Nie taka wywiadówka straszna

Powody, dla których sporą część ojców trudno jest namówić do wizyty na wywiadówce i argumenty za tym, żeby ich jednak namawiać.

Wyczuwamy to coraz silniej: nasze dziecko nie patrzy już na nas bezkrytycznie. Wiedzę, którą przekazujemy mu o świecie filtruje, jakby z kimś ją w myślach konsultowało. Zastanawiamy się o co chodzi aż w pewnym momencie słyszymy: – Tato, ale pani w szkole powiedziała…

Ojcowie nie lubią szkoły?

Nauczyciel jest dla dziecka w wieku szkolnym drugim po rodzicach autorytetem. Bywa, że w wielu dziedzinach wysuwa się na prowadzenie. Nauczyciel pomaga zrozumieć otaczający świat i wprowadza w różnorakie kompetencje. Naturalnym stanem rzeczy w relacji ojciec ucznia – nauczyciel, powinna być współpraca. W praktyce bywa różnie. Tatusiowie niechętnie odwiedzają szkołę, tłumacząc się brakiem czasu, ale tak naprawdę problemy często leżą głębiej.

U niektórych ojców szkoła wywołuje bolesne wspomnienia z dzieciństwa. Odczuwają, że traktowani są tam jak dzieci, nie czują się komfortowo siedząc w szkolnych ławkach itd. Świadomi feminizacji środowiska oświaty, przekazują kwestie kontaktów z nauczycielkami własnym małżonkom. Część ojców ma poczucie, że płaci niemałe podatki, które idą między innymi na szkolnictwo. W związku z tym nastawieni są by wymagać i rozliczać a niekoniecznie współpracować. Inni rozczarowani są faktem, że szkoła nie okazuje wrażliwości na specyficzne potrzeby i predyspozycje ich dzieci. Szczególnie drażliwym obszarem jest ocenianie. Wydaje się, że niektórzy ojcowie mają problem ambicjonalny z przyjęciem porażek edukacyjnych swoich pociech.

Chodzić, czy nie chodzić?

To tylko niektóre powody dla których sporą część tatusiów trudno jest namówić do wizyty na wywiadówce lub do indywidualnych konsultacji z nauczycielem. Czy dezercja z uczestnictwa w wywiadówce to najlepszy wybór? Są poważne argumenty za tym, że nie:

  • Dzięki kontaktom z nauczycielami lepiej poznasz charakter swojej córki lub syna. Przekazane przezeń bezcenne informacje będą dotyczyć tego jak dziecko zachowuje się w momentach kiedy Ciebie nie ma w pobliżu. Poznasz jakie jest w stosunku do rówieśników, nauczycieli, innych dorosłych. Informacje te mogą Cię nieraz mocno zaskoczyć.
  • Dzięki regularnym kontaktom z nauczycielem zdobędziesz wiedzę umożliwiającą porównanie zdolności i pracowitości twojego dziecka do jego rówieśników. Nawet jeśli spojrzenie nauczyciela wyda ci się nieobiektywne, to jednak suche fakty rzucą jakieś światło na kształtujący się profil zainteresowań i uzdolnień dziecka.
  • Zyskasz możliwość przybliżenia nauczycielowi wiedzy, która pomoże mu lepiej zrozumieć Twoje dziecko i lepiej pokierować jego uczeniem się. Często wiedza o sytuacji rodzinnej umożliwi nauczycielowi unikanie błędnych decyzji a twojej pociesze oszczędzi niepotrzebnych frustracji.
  • Zarówno Ty,  jak i nauczyciel zyskacie szansę na lepsze wzajemne poznanie, na zadzierzgnięcie więzi, która otworzy drzwi do skuteczniejszej współpracy. Trzymając „wspólną linię” łatwiej wam będzie o dobre efekty. Dziecko skorzysta na tym najbardziej.

Ważne jest nastawienie

Aby wymienione korzyści mogły zaistnieć, potrzebne jest z Twojej strony odpowiednie nastawienie mentalne. Podczas trwania rozmowy z nauczycielem postaraj się utrzymać w pamięci założenie, że macie ten sam cel: dobro ucznia, którym jest Twoje dziecko. Zadawaj konkretne, merytoryczne pytania. Możesz je sobie wcześniej przygotować na kartce, dzięki temu oszczędzisz czas i dowiesz się więcej. W sytuacji zaistnienia różnicy zdań nie ciągnij sporu, bo małe są szanse, że przekonasz oponenta w tak krótkim czasie. Zresztą, nie oto przecież chodzi. No i bardzo ważne: postaraj się okazać wyrozumiałość dla nieraz mocno nadszarpniętych nerwów pedagoga. To nie jest łatwy zawód i powoduje nieraz poważne uszczerbki na zdrowiu. Elegancja, przyjemny wygląd, a nawet drobny upominek w postaci słodyczy również nie zawadzi. Pamiętaj, że ludzie traktowani poważnie odwzajemniają się tym samym.

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Co wiesz o życiu szkolnym Twojego dziecka? Co chciałbyś o nim wiedzieć? Czy rozmowa z nauczycielem może w tym pomóc?
  2. Zastanów się, jakie jest Twoje podejście do nauczycieli Twojego dziecka. Pomyśl, co można w nim ulepszyć. Więcej wyrozumiałości, szacunku, a może stanowczości?
  3. Zrób listę pytań do nauczyciela, które zadasz w czasie Twojej kolejnej wizyty w szkole.
Grzegorz Grochowski

Autor

Grzegorz Grochowski

Ojciec dwóch córek. Wykładowca w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Trener inicjatywy Tato.Net, założyciel Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Animator życia kulturalnego, laureat Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, w wolnych chwilach muzyk i kompozytor.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa