5 pomocnych wskazówek dla zapracowanego taty

W dzisiejszym świecie zapracowanie jest jednym z powodów, który przeszkadza rodzinom w utrzymaniu bliskich relacji. Łatwo przychodzi nam oderwać się od rodzinnego życia, a przecież to ono priorytetem. To wydaje się oczywiste, jednak utrzymanie na pierwszym miejscu spraw pierwszorzędnych jest dużym wyzwaniem.

Być może zachęta w stylu „zwolnij trochę” będzie dla ciebie bezwartościowa, ponieważ zwolnienie tempa jest poza Twoim zasięgiem. W takim przypadku warto poznać pięć wskazówek, które pomogą Ci spełnić się w roli ojca.

 

Trzymaj dobrą formę! W dzisiejszym, zapracowanym świecie bycie zaangażowanym tatą wymaga sporo energii, dlatego musisz o siebie zadbać. Czas, który zainwestujesz w ćwiczenia fizyczne przyniesie korzyści: będziesz bardziej produktywny w pracy i zachowasz więcej energii potrzebnej w domu, gdy jesteś z dziećmi.

 

Zaakceptuj, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego – czasami trzeba zrezygnować z czegoś dobrego, aby znaleźć czas na to, co jest najlepsze. To walka, która toczy się nieustannie, polegająca na wyznaczaniu priorytetów oraz ewaluacji własnych wyborów.

 

Ciesz się każdą chwilą, którą spędzasz z każdym ze swoich dzieci, nawet jeśli to bardzo krótki czas. Nie pozwól aby rozpraszały Cię wtedy smartfon, praca, czy goniące terminy. Wygospodaruj czas, gdy możesz pozostać naprawdę skoncentrowany, aby być „tu i teraz”.

 

Angażuj się w relacje z dziećmi również wtedy, gdy fizycznie nie przebywasz razem z nimi. To oczywiście zajmuje trochę czasu. Pewien tata poświęca kilka minut każdego tygodnia, aby napisać krótki liścik do każdego ze swoich dzieci. Wspomina w nim o wyjątkowej rzeczy, której dokonało jego dziecko w mijającym tygodniu, przekazuje słowa otuchy i wsparcia lub pisze po prostu „Kocham Cię”. Następnie chowa liścik tak, aby dziecko znalazło go w niedługim czasie. Nie trzeba dodawać, że odkrycie wiadomości od taty zawsze jest dużym przeżyciem.

 

Bądź w dobrej formie duchowej. Kondycja fizyczna to jedno, ale być może jeszcze ważniejsza jest kondycja duchowa i emocjonalna. To dzięki niej możemy znaleźć głęboki, życiowy cel oraz codzienną motywację, aby żyć swoimi priorytetami i zamieniać je w realne działania. Może to wiązać się z duchowymi praktykami, takimi jak codzienna, 15-minutowa modlitwa czy medytacja. Są też inne sposoby, aby pozostać wyciszonym, a nie rozchwianym i niestabilnym.

Artykuł jest adaptacją tekstu, który ukazał się na portalu National Center for Fathering – renomowanego amerykańskiego ośrodka wspierającego ojców.

Przeczytałeś? Działaj:

1. Zadaj swoim dzieciom oraz żonie lub innej zaufanej osobie dorosłej takie pytania: „Jak myślisz, czy zachowuję równowagę między pracą a życiem domowym? Czy poświęcam wystarczająco dużo czasu i energii na bycie tatą?”  2. Dodaj do swojego kalendarza zajęcia ze swoimi dziećmi.  3. Wypracuj nawyk regularnego pisania motywujących liścików do swoich dzieci lub wymyśl własną praktykę nawiązującą do tej idei  4. Przyłącz się do Ojcowskiego Klubu lub załóż nowy albo wybierz się na WarszTaty Tato.Net. Czas, który zainwestujesz, zaowocuje w przyszłości, z korzyścią dla Twoich dzieci oraz rodziny.