Noworoczny wieczór marzeń – jak wzmocnić kreatywność dziecka?

Na początku stycznia dobrze jest z wdzięcznością spojrzeć z pozycji ojca wstecz, na rok, który minął, ale również „do przodu”, na rok, który się rozpoczyna. Czynimy tak w wielu aspektach naszego życia i warto zaangażować w to również dzieci. W pierwszych dniach nowego roku poświęć trochę czasu, aby w miłej atmosferze (na przykład przy ulubionej planszówce lub uroczystej kolacji), zastanowić się nad minionym czasem oraz pomarzyć razem z dziećmi.

To okazja, aby okazać dzieciom oraz ich mamie wdzięczność za rzeczy, które uznajecie za sukcesy oraz stworzyć klimat do dzielenia się marzeniami w rodzinnym gronie. Zapewne zauważysz też, co możesz poprawić w swoim ojcostwie, możesz też pomóc dzieciom rozwijać się w ważnych dla nich obszarach.

Po pierwsze popatrz na siebie i swoją rodzinę na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Za co chciałbyś podziękować swoim dzieciom? Zapewne trochę urosły i zmieniły się fizycznie, co koniecznie trzeba odnotować. Pojawiały się sukcesy, nowe doświadczenia, momenty przełomowe, konieczne było również przystosowanie się do nowych warunków.

Przede wszystkim zastanów się w jaki konkretny sposób możesz docenić każde z dzieci. Może twój syn jest teraz zaledwie o kilka centymetrów niższy od ciebie? Może w ubiegłym roku objął ważną funkcję w szkole lub w klubie sportowym? Powiedz do niego „Synu, jestem z ciebie dumny” i wymień kilka powodów swojej dumy.

Może twoja córka zagrała pierwsze skrzypce w zespole muzycznym lub pomogła przyjaciółce przetrwać trudny czas? A może jest brzdącem, który dopiero co opanował chodzenie, a do tego nauczył się korzystać z nocnika? Jeśli jest już trochę starsza, być może świetnie odnalazła się w przedszkolu? Pochwal ją za osiągnięcie jakiegoś celu albo dokonanie czegoś godnego podziwu.

Początek roku to również dobry czas na dzielenie się swoimi marzeniami. Jeżeli planujesz specjalny „wieczór marzeń” związany z rozpoczynającym się rokiem, dzień wcześniej uprzedź dzieci o tym planie. Po omówieniu osiągnięć minionych dwunastu miesięcy, spójrz również na nowy rok osobno z każdym ze swoich dzieci. Bądź optymistą i inspiratorem. Zachęć je, by opowiedziały o swoich postanowieniach noworocznych oraz marzeniach. Z jakimi wyzwaniami się zmierzą? Jakie doświadczenia są przed nimi?

Czy czekają na tak zwane „rytuały przejścia” związane z poważną, życiową zmianą? Może twój sześciolatek zacznie szkołę? Pozna wielu kolegów, co wiąże się z nowymi doświadczeniami i wyzwaniami. Niewykluczone, że spowoduje to również trochę nowych konfliktów, ponieważ więcej czasu będzie teraz spędzać z kolegami niż z rodziną. W dużej mierze to samo dotyczy 19-latka, który właśnie rozpoczyna studia. Być może twoja córka podejmie pierwszą pracę zarobkową? A może zacznie wyczynowo uprawiać sport? Pojawiają się nowe wyzwania i kolejne zmiany.

Weź sobie do serca rozmowę na temat spodziewanych wydarzeń, planowanych celów oraz marzeń. Dlaczego?  Jako ojciec, możesz odegrać naprawdę istotną rolę, pomagając swoim dzieciom w osiągnięciu ich celów i marzeń. Może wesprzesz finansowo ich edukację, nauczysz ich nowej umiejętności albo będziesz towarzyszył podczas treningów sportowych?

Będąc tatą, jesteś w stanie odpowiednio przygotować dzieci do nowych wyzwań, zachęcać je i budować ich pewność siebie. Przede wszystkim zaś, drogi tato, zakomunikujesz dzieciom, że naprawdę ci na nich zależy, że pragniesz dla nich tego co najlepsze i że jesteś dla nich zawsze, niezależnie od tego, co się w tym roku wydarzy.

 

Dziękujemy  portalowi National Center for Fathering za udostępnienie materiałów na podstawie których redakcja Tato.Net opracowała artykuł.

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Przeprowadź noworoczną „rozmowę marzeń” z całą rodziną, podczas której omówicie, co każdy z was chciałby robić, osiągnąć i czego się nauczyć w tym roku.
  2. Zaplanuj ciekawy czas z każdym ze swoich dzieci i omów z nim szczegółowo którekolwiek z ich marzeń czy pragnień na nadchodzący rok. Zadawaj pytania i po prostu słuchaj. Możesz też opowiedzieć coś o swojej młodości, kiedy miałeś tyle lat co one.
  3. Zaplanuj kilka dni w roku na rozwój swoich ojcowskich kompetencji – może to być Forum Tato.Net lub WarszTaty. Ten czas będzie procentował i skorzysta z tego cała rodzina. Daty Forum Tato.Net są już wyznaczone, odnotuj je w swoim kalendarzu: Edycja wiosenna - Zabrze, 6 kwietnia 2019 r. Edycja jesienna - Warszawa, 16 listopada 2019 r.