Weź się za siebie, czyli o najskuteczniejszej metodzie wychowawczej

Gandhi nie je cukru

Być może znasz historię, która ponoć pochodzi od Gandhiego, którego poproszono, aby wpłynął na chłopca pożerającego cukier w niebezpiecznych dla zdrowia ilościach. Po wysłuchaniu prośby Gandhi nakazał matce, by  przyprowadziła chłopca po dwóch tygodniach. Gdy się spotkali po 14 dniach, wielki lider mówi do dzieciaka: „Musisz przestać jeść cukier. Cukier jest dla Ciebie szkodliwy”. Chłopak darzył Gandhiego tak wielkim szacunkiem, że obiecał przestać jeść cukier. Zdziwiona matka pyta: „Panie Gandhi, to czemu Pan tego nie powiedział dwa tygodnie temu?!”. On na to: „Bo wtedy jeszcze jadłem cukier, a od dwóch tygodni widzę, że można się bez niego obyć.”

Najskuteczniejsza metoda wychowawcza

Jaki ta hinduska opowieść ma związek z wychowaniem naszych córek i synów? Dotyka ona sedna skutecznego wywierania wpływu na dziecko. Pedagodzy nie wymyślili nic mocniejszego niż osobisty przykład. Spójność słów z czynami ma ogromną siłę rażenia. Sypiąc sobie do herbaty dwie czubate łyżeczki cukru łatwo powiedzieć do dziecka: „Masz przestać słodzić herbatę!”. W głowie małolata wzbudzimy wątpliwości, czy cukier faktycznie jest zły, skoro używa go osoba dorosła posiadająca spory autorytet. Pokazując własnym przykładem, jak postępować, w naturalny sposób prowokujemy naśladownictwo dziecka, które jest w nas wpatrzone.

Spójrz w lustro

Może nerwy Ci puszczają widząc lenistwo, niedotrzymywanie słowa albo bałaganiarstwo własnego dziecka? Dlaczego się złościsz? A może są to te same wady, z którymi walczysz u siebie? Chcesz nauczyć syna słowności? Sam obiecuj tylko tyle, ile jesteś w stanie dotrzymać, i rób co w Twojej mocy, by na tym słowie można było polegać. Chcesz nauczyć córkę pracowitości? No to najpierw wykonuj obowiązki, a potem daj sobie czas na rozrywki. Marzysz o tym, że dzieci będą utrzymywać porządek w swoich rzeczach? To pamiętaj, by niezwłocznie odkładać na miejsce sprzęty i narzędzia, z których korzystasz.

Przeczytałeś? Działaj:

Od czego zacząć w wywieraniu wpływu przez osobisty przykład? 

  1. Zastanów się, jaka jest najbardziej uciążliwa przywara twojego dziecka. Zapisz na kartce, co możesz zrobić, by dać dziecku lepszy przykład w tym temacie. 
  2. Zaplanuj na najbliższy tydzień, co uczynisz każdego dnia w tej sprawie. 
  3. Po upływie tygodnia poproś dziecko, by poprawiło swoje zachowanie w tym obszarze – możesz podać przykład tego, co Ty robisz, by być w tym coraz lepszym.
Bernard

Autor

Bernard Fruga

Mieszkając w Szwajcarii był latającym tatą, stawiając czoła wyzwaniu łączenia roli emigracyjnego męża i ojca, z rozwijaniem biznesu w odległych zakątkach Ziemi. Obecnie pisze, nagrywa i prowadzi warsztaty dla przedsiębiorców. Autor książki i modelu „ISRIKUZ Pogodne przywództwo”. Ma trójkę dzieci.

Zaangażowane ojcostwo znacząco wpływa na zmniejszenie przestępczości.

Współfinansowane ze środków ministerstwa