Historia Dnia Ojca

Historia obchodów Dnia Ojca rozpoczyna się w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. To właśnie tam, w 1910 roku, podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej matce, Sonora Dodd Smart uświadomiła sobie, że po śmierci mamy, wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa zajmował się samodzielnie jej ojciec. Sonora zapragnęła, aby wiedział, jak wiele znaczy on dla niej i jej rodzeństwa i jak bardzo go kocha i ceni. Jej tato poświęcił wszystko, aby spełnić swoje rodzicielskie obowiązki i był w oczach swojej córki najsilniejszym, najbardziej miłosiernym i kochanym człowiekiem. Sonora zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta. Jej projekt zyskał akceptację. Ustalono również datę Dnia Ojca na 5 czerwca (rocznicę śmierci ojca Wiliama Jacksona Smarta – ojca Sonory). Ze względu na brak czasu na przygotowania do święta, przeniesiono je na 19 czerwca. Pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton. Bardzo szybko święto stało się popularne również w innych regionach Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku Prezydent USA Calvin Coolidge, zaakceptował oficjalnie Dzień Ojca, gdyż zdawał sobie sprawę, że będzie on doskonałą sposobnością umocnienia miłości pomiędzy ojcami a ich dziećmi, a jednocześnie będzie przypominać ojcom o ich rodzicielskich obowiązkach. W 1956 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął rezolucję o konieczności utworzenia podobnego święta. Dziesięć lat później – w 1966 roku – prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Niestety, Kongres nie potwierdził oficjalnie tego faktu. Dopiero w 1972 roku Prezydent Nixon zatwierdził prawnie Dzień Ojca. Od tego roku można więc mówić oficjalnie o Święcie Taty, o dniu, który początkowo pojawił się jako wyrażenie miłości i wdzięczności córki do swojego Ojca. W ślad za USA, Dzień Ojca obchodzony w trzecią niedziele czerwca, zaczęli świętować mieszkańcy krajów takich jak: Wielka Brytania, Holandia, Chiny i wiele, wiele innych. W chwili obecnej święto to (chociaż w różnych terminach) obchodzone jest w większości Państw na świecie.

Historia obchodów Dnia Ojca rozpoczyna się w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. To właśnie tam, w 1910 roku, podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej matce, Sonora Dodd Smart uświadomiła sobie, że po śmierci mamy, wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa zajmował się samodzielnie jej ojciec.

Sonora zapragnęła, aby wiedział, jak wiele znaczy on dla niej i jej rodzeństwa i jak bardzo go kocha i ceni. Jej tato poświęcił wszystko, aby spełnić swoje rodzicielskie obowiązki i był w oczach swojej córki najsilniejszym, najbardziej miłosiernym i kochanym człowiekiem.

Sonora zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta. Jej projekt zyskał akceptację. Ustalono również datę Dnia Ojca na 5 czerwca (rocznicę śmierci ojca Wiliama Jacksona Smarta – ojca Sonory). Ze względu na brak czasu na przygotowania do święta, przeniesiono je na 19 czerwca. Pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton.

Bardzo szybko święto stało się popularne również w innych regionach Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku Prezydent USA Calvin Coolidge, zaakceptował oficjalnie Dzień Ojca, gdyż zdawał sobie sprawę, że będzie on doskonałą sposobnością umocnienia miłości pomiędzy ojcami a ich dziećmi, a jednocześnie będzie przypominać ojcom o ich rodzicielskich obowiązkach.

W 1956 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął rezolucję o konieczności utworzenia podobnego święta. Dziesięć lat później – w 1966 roku – prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Niestety, Kongres nie potwierdził oficjalnie tego faktu. Dopiero w 1972 roku Prezydent Nixon zatwierdził prawnie Dzień Ojca.

Od tego roku można więc mówić oficjalnie o Święcie Taty, o dniu, który początkowo pojawił się jako wyrażenie miłości i wdzięczności córki do swojego Ojca.

W ślad za USA, Dzień Ojca obchodzony w trzecią niedziele czerwca, zaczęli świętować mieszkańcy krajów takich jak: Wielka Brytania, Holandia, Chiny i wiele, wiele innych. W chwili obecnej święto to (chociaż w różnych terminach) obchodzone jest w większości Państw na świecie.

Wesprzyj Inicjatywę Tato.Net

by każda rodzina była silna obecnością ojca Tak, składam darowiznę na Tato.Net
Dariusz Cupiał

Autor

Dariusz Cupiał

Absolwent KUL, inicjator Tato.Net, trener, fundator Fundacji Cyryla i Metodego. Należy do Stowarzyszenia Innowatorów społecznych ASHOKA i Stowarzyszenia Diakonia Światło-Życie. Jako trener przeprowadził ponad 1400 godzin szkoleniowych dla ojców, w tym przeszkolił ponad 100 osadzonych ojców w zakładach karnych i aresztach śledczych. Ojciec trójki dorosłych dzieci, dziadek trójki wnuków. Pasjonat jazdy konnej i gór. Autor książki Kolumbowie naszego pokolenia.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa

Sprawdź również: