Witaj w nowej roli!

Wielu ojców podkreśla brak przywiązania do dziecka zaraz po narodzinach. Przecież właśnie się spotkaliście! Jak więc możesz czuć głęboką więź tak szybko? Samo przyzwyczajenie się do myśli, że jesteś ojcem, a to maleństwo należy teraz do twojej rodziny, może ci zająć kilka godzin, dni, a nawet tygodni. Wkrótce jednak to dziecko będzie obecne w każdej twojej myśli. Nagle życie stanie się bardzo wyraźne. Będziesz kochał to dziecko i dbał o nie, ponieważ jest twoim skarbem. Może będziesz chciał zerwać z panującym w twojej rodzinie wzorcem i będziesz chciał dać synowi czy córce coś, czego nie dostałeś od swojego ojca? W każdym razie życie jest pełne, a ty rozkoszujesz się swoim dzieckiem. Ten wczesny etap ojcostwa jest szczególnie absorbujący. Jest paliwem dla następnych etapów. Pozwala wkroczyć w sferę ojcowskich odpowiedzialności z radością. Martin Greenberg opisuje ten okres jako fazę zabsorbowania: „Słowo zaabsorbowanie odnosi się do poczucia zaangażowania, troski i zainteresowania swoim dzieckiem. Ojciec czuje, że to uczucie go nie opuszcza. Ma nieodpartą chęć dotykania i trzymania w ramionach swojego dziecka. Wygląda to tak, jakby był przyciągnięty do tego niemowlaka przez jakąś siłę, nad którą nie ma żadnej kontroli”. Jednakże zaabsorbowanie to coś więcej niż zaangażowanie. Termin ‘absorbować’, z którego to słowo się wywodzi, znaczy ‘pochłaniać’. Kiedy ojciec jest pochłonięty własnym dzieckiem, staje się ono ważniejsze dla niego niż życie. Poza tym ojcowie czują się tak, jakby nagle sami urośli. Czują się więksi, silniejsi, starsi i mocniejsi. Dla mężczyzn, którzy wciąż przyzwyczajają się do tego, że są ojcami, jest to pobudzające doświadczenie. Dziecko nieskończenie fascynuje, a ty jesteś całkowicie zaabsorbowany swoją nową rolą. Niezależnie od tego, czy nawiążesz natychmiastową, głęboką relację ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, czy też powoli będziesz budował tę więź, zachęcam cię do upajania się radością! Kiedy doświadczasz zaabsorbowania, nakarm to uczucie i staraj się wzmacniać więź ze swoim dzieckiem. W końcu to jest najważniejszym celem etapu przywiązywania. Ken Canfield, Tworzenie więzi (fragment) Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Wielu ojców podkreśla brak przywiązania do dziecka zaraz po narodzinach. Przecież właśnie się spotkaliście! Jak więc możesz czuć głęboką więź tak szybko? Samo przyzwyczajenie się do myśli, że jesteś ojcem, a to maleństwo należy teraz do twojej rodziny, może ci zająć kilka godzin, dni, a nawet tygodni. Wkrótce jednak to dziecko będzie obecne w każdej twojej myśli. Nagle życie stanie się bardzo wyraźne.

Będziesz kochał to dziecko i dbał o nie, ponieważ jest twoim skarbem. Może będziesz chciał zerwać z panującym w twojej rodzinie wzorcem i będziesz chciał dać synowi czy córce coś, czego nie dostałeś od swojego ojca? W każdym razie życie jest pełne, a ty rozkoszujesz się swoim dzieckiem. Ten wczesny etap ojcostwa jest szczególnie absorbujący. Jest paliwem dla następnych etapów. Pozwala wkroczyć w sferę ojcowskich odpowiedzialności z radością.

Martin Greenberg opisuje ten okres jako fazę zabsorbowania: „Słowo zaabsorbowanie odnosi się do poczucia zaangażowania, troski i zainteresowania swoim dzieckiem. Ojciec czuje, że to uczucie go nie opuszcza. Ma nieodpartą chęć dotykania i trzymania w ramionach swojego dziecka. Wygląda to tak, jakby był przyciągnięty do tego niemowlaka przez jakąś siłę, nad którą nie ma żadnej kontroli”. Jednakże zaabsorbowanie to coś więcej niż zaangażowanie.

Termin ‘absorbować’, z którego to słowo się wywodzi, znaczy ‘pochłaniać’. Kiedy ojciec jest pochłonięty własnym dzieckiem, staje się ono ważniejsze dla niego niż życie. Poza tym ojcowie czują się tak, jakby nagle sami urośli. Czują się więksi, silniejsi, starsi i mocniejsi.

Dla mężczyzn, którzy wciąż przyzwyczajają się do tego, że są ojcami, jest to pobudzające doświadczenie. Dziecko nieskończenie fascynuje, a ty jesteś całkowicie zaabsorbowany swoją nową rolą. Niezależnie od tego, czy nawiążesz natychmiastową, głęboką relację ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, czy też powoli będziesz budował tę więź, zachęcam cię do upajania się radością! Kiedy doświadczasz zaabsorbowania, nakarm to uczucie i staraj się wzmacniać więź ze swoim dzieckiem. W końcu to jest najważniejszym celem etapu przywiązywania.

Ken Canfield, Tworzenie więzi (fragment)

Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Wesprzyj Inicjatywę Tato.Net

w budowaniu kultury odpowiedzialnego ojcostwa Chcę wesprzeć Tato.Net
Grzegorz Grochowski

Autor

Grzegorz Grochowski

Ojciec dwóch córek. Wykładowca w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Trener inicjatywy Tato.Net, założyciel Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Animator życia kulturalnego, laureat Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, w wolnych chwilach muzyk i kompozytor.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa

Sprawdź również: