Pięć rzeczy, które Twoje dzieci chciałyby od Ciebie otrzymać

Wielu ojców nie wie jak maksymalnie wykorzystać czas spędzany z dziećmi, ponieważ czują, że wspólne chwile uciekają im przez palce. Jeden z ojców wpadł na interesujący pomysł, aby sensownie spędzać czas z trójką swoich nastoletnich dzieci. Robert i jego rodzina organizują wspólne spotkania raz na jakiś czas, aby dać każdemu możliwość powiedzieć, co u niego słychać lub wyrazić ewentualne zastrzeżenia. Pewnego dnia, podczas rodzinnego spotkania Robert zorganizował następujące ćwiczenie: każde dziecko miało podać pięć rzeczy, których chciałyby się nauczyć zanim opuszczą dom rodzinny. Robert i jego żona również wymienili pięć rzeczy, które chcieliby, aby ich dzieci umiały. Jego dzieci wymieniły: jak naprawiać samochód, jak zarządzać czasem, jak znaleźć pracę, jak przyrządzać jajecznicę i tosty, jak naprawić kurek w kranie lub do wymienić. A co wymieniłyby twoje dzieci? Do przemyślenia… Przekazywanie wiedzy dzieciom jest ważnym i nigdy niekończącym się zadaniem. Istnieją setki a nawet tysiące rzeczy, które dzieci powinny zaobserwować i nauczyć się od Ciebie. Nawet, jeśli to ukrywają, zdają sobie sprawę, że nie wiedzą wszystkiego. Wiedzą, że któregoś dnia opuszczą dom i będą potrzebowały wielu informacji i umiejętności, aby sobie poradzić samemu. Twoim zadaniem jest przygotować dzieci na ten czas. Twoim pierwszym zadaniem do wykonania na dziś jest zrobić to, co Robert – zapytać dzieci, czego chcą się od Ciebie nauczyć. Na razie zacznij od pięciu rzeczy, zawsze możesz coś dodać później lub zacząć nową listę, kiedy zrealizujesz poprzednią. To wspaniałe ćwiczenie, aby ustawić przed sobą cele w stosunku do każdego dziecka. Ważne jest, abyś miał jasne priorytety i wykorzystywał maksymalnie każdą możliwość spędzania czasu z dziećmi. Punkty do działania dla zaangażowanego taty: ●   Tak jak Robert poproś dzieci, aby wymieniły 5 rzeczy, których chciałyby się nauczyć zanim opuszczą dom. ●   Porozmawiaj z żoną o celach i umiejętnościach dostosowanych do wieku każdego dziecka, podczas kolejnych miesięcy: zawiązywanie sznurówek, przygotowywanie posiłków, koszenie trawy, poszukiwanie odpowiednich informacji w Internecie. ●   Udostępnij dziecku budżet rodzinny i bieżące rachunki do wglądu, aby mogły lepiej zrozumieć ile kosztuje samo wyżywienie i oświetlenie. ●   Niezależnie od wieku dziecka, pozwól mu towarzyszyć w weekendowych, konserwacyjnych pracach domowych. ●   Pomóż dzieciom odnaleźć książki pisarzy, których lubią czytać. ●   Zachęć dziecko do poznawania przysłów, z których będą mogli dowiedzieć się, że w niektórych z nich zawarte są ponadczasowe mądrości i lekcje.

pedzle link fotoWielu ojców nie wie jak maksymalnie wykorzystać czas spędzany z dziećmi, ponieważ czują, że wspólne chwile uciekają im przez palce. Jeden z ojców wpadł na interesujący pomysł, aby sensownie spędzać czas z trójką swoich nastoletnich dzieci.

Robert i jego rodzina organizują wspólne spotkania raz na jakiś czas, aby dać każdemu możliwość powiedzieć, co u niego słychać lub wyrazić ewentualne zastrzeżenia. Pewnego dnia, podczas rodzinnego spotkania Robert zorganizował następujące ćwiczenie: każde dziecko miało podać pięć rzeczy, których chciałyby się nauczyć zanim opuszczą dom rodzinny. Robert i jego żona również wymienili pięć rzeczy, które chcieliby, aby ich dzieci umiały. Jego dzieci wymieniły: jak naprawiać samochód, jak zarządzać czasem, jak znaleźć pracę, jak przyrządzać jajecznicę i tosty, jak naprawić kurek w kranie lub do wymienić. A co wymieniłyby twoje dzieci?

Do przemyślenia…

Przekazywanie wiedzy dzieciom jest ważnym i nigdy niekończącym się zadaniem. Istnieją setki a nawet tysiące rzeczy, które dzieci powinny zaobserwować i nauczyć się od Ciebie. Nawet, jeśli to ukrywają, zdają sobie sprawę, że nie wiedzą wszystkiego. Wiedzą, że któregoś dnia opuszczą dom i będą potrzebowały wielu informacji i umiejętności, aby sobie poradzić samemu. Twoim zadaniem jest przygotować dzieci na ten czas.

Twoim pierwszym zadaniem do wykonania na dziś jest zrobić to, co Robert – zapytać dzieci, czego chcą się od Ciebie nauczyć. Na razie zacznij od pięciu rzeczy, zawsze możesz coś dodać później lub zacząć nową listę, kiedy zrealizujesz poprzednią. To wspaniałe ćwiczenie, aby ustawić przed sobą cele w stosunku do każdego dziecka. Ważne jest, abyś miał jasne priorytety i wykorzystywał maksymalnie każdą możliwość spędzania czasu z dziećmi.

Punkty do działania dla zaangażowanego taty:

●   Tak jak Robert poproś dzieci, aby wymieniły 5 rzeczy, których chciałyby się nauczyć zanim opuszczą dom.

●   Porozmawiaj z żoną o celach i umiejętnościach dostosowanych do wieku każdego dziecka, podczas kolejnych miesięcy: zawiązywanie sznurówek, przygotowywanie posiłków, koszenie trawy, poszukiwanie odpowiednich informacji w Internecie.

●   Udostępnij dziecku budżet rodzinny i bieżące rachunki do wglądu, aby mogły lepiej zrozumieć ile kosztuje samo wyżywienie i oświetlenie.

●   Niezależnie od wieku dziecka, pozwól mu towarzyszyć w weekendowych, konserwacyjnych pracach domowych.

●   Pomóż dzieciom odnaleźć książki pisarzy, których lubią czytać.

●   Zachęć dziecko do poznawania przysłów, z których będą mogli dowiedzieć się, że w niektórych z nich zawarte są ponadczasowe mądrości i lekcje.

Autor

Cezary Pachoł

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa

Sprawdź również: