A mój tata jest strażakiem! – o autorytecie

Mundur pomógł mi zbudować autorytet wśród moich dzieci - mówi na Forum Tato.Net Stanisław Dragon, strażak. Jestem ojcem trójki – mam 24-letnią córkę, 20-letniego syna i 12-letnią córkę. To właśnie dzieci, na podstawie tego, co usłyszały ode mnie o strażakach, zbudowały mój autorytet w przedszkolu i w szkole. Chwaliły się: „Mój tata jest strażakiem, on ratuje dzieci, gasi pożary!”. Poważanie w oczach tych młodych ludzi miałem załatwione dzięki mundurowi. Lecz gdyby ktoś teraz kazał mi go zdjąć i usiąść w tłumie, zupełnie bym się nie wyróżniał. Nie jestem superbohaterem, spotykam te same problemy wychowawcze jak każdy, kto buduje rodzinę.

Mój dom zbudowałem razem z małżonką w oparciu o powierzenie swojego życia Jezusowi jako Zbawicielowi. Oddałem Jemu całe moje życie domowe i zawodowe. Uważam, że to był początek naszego sukcesu w małżeństwie. Ten moment, w którym obraliśmy kierunek i podjęliśmy decyzję, by przyjąć konkretne wartości, które są potrzebne naszemu małżeństwu, naszej rodzinie. Potem miałem to szczęście wskoczyć w mundur i wszystko się jakoś fajnie potoczyło. Nawiązując właśnie do mojego zawodu, chciałbym opowiedzieć o pewnym zdarzeniu, które spowodowało we mnie zwrot w spojrzeniu na ojcostwo.

O oparzeniach i większych boleściach

Miałem wtedy dyżur domowy, czyli przebywałem w domu, ale w razie potrzeby musiałem stawić się na akcję. Zostałem wezwany do pożaru mieszkania na czwartym piętrze. Podjeżdżając na miejsce, spostrzegłem, że przez okno wylatują fragmenty wyposażenia, więc wiedziałem, że już  po pożarze, strażacy robią porządek.  W ugaszonym mieszkaniu widzę mężczyznę koło pięćdziesiątki. Siedzi na fotelu, nogi ma zanurzone w wiadrze z wodą, a więc oparzenia. Pytam go, co się stało. „Żona mi nie dawała spokoju, więc postanowiłem w końcu wyczyścić tę boazerię rozpuszczalnikiem. Potem żona mnie wkurzyła jeszcze bardziej, więc trzasnąłem tym rozpuszczalnikiem o ziemię, papieros mi wypadł, zapaliło się i wyszło tak, jak pan widzi”. Pocieszałem go, że miał sporo szczęścia, skoro nikomu nic się nie stało. Myślałem, że jest to już koniec całej tragedii, jaka się w tej rodzinie wydarzyła. Niestety, ten najgorszy moment rozegrał się na parterze.

postanowiłem sobie, że nigdy nie doprowadzę do sytuacji, w której moje własne dziecko miałoby skierować do mnie takie słowa

W związku z tym, że pogotowie nie było w stanie tego człowieka znieść, bo przyjechało tylko dwóch ratowników, poproszono nas, strażaków, o pomoc. Znosiliśmy go w pozycji siedzącej – nie mógł chodzić, był oparzony. Jego cała rodzina – od żony, przez starsze dzieci aż po te najmłodsze – stała na schodach przy wejściu.  Na jego widok wszyscy zaczęli go przeklinać: „Ty taki…, a żeby cię…”.

Moment zwrotny

To był moment zwrotny w moim życiu. Wiedziałem, że nie chcę doświadczyć podobnych rzeczy, co ten ojciec. Teraz, kiedy zajmuję się dziećmi, postanowiłem sobie, że nigdy nie doprowadzę do sytuacji, w której moje własne dziecko miałoby skierować do mnie takie słowa. Więc dużo uwagi  poświęcam relacji z dziećmi, by móc wskazywać im właściwe drogi. Tu zawód nie ma znaczenia. To, że jestem strażakiem, policjantem, czy kucharzem, nie ma nic wspólnego z wychowaniem dzieci. Trzeba być człowiekiem, mieć  pewne wartości i umieć je przekazywać. Nie jest łatwo. Doświadczam tych trudności. Nasze dzieci, tak jak wszystkie, też się buntują.  To normalne.  Mój mundur może pomóc mi mieć autorytet u małych dzieci, ale starsze potrzebują rzeczywistego ojca, nie tylko jego munduru. W relacje z dziećmi muszę wciąż inwestować czas, wysiłek, by w chwili próby nie chować się za mundurem. Siłą mojego autorytetu jako ojca jest miłość, więź, która łączy nas w rodzinie. Nie mam zamiaru używać innej siły.  

Wypowiedź Stanisława Dragona, oficera Straży Pożarnej w Chorzowie, prelegenta VI Forum Tato.Net „Bezpieczeństwo i troska”.
 
 
Forum Tato.Net to doroczny, międzynarodowy kongres ojcowski, dający uczestnikom inspirację, wiedzę i możliwość wymiany dobrych praktyk. Edycja VI odbyła się w 2014 roku w Zabrzu pod hasłem „Bezpieczeństwo i troska”. Ze wszystkimi konferencjami tego Forum można zapoznać się tutaj .

Autor

Stanisław Dragon

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa