Trudne zmiany

W okresie dojrzewania nasze pociechy z dzieci zmieniają się w dorosłych. Ta zmiana jest dramatyczna i ogromna. Kiedy ten okres się skończy, już nigdy nie będziemy w relacji z chłopcem czy dziewczynką. To będzie relacja ojca z mężczyzną lub z kobietą – dorosłego z dorosłym. Kim zaś w połowie okresu dojrzewania są synowie i córki? Dziećmi? I tak, i nie. Dorosłymi? I tak, i nie. Znajdują się w okresie przejściowym, któremu towarzyszą gwałtowne zmiany w każdej sferze życia. Biologicznie ciało nastolatka przechodzi transformację, która da jemu lub jej zdolność rozmnażania się. W tym wymiarze okres dojrzewania zwykle zaczyna się między 11. a 14. rokiem życia, a dziewczynki wchodzą w niego przed chłopcami. Oprócz uwalniania hormonów, które powodują zmiany nastroju i wywołują trądzik (który dodatkowo wpływa na wahania samopoczucia), transformacja ta jest związana z całą serią przerażających pytań: „Jak się to wszystko skończy?”, „Jak będę wyglądać?”. Najbardziej jednak przerażające jest następujące pytanie: „Czy jestem normalny?”. Lansowane w mediach wzorce piękna i męskości, a także różne tempo wchodzenia w wiek dojrzewania powodują, że większość dzieci zastanawia się nad tym, czy wszystko jest z nimi w porządku. „Moje piersi są zbyt małe” – jęczy jedna dziewczyna. „Moje piersi są za duże” – lamentuje inna. To zamieszanie może kompletnie zaburzyć samoocenę. Żadna choroba psychiczna nie przeczy logice bardziej niż rozpowszechnione wśród nastolatków anoreksja i bulimia. Dziewczyna, wyglądająca prawie jak szkielet, jest w stanie, patrząc na swoje odbicie w lustrze, oświadczyć: „Jestem za gruba”. Ojciec musi mieszkać z dzieckiem, które próbuje za wszelką cenę zaakceptować swoje zmiany biologiczne, a stres z tym się łączący może przenieść się na cały dom. Ty również musisz się dostosować do zmian związanych z rozwijającym się ciałem twojego dziecka. Jak zareagujesz, gdy po raz pierwszy syn wygra z tobą w rzutach do kosza? W jaki sposób okażesz uczucie córce, która wygląda teraz bardziej jak kobieta niż mała dziewczynka? Możemy osiągnąć znacznie więcej w tym czasie, niż tylko przetrwać lub uciszać burzę, jeśli nie dopuścimy do nieodwracalnych szkód w relacji i wytrzymamy do następnego etapu. To pewnie będzie trudna podróż przez wyboisty teren, ale nigdzie nie jest napisane, że każdy okres dojrzewania musi być dysfunkcyjny albo że każdy nastolatek musi nienawidzić własnego ojca. Ken Canfield, Wspaniały czas zmian (fragment) Książka dostępna jest w TatoSklepie.

W okresie dojrzewania nasze pociechy z dzieci zmieniają się w dorosłych. Ta zmiana jest dramatyczna i ogromna. Kiedy ten okres się skończy, już nigdy nie będziemy w relacji z chłopcem czy dziewczynką. To będzie relacja ojca z mężczyzną lub z kobietą – dorosłego z dorosłym.

Kim zaś w połowie okresu dojrzewania są synowie i córki? Dziećmi? I tak, i nie. Dorosłymi? I tak, i nie. Znajdują się w okresie przejściowym, któremu towarzyszą gwałtowne zmiany w każdej sferze życia. Biologicznie ciało nastolatka przechodzi transformację, która da jemu lub jej zdolność rozmnażania się. W tym wymiarze okres dojrzewania zwykle zaczyna się między 11. a 14. rokiem życia, a dziewczynki wchodzą w niego przed chłopcami.

Oprócz uwalniania hormonów, które powodują zmiany nastroju i wywołują trądzik (który dodatkowo wpływa na wahania samopoczucia), transformacja ta jest związana z całą serią przerażających pytań: „Jak się to wszystko skończy?”, „Jak będę wyglądać?”. Najbardziej jednak przerażające jest następujące pytanie: „Czy jestem normalny?”. Lansowane w mediach wzorce piękna i męskości, a także różne tempo wchodzenia w wiek dojrzewania powodują, że większość dzieci zastanawia się nad tym, czy wszystko jest z nimi w porządku. „Moje piersi są zbyt małe” – jęczy jedna dziewczyna. „Moje piersi są za duże” – lamentuje inna. To zamieszanie może kompletnie zaburzyć samoocenę.

Żadna choroba psychiczna nie przeczy logice bardziej niż rozpowszechnione wśród nastolatków anoreksja i bulimia. Dziewczyna, wyglądająca prawie jak szkielet, jest w stanie, patrząc na swoje odbicie w lustrze, oświadczyć: „Jestem za gruba”. Ojciec musi mieszkać z dzieckiem, które próbuje za wszelką cenę zaakceptować swoje zmiany biologiczne, a stres z tym się łączący może przenieść się na cały dom.

Ty również musisz się dostosować do zmian związanych z rozwijającym się ciałem twojego dziecka. Jak zareagujesz, gdy po raz pierwszy syn wygra z tobą w rzutach do kosza? W jaki sposób okażesz uczucie córce, która wygląda teraz bardziej jak kobieta niż mała dziewczynka? Możemy osiągnąć znacznie więcej w tym czasie, niż tylko przetrwać lub uciszać burzę, jeśli nie dopuścimy do nieodwracalnych szkód w relacji i wytrzymamy do następnego etapu. To pewnie będzie trudna podróż przez wyboisty teren, ale nigdzie nie jest napisane, że każdy okres dojrzewania musi być dysfunkcyjny albo że każdy nastolatek musi nienawidzić własnego ojca.

Ken Canfield, Wspaniały czas zmian (fragment)

Książka dostępna jest w TatoSklepie.

Wesprzyj Inicjatywę Tato.Net

w budowaniu kultury odpowiedzialnego ojcostwa Chcę wesprzeć Tato.Net
Grzegorz Grochowski

Autor

Grzegorz Grochowski

Ojciec dwóch córek. Wykładowca w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Trener inicjatywy Tato.Net, założyciel Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Animator życia kulturalnego, laureat Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, w wolnych chwilach muzyk i kompozytor.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa

Sprawdź również: