towarzyszyć jej.

2. ZACHĘTA

Możesz mieć duży wpływ na to, jak córka postrzega samą siebie i to nie tylko w kwestii wyglądu zewnętrznego. Dziewczęta są pod dużą presją, by być mądrymi, szczupłymi, ładnymi. Ty jako tato posiadasz tę zdolność, która pomoże córce czuć się piękną zewnętrznie i wewnętrznie.

Naucz się dodawać jej słownej otuchy poprzez życzliwe, jasne oraz konkretne zachęty typu „możesz to zrobić” albo po prostu „kocham cię”. To również obejmuje zwracanie uwagi na zalety zewnętrzne. Chwal jednak bardziej cechy charakteru, takie jak siła psychiczna, poczucie humoru, lojalność, inteligencja czy też odwaga. Daj jasno do zrozumienia, że i bez tych zalet tak samo byś ją kochał.

Pokaż córce, że jest warta Twego czasu i energii. Spędzaj z nią czas tak po prostu i miej pomysł na wprowadzanie do jej życia zabawy i humoru.

Bądź przeświadczony o jej umiejętnościach. Jeżeli córka wie, że jest przez tatę postrzegana jako ktoś, kto może wiele osiągnąć, to może zmienić jej całe podejście do życia.

3. POCIESZANIE

Mamy są niedoścignione w pocieszaniu, ale córki potrzebują pociechy również od taty. Jeżeli twoja relacja z córką jest napięta, nie będzie to rzeczą prostą, ale zawsze możesz zacząć kłaść fundamenty pod akceptację i zdolność pocieszania, pracując nad tymi trzema sferami:

  • Pozwól wyrazić córce emocje. Może jest to zbyt oczywiste, jednak za mało córek czuje pełną akceptację swoich ojców. Córka musi czuć swobodę wyrażania własnych myśli, wiedząc, że odniesiesz się do niej ze spokojem i nie zareagujesz zbyt ostro, nawet gdy popełni jakiś błąd. Istotne jest budowanie takich relacji, które zachęcą ją, by przychodziła do Ciebie ze wszystkim, co leży jej na sercu.
  • Słuchaj jej uważnie. Samo pozwolenie jej na wyrażanie siebie niczego nie zmieni, jeżeli nie postarasz się ją ośmielić, nie zadasz wyjaśniających pytań, nie oczyścisz swego umysłu z uprzedzeń, nie dostrzeżesz zmian w jej głosie, nie wczytasz się w język jej ciała czy też nie będziesz uważnie słuchać.
  • Reaguj ze zrozumieniem. Bardzo często pierwszą reakcją ojca jest próba naprawy problemu i wykład, aby upewnić się, że córka zrozumiała swój błąd. Ale to czego ona naprawdę potrzebuje to zrozumienie. Po prostu wyraź swój smutek albo niepokój związany z tym, przez co córka przechodzi. To pozwoli jej czuć, że zawsze jesteś blisko niej a Tobie pomoże przełknąć rozczarowanie czy też gniew i spowoduje uniknięcie katastrofy.

4. WIZJA

Wizja - kim córka jest i kim może się stać. Jeżeli negatywnie postrzegasz przyszłość córki, może okazać się to druzgocące dla niej. Jeżeli powiesz córce: „Nie staraj się tak na geometrię, może ona cię po prostu przerasta”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że skojarzy ona matematykę z własną niedoskonałością i od tej pory wszystkie przedmioty na tym ucierpią. Mówiąc jej: “Nie objadaj się tak słodyczami. Chłopcy nie umawiają się z grubaskami”, stwarzasz możliwość, że zechce za wszelką cenę znaleźć chłopaka, który się z nią umówi, albo też zaatakuje własne ciało i będzie je głodzić, by Ci pokazać, że się stara i chce Twojej akceptacji.

Zdolność córki do wykorzystywania własnego potencjału w części zależy od akceptacji ojca, od jego patrzenia na jej przyszłość. W praktyce oznacza to, że możesz poświęcać uwagę zaletom oraz aspiracjom córki. Albo po prostu zapytać: „Jakie są twoje marzenia?” i być przygotowanym na wysłuchanie oraz zachęcanie.

Ojcowie często “przepowiadają przyszłość” swym córkom, mówiąc im po prostu, że są wyjątkowe. Nie znaczy to, że obciążają je jakimikolwiek oczekiwaniami, lecz proponują pewne rozwiązania, np. w słowach: „Masz takie wrażliwe serce. Nie zdziwiłbym się, gdybyś w swoim życiu pomagała wielu ludziom.” W swoich opiniach tato powinien przede wszystkim być szczery i mówić prosto z głębi swego serca. Różnymi sposobami córka stara się zadawać Ci pytanie: „W czym jestem dobra tato? Co we mnie widzisz?”, więc miej w zanadrzu dla niej słowa nadziei oraz obietnicy.

5. OCHRONA

Zazwyczaj uważamy, że ochrona naszych córek polega na zapewnianiu im fizycznego bezpieczeństwa, ale pamiętajmy też o emocjonalnym, moralnym oraz duchowym niebezpieczeństwie, jakie może na nie czyhać. Jeżeli dobrze wypełnisz swoją rolę, Twoja córka będzie czuła się bezpiecznie nawet wtedy, gdy fizycznie nie będzie Cię przy niej.

Bądź świadomy niebezpieczeństw i chroń swoją córkę. Przygotuj ją na radzenie sobie z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami, gdyż nie zawsze możesz być przy niej. Przedyskutujcie różne scenariusze zachowań w różnych sytuacjach - od telefonu na policję po zmianę opon. Możesz też przeprowadzić z nią taką rozmowę: “Co się dzieje, gdy okłamujesz przyjaciela?” albo „Co twoim zdaniem myśli nastoletni chłopak, kiedy dziewczyna ma na sobie taki strój?”. 

Ostatnim sposobem na chronienie naszych córek jest modlitwa. Fakt, że musimy chronić nasze córki, powinien nauczyć nas pokory, ponieważ nie zawsze będziemy mogli z nimi być i nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdego niebezpieczeństwa, jakie na nie czyha. Jednakże możemy prosić Boga o codzienną pieczę nad naszymi córkami.

Tato, jesteś istotnym źródłem zaspokajania tych pięciu potrzeb w życiu Twojej córki. Te potrzeby nie są ograniczone wiekiem. Ujawniają się tak samo w sercu małej dziewczynki ,jak i dorosłej kobiety, nawet będącej już mężatką.

Więcej informacji znajdziesz m.in. w książkach Mocni ojcowie, mocne córki Meg Meeker oraz Tato, czy wiesz, czego potrzebuje twoja córka? dr Michelle Watson.

Oceń ten artykuł:
brak ocen dla tego artykułu
średnia ocena: 4.6- liczba głosów: 5
Wesprzyj Tato.Net
Przekaż 1,5% podatku