5 podciągnięć do zbudowania Twojej konsekwencji

– Jeden…, dwa…, trzy…, cztery…, pięć… – Janek i Danusia wspólnie odliczają moje kolejne podciągnięcia na drążku zawieszonym w futrynie drzwi do kuchni. Kiedy kilka miesięcy temu rozpoczynałem konkretną pracę nad swoją kondycją fizyczną przez codzienne ćwiczenia, przez myśl mi nie przeszło, że w ten właśnie sposób będę kształtował bycie konsekwentnym i takim się stawał w oczach moich dzieci. Proponuję pięć podciągnięć, aby zbudować swoją konsekwencję. Najpierw jednak trzeba chcieć i chwycić za drążek.

Najpierw chwyć drążek

Konsekwentny ojciec, jak czytamy w „Siedmiu sekretach efektywnych ojców” Kena Canfielda, to ten, który jest stały w swoim postępowaniu i zachowaniu. Jego dzieci potrafią przewidzieć jego zachowanie w niemal każdej sytuacji, dzięki czemu nie boją się wchodzić z nim w bliskie relacje.

Każde dziecko, poznając świat dokoła, tworzy własną mapę. Stały i konsekwentny ojciec jest dla niego punktem odniesienia w wychodzeniu do świata. Niezastąpioną rolą ojca jest też wskazywanie dzieciom autorytetu większego niż ojcowski. Przez pryzmat relacji z ojcem dzieci postrzegają relację z Bogiem.

Raz – panuj nad wahaniami nastroju

Co wyróżnia konsekwentnego ojca? Przede wszystkim nie ulega wahaniom nastroju. Możemy sobie wyobrazić, jak bardzo zdezorientowane, a następnie wycofane może stać się dziecko, którego tata w jednej chwili jest życzliwy i miły, a za moment wybucha gniewem i zachowuje się agresywnie. Codzienność takiego dziecka w relacji z ojcem jest jak stąpanie po cienkim lodzie, który nie wiadomo, kiedy pęknie.

Potrzebną sprawą jest to, aby znaleźć czas na bycie na wyłączność dla każdego członka rodziny.

Dwa – bądź aktywnie obecny w rodzinie

Ojciec stały i konsekwentny jest aktywnie obecny w rodzinie. Planuje z wyprzedzeniem wspólne spędzanie czasu wolnego. Ważną i potrzebną sprawą jest to, aby znaleźć czas na bycie na wyłączność dla każdego członka rodziny,  nieważne, czy będzie to wspólne zrobienie obiadu, czy wyjście na basen, liczy się wzmocnienie tej konkretnej relacji.

Trzy – miej stały rozkład dnia

Ważną, szczególnie z punktu widzenia dzieci, cechą konsekwentnego ojca jest stały rozkład dnia.  Któregoś dnia znacznie wcześniej wyszedłem z domu do pracy i w pośpiechu nie zdążyłem przygotować dzieciom śniadania, które zwykle zjadamy razem rano. Wtedy moją żonę obudził jęk synka: – Nie ma śniadaniaaaaa?! Od tamtej pory, jeśli wiem, że nie dam rady zrobić  tego, czego ode mnie dzieci zwyczajowo oczekują, uprzedzam  je o tym, żeby zapobiec rozczarowaniom. Bycie taty w pracy często jest dla dzieci pewną niewiadomą. Dlatego, jeśli to możliwe, warto jest zapoznać dzieci z miejscem swojej pracy. Mam w pamięci taki dzień otwarty zakładu pracy mojego taty, fabryki samochodów. Wówczas zobaczyłem, gdzie pracuje mój tata i czym się zajmuje. I muszę przyznać, że czułem dumę z tego, że mój tata jest kontrolerem jakości skrzyni biegów do samochodów. Podobnie dla mojej córki jedną z często wspominanych „wypraw życia” jest ta do mojego biura.

Cztery – dotrzymuj obietnic

Łatwo jest obiecywać coś dzieciom, czasem jednak trudno jest się z tego wywiązać – zabraknie czasu, pieniędzy. Dlatego konsekwentny tata, jeśli coś obiecuje, robi to w sposób przemyślany i zawsze tej obietnicy dotrzymuje. A jeśli obietnica z uzasadnionych przyczyn nie może być dotrzymana, należy to wyjaśnić i szczerze przeprosić.

Pięć – miej stałe zainteresowania

Bycie wytrwałym w swoich zainteresowaniach i hobby to również cecha konsekwentnego taty. Patrząc na taki przykład, dzieci będą zachęcone do wytrwałego rozwijania swoich zainteresowań sportowych czy artystycznych. Zainteresowania taty mogą stać się również rodzinnym hobby, które stworzy więcej okazji do wspólnego spędzania czasu.

 

W realizacji Twojego planu wiernie wspierają Cię Twoi domowi kibice. Z takim dopingiem na pewno osiągniesz cel.

Przeczytałeś? Działaj:

  1. Wybierz jedno z "podciągnięć", które najbardziej Cię inspiruje do działania.
  2. Pomyśl, co mógłbyś zrobić, żeby wprowadzić ten element budowania swojej konsekwencji w życie.
  3. Zaplanuj jedno konkretne działanie, np. zabranie dziecka do pracy. Dodaj datę realizacji, zapisz w kalendarzu. Do dzieła!
Łukasz

Autor

Łukasz Wachowski

Mąż Agnieszki, tata Danusi, Janka oraz Idy. Polityk społeczny, trener, animator lokalny, koordynator projektów społecznych. Z zamiłowania bębniarz, gitarzysta, fotograf. Zrezygnował z pracy na etat, rozwija własną firmę oraz wspiera artystyczną działalność żony. Założyciel i lider Klubu Ojców w Wyszkowie.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa