Historia Dnia Ojca

Historia obchodów Dnia Ojca rozpoczyna się w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. To właśnie tam, w 1910 roku, podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej matce, Sonora Dodd Smart uświadomiła sobie, że po śmierci mamy, wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa zajmował się samodzielnie jej ojciec. Sonora zapragnęła, aby wiedział, jak wiele znaczy on dla niej i jej rodzeństwa i jak bardzo go kocha i ceni. Jej tato poświęcił wszystko, aby spełnić swoje rodzicielskie obowiązki i był w oczach swojej córki najsilniejszym, najbardziej miłosiernym i kochanym człowiekiem. Sonora zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta. Jej projekt zyskał akceptację. Ustalono również datę Dnia Ojca na 5 czerwca (rocznicę śmierci ojca Wiliama Jacksona Smarta – ojca Sonory). Ze względu na brak czasu na przygotowania do święta, przeniesiono je na 19 czerwca. Pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton. Bardzo szybko święto stało się popularne również w innych regionach Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku Prezydent USA Calvin Coolidge, zaakceptował oficjalnie Dzień Ojca, gdyż zdawał sobie sprawę, że będzie on doskonałą sposobnością umocnienia miłości pomiędzy ojcami a ich dziećmi, a jednocześnie będzie przypominać ojcom o ich rodzicielskich obowiązkach. W 1956 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął rezolucję o konieczności utworzenia podobnego święta. Dziesięć lat później – w 1966 roku – prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Niestety, Kongres nie potwierdził oficjalnie tego faktu. Dopiero w 1972 roku Prezydent Nixon zatwierdził prawnie Dzień Ojca. Od tego roku można więc mówić oficjalnie o Święcie Taty, o dniu, który początkowo pojawił się jako wyrażenie miłości i wdzięczności córki do swojego Ojca. W ślad za USA, Dzień Ojca obchodzony w trzecią niedziele czerwca, zaczęli świętować mieszkańcy krajów takich jak: Wielka Brytania, Holandia, Chiny i wiele, wiele innych. W chwili obecnej święto to (chociaż w różnych terminach) obchodzone jest w większości Państw na świecie.

Historia obchodów Dnia Ojca rozpoczyna się w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. To właśnie tam, w 1910 roku, podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej matce, Sonora Dodd Smart uświadomiła sobie, że po śmierci mamy, wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa zajmował się samodzielnie jej ojciec.

Sonora zapragnęła, aby wiedział, jak wiele znaczy on dla niej i jej rodzeństwa i jak bardzo go kocha i ceni. Jej tato poświęcił wszystko, aby spełnić swoje rodzicielskie obowiązki i był w oczach swojej córki najsilniejszym, najbardziej miłosiernym i kochanym człowiekiem.

Sonora zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta. Jej projekt zyskał akceptację. Ustalono również datę Dnia Ojca na 5 czerwca (rocznicę śmierci ojca Wiliama Jacksona Smarta – ojca Sonory). Ze względu na brak czasu na przygotowania do święta, przeniesiono je na 19 czerwca. Pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton.

Bardzo szybko święto stało się popularne również w innych regionach Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku Prezydent USA Calvin Coolidge, zaakceptował oficjalnie Dzień Ojca, gdyż zdawał sobie sprawę, że będzie on doskonałą sposobnością umocnienia miłości pomiędzy ojcami a ich dziećmi, a jednocześnie będzie przypominać ojcom o ich rodzicielskich obowiązkach.

W 1956 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął rezolucję o konieczności utworzenia podobnego święta. Dziesięć lat później – w 1966 roku – prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Niestety, Kongres nie potwierdził oficjalnie tego faktu. Dopiero w 1972 roku Prezydent Nixon zatwierdził prawnie Dzień Ojca.

Od tego roku można więc mówić oficjalnie o Święcie Taty, o dniu, który początkowo pojawił się jako wyrażenie miłości i wdzięczności córki do swojego Ojca.

W ślad za USA, Dzień Ojca obchodzony w trzecią niedziele czerwca, zaczęli świętować mieszkańcy krajów takich jak: Wielka Brytania, Holandia, Chiny i wiele, wiele innych. W chwili obecnej święto to (chociaż w różnych terminach) obchodzone jest w większości Państw na świecie.

Wesprzyj Inicjatywę Tato.Net

w budowaniu kultury odpowiedzialnego ojcostwa Chcę wesprzeć Tato.Net
Dariusz Cupiał

Autor

Dariusz Cupiał

Absolwent KUL, inicjator Tato.Net, trener, fundator Fundacji Cyryla i Metodego. Należy do Stowarzyszenia Innowatorów społecznych ASHOKA i Stowarzyszenia Diakonia Światło-Życie. Jako trener przeprowadził ponad 1400 godzin szkoleniowych dla ojców, w tym przeszkolił ponad 100 osadzonych ojców w zakładach karnych i aresztach śledczych. Ojciec trójki dorosłych dzieci, dziadek trójki wnuków. Pasjonat jazdy konnej i gór. Autor książki Kolumbowie naszego pokolenia.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa

Sprawdź również: